reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Gdzie należy umieścić zbiornik z gazem?

Gdzie należy umieścić zbiornik z gazem?


Decydując się na ogrzewanie domu gazem płynnym należy sprawdzić czy działka, na której znajduje się budynek jest odpowiednia do tego, by na niej umieścić zbiornik z gazem. Oprócz spełnienia wymagań co do lokalizacji wg Warunków Technicznych, które dają nam wybór pomiędzy podziemnym i naziemnym zbiornikiem, należy również zdecydować czy zbiornik kupimy na własność, wypożyczymy czy weźmiemy w dzierżawę.

Wielkość zbiornika na gaz płynny zależy od mocy potrzebnej do ogrzania budynku. Mogą być zbiorniki o pojemności 2700, 4850 lub 6700 l.

Dla mocy grzewczej 30 kW zaleca sięzbiorniki o pojemności 2700 l.

Od wielkości zbiornika zależą minimalne wymagane odległości lokalizacji zbiornika od budynku i ogrodzenia działki.

Przy zbiorniku o pojemności 2700 l, odległość zbiornika nadziemnego od budynku powinna wynosić nie mniej niż 3 m, odległość zbiornika podziemnego od budynku to 1 m, odległość od ogrodzenia to 3 m. Zbiornik o pojemność 4850 l: odległość zbiornika nadziemnego od budynku to 5m, odległość zbiornika podziemnego od budynku to 3 m i odległość od ogrodzenia to 5 m. Zaś przy zbiorniku o pojemności 6700 l, odległość zbiornika nadziemnego od budynku to 10 m, odległość zbiornika podziemnego od budynku – 3 m, odległość od ogrodzenia, 7,5 m.

Zobacz także: Jaka powinna być kotłownia dla kotła gazowego?

To właśnie na podstawie tych warunków i względów estetycznych możemy zdecydować się na zbiornik naziemny lub podziemny.

Duży, rzucający się w oczy biały cylinder nie wpływa korzystnie na estetykę posesji. Umieszczając go pod ziemią zyskujemy przestrzeń i powierzchnię, którą możemy zagospodarować pod klomby czy rabaty. Na powierzchni wówczas pozostaje tylko studzienka rewizyjna wyposażone w urządzenia sterujące i zawory. W zbiornikach podziemnych możliwe jest magazynowanie tańszej i efektywniejszej mieszanki gazowej, której nie można stosować w przypadku zbiorników naziemnych. Usytuowanie zbiornika pod ziemią jest utrudnione w przypadku występujących wysokich wód gruntowych.

W takim przypadku zbiornik jest częściowo zagłębiony, a wystająca część przysłonięta jest kopcem. Zbiorniki na gaz płynny objęte są kontrolą techniczną, która odbywa się co 5 lat, co w przypadku zbiorników podziemnych nie wiąże się od razu z ich odkopaniem ponieważ badanie odbywa się za pomocą specjalnej sondy. Co 10 lat należy jednak odkopać zbiornik w celu określenia, czy na jego powierzchni nie pojawiła się korozja. Dodatkową wadą zbiorników pod ziemią jest ich wyższy koszt dzierżawy.

Zobacz także: Jak powinna wyglądać bezpieczna instalacja gazowa?

W przypadku zbiorników naziemnych ważne jest zwrócenie uwagi na zagłębienia terenu. Zbiornik powinien znajdować się co najmniej 5 m od miejsca, w którym mógłby się gromadzić ulatniający się gaz. Dodatkowym wymaganiem jest ogrodzenie działki, na której znajduje się naziemny zbiornik z gazem. W pobliżu zbiornika nie powinny się znajdować również żadne elementy łatwopalne. Dlatego podłoże warto wysypać żwirem lub wyłożyć kostką. Zbiornik można obsadzić krzewami czy zasłonić pergolą, jednak fachowcy sugerują przewiewne działki i swobodny dostęp do zbiorników. Ze względów pożarowych i z powodu transportu gazu płynnego, może lepiej zrezygnować z estetyki, na rzecz wygody i bezpieczeństwa. Paliwo najczęściej dostarczane jest dużymi samochodami, co może stanowić duży problem przy lokalizacji zbiornika z tyłu budynku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Decydując się na ogrzewanie domu gazem płynnym należy sprawdzić czy działka, na której znajduje się budynek jest odpowiednia do tego, by na niej umieścić zbiornik z gazem. Fot. Blachy Pruszyński
Decydując się na ogrzewanie domu gazem płynnym należy sprawdzić czy działka, na której znajduje się budynek jest odpowiednia do tego, by na niej umieścić zbiornik z gazem. Fot. Blachy Pruszyński

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama