reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak oczyszczać powietrze z okapu kuchennego?

Jak oczyszczać powietrze z okapu kuchennego?


Każde powietrze usuwane przez okap kuchenny powinno być oczyszczane przed wyrzuceniem do atmosfery. Dodatkowo, odpowiednio oczyszczone powietrze może zostać wykorzystane jako źródło ciepła w systemach odzysku ciepła. Zapoznajmy się zatem z metodami i technikami oczyszczania powietrza z okapów kuchennych powszechnego użytku.

Najprostszą i niestety najmniej skuteczną metodą oczyszczania powietrza z okapów są filtry materiałowe i siatkowe. Ich właściwą efektywność można uzyskać jedynie w pierwszych tygodniach pracy okapu, a czyszczenie ich często jest niemożliwe lub nieopłacalne. Filtry takie ulegają zapchaniu kurzem oraz tłuszczem w przeciągu tygodnia do trzech w zależności od częstotliwości używania. Przy zatkanym filtrze wzrastają wielokrotnie opory przepływu powietrza. Skutkiem tego może być ograniczenie przepływu powietrza przez okap, ponieważ spręż wentylatora będzie zbyt niski, aby pokonać opory powietrza. Efekt braku działania okapu łatwo przewidzieć – wzrost temperatur i wilgotności w pomieszczeniu oraz stężenia produktów spalania, w szczególności szkodliwego tlenku węgla, który ma własności duszące.

Zobacz także: Jak dbać o klimatyzację?

Dokładniejszą metodą oczyszczania powietrza są filtry cyklonowe. Wykorzystują one fakt, że cząstki tłuszczu i wilgoci są spore, i poprzez wprowadzenie powietrza w ruch wirowy (stąd nazwa cyklon) oddzielane są cząstki o większej bezwładności od powietrza (działa na nich większa siła odśrodkowa). Tak oczyszczone powietrze z reguły jest wysyłane do dokładniejszych filtrów, np. z węglem aktywnym. Jako że wcześniej wstępnie oczyszczono powietrze, filtry dokładne będą działać sprawnie wielokrotnie dłużej.

Filtry te wykorzystują specjalne złoża chemiczne, które po przepuszczeniu przez nie powietrza „wyłapują” różnego typu zanieczyszczenia, między innymi zapachy. Zasada działania tych złóż jest prosta – posiadają one substancje, które wiążą się chemicznie z zanieczyszczeniami konkretnego typu, np. z tłuszczami.

Właściwie zaprojektowana instalacja odciągu z okapu powinna być wykonana z kanałów wentylacyjnych o przekroju okrągłym oraz powinna posiadać rewizje umożliwiające okresowe czyszczenie instalacji. Dodatkowo wszelkie filtry i cyklony powinny być zainstalowane w miejscach umożliwiających okresowy serwis i czyszczenie ich.

Zobacz także: Kiedy izolować kanały wentylacji?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Każde powietrze usuwane przez okap kuchenny powinno być oczyszczane przed wyrzuceniem do atmosfery.
Każde powietrze usuwane przez okap kuchenny powinno być oczyszczane przed wyrzuceniem do atmosfery.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama