reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Gdzie należy umieścić zbiornik z gazem?

Gdzie należy umieścić zbiornik z gazem?


Decydując się na ogrzewanie domu gazem płynnym należy sprawdzić czy działka, na której znajduje się budynek jest odpowiednia do tego, by na niej umieścić zbiornik z gazem. Oprócz spełnienia wymagań co do lokalizacji wg Warunków Technicznych, które dają nam wybór pomiędzy podziemnym i naziemnym zbiornikiem, należy również zdecydować czy zbiornik kupimy na własność, wypożyczymy czy weźmiemy w dzierżawę.

Wielkość zbiornika na gaz płynny zależy od mocy potrzebnej do ogrzania budynku. Mogą być zbiorniki o pojemności 2700, 4850 lub 6700 l.

Dla mocy grzewczej 30 kW zaleca sięzbiorniki o pojemności 2700 l.

Od wielkości zbiornika zależą minimalne wymagane odległości lokalizacji zbiornika od budynku i ogrodzenia działki.

Przy zbiorniku o pojemności 2700 l, odległość zbiornika nadziemnego od budynku powinna wynosić nie mniej niż 3 m, odległość zbiornika podziemnego od budynku to 1 m, odległość od ogrodzenia to 3 m. Zbiornik o pojemność 4850 l: odległość zbiornika nadziemnego od budynku to 5m, odległość zbiornika podziemnego od budynku to 3 m i odległość od ogrodzenia to 5 m. Zaś przy zbiorniku o pojemności 6700 l, odległość zbiornika nadziemnego od budynku to 10 m, odległość zbiornika podziemnego od budynku – 3 m, odległość od ogrodzenia, 7,5 m.

Zobacz także: Jaka powinna być kotłownia dla kotła gazowego?

To właśnie na podstawie tych warunków i względów estetycznych możemy zdecydować się na zbiornik naziemny lub podziemny.

Duży, rzucający się w oczy biały cylinder nie wpływa korzystnie na estetykę posesji. Umieszczając go pod ziemią zyskujemy przestrzeń i powierzchnię, którą możemy zagospodarować pod klomby czy rabaty. Na powierzchni wówczas pozostaje tylko studzienka rewizyjna wyposażone w urządzenia sterujące i zawory. W zbiornikach podziemnych możliwe jest magazynowanie tańszej i efektywniejszej mieszanki gazowej, której nie można stosować w przypadku zbiorników naziemnych. Usytuowanie zbiornika pod ziemią jest utrudnione w przypadku występujących wysokich wód gruntowych.

W takim przypadku zbiornik jest częściowo zagłębiony, a wystająca część przysłonięta jest kopcem. Zbiorniki na gaz płynny objęte są kontrolą techniczną, która odbywa się co 5 lat, co w przypadku zbiorników podziemnych nie wiąże się od razu z ich odkopaniem ponieważ badanie odbywa się za pomocą specjalnej sondy. Co 10 lat należy jednak odkopać zbiornik w celu określenia, czy na jego powierzchni nie pojawiła się korozja. Dodatkową wadą zbiorników pod ziemią jest ich wyższy koszt dzierżawy.

Zobacz także: Jak powinna wyglądać bezpieczna instalacja gazowa?

W przypadku zbiorników naziemnych ważne jest zwrócenie uwagi na zagłębienia terenu. Zbiornik powinien znajdować się co najmniej 5 m od miejsca, w którym mógłby się gromadzić ulatniający się gaz. Dodatkowym wymaganiem jest ogrodzenie działki, na której znajduje się naziemny zbiornik z gazem. W pobliżu zbiornika nie powinny się znajdować również żadne elementy łatwopalne. Dlatego podłoże warto wysypać żwirem lub wyłożyć kostką. Zbiornik można obsadzić krzewami czy zasłonić pergolą, jednak fachowcy sugerują przewiewne działki i swobodny dostęp do zbiorników. Ze względów pożarowych i z powodu transportu gazu płynnego, może lepiej zrezygnować z estetyki, na rzecz wygody i bezpieczeństwa. Paliwo najczęściej dostarczane jest dużymi samochodami, co może stanowić duży problem przy lokalizacji zbiornika z tyłu budynku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Decydując się na ogrzewanie domu gazem płynnym należy sprawdzić czy działka, na której znajduje się budynek jest odpowiednia do tego, by na niej umieścić zbiornik z gazem. Fot. Blachy Pruszyński
Decydując się na ogrzewanie domu gazem płynnym należy sprawdzić czy działka, na której znajduje się budynek jest odpowiednia do tego, by na niej umieścić zbiornik z gazem. Fot. Blachy Pruszyński

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Pasierbek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama