REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak oszczędzać prąd?

Wysokie rachunki za energię elektryczną to problem większości polskich rodzin. fot. materiały prasowe
Wysokie rachunki za energię elektryczną to problem większości polskich rodzin. fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Wysokie rachunki za energię elektryczną to problem większości polskich rodzin. Winne są nie tylko podwyżki cen prądu, ale także niewłaściwa eksploatacja urządzeń AGD. Zmiana złych przyzwyczajeń pozwoli nam zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie.

Choć lampka na korbkę czy ładowarka zasilana energią słoneczną wywołują w naszych czasach uśmiech na twarzy, może się okazać, że już w niedalekiej przyszłości staną się one popularnym wyposażeniem gospodarstw domowych. Na razie te ekologiczne i ekonomiczne gadżety znajdują zastosowanie z dala od cywilizacji oraz tam, gdzie często zdarzają się przerwy w dostawach prądu. Jednak na co dzień trudno byłoby nam korzystać z urządzeń napędzanych wyłącznie energią słoneczną lub siłą naszych mięśni, mimo że oszczędności z tego płynące są kolosalne. Jest prostszy sposób, aby ograniczyć wydatki na prąd. Wystarczy zastosować kilka prostych zasad.

REKLAMA

Zmień przyzwyczajenia

REKLAMA

W naszych domach często przez cały dzień bez powodu bywają włączone telewizory i komputery, choć w rzeczywistości korzystamy z nich zaledwie przez kilka godzin. W łazience na darmo pali się światło, a sprzęt hi-fi pracuje w trybie czuwania.

Innym istotnym problemem jest pora jadania posiłków. Jeśli obiad gotowany jest wcześniej, a jakiś czas potem odgrzewany przez każdego z osobna w mikrofalówce – znów generujemy dodatkowe koszty. Podobnie z porą robienia porządków. W wielu domach pralka bywa włączana co wieczór, choć dużo ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest robienie większego prania raz w tygodniu, na przykład w weekend.

Te prądożercze zwyczaje sprawiają, że rocznie tracimy bezpowrotnie kilkaset kilowatów energii, za które potem musimy słono zapłacić. Aby ustrzec się przed tym marnotrawstwem, ustalmy wśród domowników jasne reguły postępowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nieużywany sprzęt najlepiej odciąć od źródła prądu, wyciągając wtyczkę z gniazdka. Telewizor i komputer włączajmy tylko wtedy, gdy ich używamy. Zwróćmy też uwagę na porę spożywania posiłków w naszym domu. Skupienie wszystkich w tym samym czasie przy jednym stole pozwoli zapobiec ciągłemu odgrzewaniu jedzenia. Planując pranie w pralce automatycznej, zbierzmy brudną bieliznę z całego tygodnia i starajmy się maksymalnie załadować bęben. Gdy nie ma potrzeby uruchamiania zwykłego programu, wybierajmy bardzo krótki ekonomiczny tryb pracy.

Zmień ustawienia sprzętów w domu

Chcąc zminimalizować rachunki za energię elektryczną, przyjrzyjmy się ustawieniu naszych sprzętów w domu. Często zbyt ciasne kuchnie sprawiają, że obok siebie stawia się lodówkę i kuchenkę. Tymczasem takie sąsiedztwo nie jest optymalnym rozwiązaniem pod względem zużycia energii elektrycznej w naszym gospodarstwie domowym. Sprzęty AGD, które w czasie pracy emitują dużo ciepła, mogą powodować zaciąganie przez chłodziarko-zamrażarkę gorącego powietrza i tym samym wyższy pobór mocy.

Zobacz także: Jak kupić energooszczędny sprzęt AGD?

REKLAMA

Innym problemem małych mieszkań są zagracone pokoje i zbyt ciemne ściany. To wszystko sprawia, że zamiast naturalnym światłem, musimy zadowolić się na co dzień sztucznym oświetleniem. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że zamiast energooszczędnych żarówek, wciąż korzystamy z prądożernych żarówek lub świetlówek starszego typu. Tymczasem dużo wydajniejsze pod względem żywotności i ekonomiczniejsze pod kątem zużycia energii są lampy LED.

– Osobom, które chcą ograniczyć koszty oświetlenia w domu, zalecam wymianę tradycyjnych żarówek i świetlówek na energooszczędne diody elektroluminescencyjne. Oprawy LED to energooszczędna alternatywa dla tradycyjnych opraw halogenowych. Pozwalają oszczędzić nawet 80% energii elektrycznej, a ich wymiana nie powoduje konieczności ingerencji w instalację elektryczną. Można je łatwo zamontować w miejsce oprawy halogenowej. Diody LED są nie tylko oszczędne w użytkowaniu, ale charakteryzują się również długą żywotnością. Potrafią świecić jednostajnie nawet przez 50 tysięcy godzin, a po tym czasie nie przepalają się, ale zmieniają natężenie światła – radzi Przemysław Pamuła z firmy SKOFF.

Zobacz także: Jak zaplanować oświetlenie w kuchni?

Planując rozkład urządzeń w kuchni, ustawmy chłodziarko-zamrażarkę z dala od piecyka lub zmywarki. Lodówkę od piekarnika można rozdzielić na przykład jedną szafką. Aby wpuścić do wnętrza więcej naturalnego światła, zdejmijmy z parapetu okna duże kwiaty, a gęste i ciężkie zasłony zastąpmy przejrzystymi firanami lub nowoczesnymi roletami.

Dbaj o jakość sprzętów AGD

Zapełniony worek i nieszczelne elementy rurki ssącej w odkurzaczu, podobnie jak zakamieniony czajnik elektryczny czy mocno oszroniona lodówka, mogą zużywać nawet 10% więcej prądu.

Czasem jednak wyższe zużycie energii wynika nie tyle z błędnej eksploatacji sprzętu codziennego użytku, ile z kiepskiej jakości urządzeń. Nowoczesny sprzęt AGD, w odróżnieniu od urządzeń starego typu, jest w stanie zaoszczędzić prąd nawet o 19%.

Przed każdym odkurzaniem sprawdźmy, czy worek nie wymaga wymiany. W przypadku czajnika elektrycznego pilnujmy, by nie dopuścić do osadzenia kamienia i gotowania na darmo zbyt dużej ilości wody. Nieco mniej poręczny, ale dużo bardziej oszczędny jest tradycyjny czajnik na gaz. Kolejnym krokiem do ograniczenia rachunków za prąd jest wymiana starych urządzeń AGD i RTV na nowoczesne i bardziej oszczędne. Możliwości wyboru są ogromne.

- Bardzo popularne stało się porządkowanie sprzętu AGD według klas zużycia prądu: A, A+ i A++. Wiele pralek klasy A zużywa nawet 19% mniej energii niż te same modele w klasie B. Ekonomiczne produkty w chwili zakupu są często droższe od pozostałych, jednak inwestycja zwraca się już po dwóch, trzech latach – mówi Michał Olecki, doradca w sklepie ze sprzętem AGD.

Źródło: materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

    Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

    Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    REKLAMA

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    REKLAMA

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    REKLAMA