reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak prowadzić i izolować instalację freonową?

Jak prowadzić i izolować instalację freonową?

Właściwe prowadzenie instalacji oraz jej termiczne zabezpieczenie są podstawowymi wymaganiami dla sprawnego systemu klimatyzacji opartej o freon. Błędy w prowadzeniu instalacji, oraz niewłaściwa izolacja prowadzą do wadliwego działania systemu oraz wykraplania się wilgoci, a nawet szronienia na instalacji.

Błędne prowadzenie instalacji, może prowadzić w najgorszym wypadku do zepsucia urządzenia w wyniku spalenia się, lub zatarcia sprężarki która napędza czynnik chłodniczy – freon. Efektem złego prowadzenia instalacji może być pokazywanie się szronu lub lodu na otulinie termicznej. Wynika to z nadmiernego rozprężania się freonu w przewodzie. Zbyt głośna praca jednostki wewnętrznej lub zewnętrznej, oraz częste włączanie i wyłączenie się urządzeń mogą być przyczyną wadliwie poprowadzonej instalacji.

Najczęściej spotykanymi błędami przy rozprowadzaniu instalacji freonowej jest zbyt duża różnica poziomów, jednostki wewnętrznej do zewnętrznej. Powoduje to spadek wydajności chłodniczej ze względu na nadmierne straty ciśnienia w instalacji. Podobnym błędem, o identycznych skutkach jest przekroczenie maksymalnej długości instalacji, dla urządzenia. Zarówno maksymalne przewyższenie jak i optymalną długość instalacji powinniśmy odnaleźć w dokumentacji technicznej przekazywanej przez producenta urządzeń. Częstym błędem w instalacjach z trójnikami jest ich niewłaściwy montaż (rozejście w pionie zamiast w poziomie). Może to powodować niezrównoważony przepływ czynnika i wadliwą pracę instalacji.

Zobacz także:  Do czego służy kominek dachowy?

Właściwe izolowanie przewodów freonowych jest zawsze określone przez producenta w dokumentacji techniczno ruchowej urządzenia. Najczęściej zalecane jest izolowanie każdej rurki osobno, po czym złączenie ich i zaizolowanie wspólnie. Taki charakter izolacji gwarantuje spełnienie minimalnej izolacyjności. Grubość otulin, którymi izolowane są przewody waha się od 9 mm, do 13 mm. Otuliny te są z reguły specjalnymi materiałami, kauczuko podobnymi o bardzo wysokiej izolacyjności, przy stosunkowo niewielkich grubościach materiału.

Zobacz także: Jak wentylować garaż?

Wadliwa izolacja, która posiada przerwy jest niedopuszczalna. Wynikiem wadliwej izolacji jest wytwarzanie się lodu na powierzchni instalacji. W ostateczności, lód może zniszczyć instalację i spowodować wyciek freonu do atmosfery.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Najczęściej spotykanymi błędami przy rozprowadzaniu instalacji freonowej jest zbyt duża różnica poziomów, jednostki wewnętrznej do zewnętrznej.
Najczęściej spotykanymi błędami przy rozprowadzaniu instalacji freonowej jest zbyt duża różnica poziomów, jednostki wewnętrznej do zewnętrznej.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama