| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Zasilanie klimatyzatora prądem – na co zwracać uwagę?

Zasilanie klimatyzatora prądem – na co zwracać uwagę?

Prąd elektryczny jest niezbędnym czynnikiem do pracy klimatyzacyjnych układów freonowych. Zasila on sprężarkę oraz zawory regulacyjne, a także napędza wentylatory jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Warto zatem poświęcić chwilę i zapoznać się ze specyfiką elektrycznych instalacji zasilania układów klimatyzacyjnych.

Klimatyzatory domowe do mocy chłodniczej średnio 10–12 kW działają zazwyczaj na standardowym napięciu stosowanym w gniazdku 220 V na jednej fazie 50 Hz. Wyższe moce chłodnicze są osiągane jednak na napięciu 400 V i trzech fazach. Dokładne wytyczne, na jaki prąd chodzi klimatyzator, producent zawsze dołącza w instrukcji montażu oraz dokumentacji techniczno-ruchowej klimatyzatora. Dodatkowo na każdym urządzeniu powinna znaleźć się taka informacja na tabliczce znamionowej.

Zobacz także: Jakie są najważniejsze parametry klimatyzatora?

W trakcie planowania instalacji elektrycznej należy wziąć pod uwagę, że systemy klimatyzacji w trakcie rozruchu (pierwsze 15 sekund) pobierają znacznie więcej prądu niż w trakcie normalnej pracy. Związane jest to z siłami bezwładności elementów mechanicznych w układzie. Prąd rozruchowy jest często dwukrotnie większy od prądu pracy, co należy przewidzieć, dobierając przekroje przewodów doprowadzających energię elektryczną do urządzenia. W dużych systemach klimatyzacyjnych wykonuje się sekwencyjne włączanie urządzeń, co powoduje nie nakładanie się prądów rozruchowych kilku urządzeń jednocześnie i nie dopuszcza do przeciążenia linii energetycznej. Przekroje żył zasilających i sterujących urządzeniem również powinny być umieszczone w instrukcji montażu i DTR.

W mniejszych urządzeniach klimatyzacyjnych zasilanie jest na ogół dostarczane jedynie do jednostki zewnętrznej klimatyzatora. W przypadku, gdzie jednostka wewnętrzna zużywa dużo energii, również tam należy doprowadzić zasilanie (jednostki o wysokich mocach chłodniczych). Kable zasilające nie muszą być w wykonaniu ognioodpornym, nawet jeśli przechodzą przez strefy pożarowe (należy jedynie zabezpieczyć przejścia przez ściany masą p.poż.)

Przy instalacjach klimatyzacyjnych zawsze należy zastosować zabezpieczenia broniące przed nadmiernym wzrostem prądu w obwodzie (nadprądowe). Montujemy je zazwyczaj w szafach rozdzielczych, gdzie podłączamy zasilanie klimatyzatorów. Wielkość zabezpieczenia zależy od mocy elektrycznej klimatyzatora i powinna być podana przez producenta urządzenia.

Zobacz także: Jak korzystać z klimatyzatora, aby był bezpieczny dla zdrowia?

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

W trakcie planowania instalacji elektrycznej należy wziąć pod uwagę, że systemy klimatyzacji w trakcie rozruchu (pierwsze 15 sekund) pobierają znacznie więcej prądu niż w trakcie normalnej pracy.
W trakcie planowania instalacji elektrycznej należy wziąć pod uwagę, że systemy klimatyzacji w trakcie rozruchu (pierwsze 15 sekund) pobierają znacznie więcej prądu niż w trakcie normalnej pracy.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Ryszard Stolarz

Ekspert w dziedzinie prawa handlowego i spółdzielczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »