reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jaka powinna być kotłownia dla kotła gazowego?

Jaka powinna być kotłownia dla kotła gazowego?


Kotłownia, czyli pomieszczenie przeznaczone na lokalizację kotła spalania, wymaga odpowiednich warunków. W przypadku kotłowni gazowych warunki te zależą od rodzaju paliwa: czy jest to gaz ziemny czy płynny. Warunki te obejmują lokalizację kotłowni, jej wymiary, sposób wentylacji i rodzaje materiałów użytych do jej wykończenia.

W przypadku stosowania gazu ziemnego, kotłownia może być usytuowana na każdym poziomie budynku: w piwnicy, na parterze czy na piętrze. Ograniczenie jest zaś w przypadku gazu płynnego. Kotłownia nie może się znajdować poniżej poziomu terenu. Uwarunkowane jest to, większą od gęstości powietrza, gęstością paliwa. W przypadku nieszczelności, gaz zbierałby się na poziomie podłogi. Kotły o mocy do 30 kW mogą pracować w innych pomieszczeniach, takich jak kuchnia czy łazienka (choć nie jest to zalecane). W pozostałych przypadkach kotły powinny być sytuowane w pomieszczeniach o wysokości co najmniej 2,2 m i kubaturze użytkowej 8 m3 lub 6,5 m3 w przypadku kotłów z komorą zamkniętą.

Zobacz także: Czy instalację gazową należy kontrolować?

Do prawidłowego przebiegu spalania konieczne jest dostarczanie odpowiedniej ilości powietrza. Do spalania 1 m3 gazu potrzeba 10 m3 świeżego powietrza. Obliczenie potrzebnej ilości dostarczanego powietrza oraz przekroje przewodów wentylacyjnych przeprowadza wykwalifikowany projektant. Wentylacja prowadzona jest przez otwory nawiewne i wywiewne o przekroju nie mniejszym niż 200 cm2 każdy. Otwór nawiewny należy umieścić co najwyżej 30 cm nad poziomem podłogi, a otwór wywiewny tuz pod sufitem. W starszych budynkach dopuszcza się nawiew przez nieszczelności w stolarce okiennej, ale kubatura takich pomieszczeń powinna wynosić co najmniej 4 m3 x moc kotła gazowego.

Zobacz także: Jakie grzejniki stosować do instalacji gazowej?

Ściany i podłoga kotłowni powinny być wykończone materiałem niepalnym lub w odległości 0,5 m od pieca zabezpieczone na trwałe okładzinami niepalnymi. Do pomieszczenia z kotłem powinna być doprowadzona instalacja wodociągowa w celu zaopatrywania sieci w nośnik ciepła. W przypadku zastosowania kotła kondensacyjnego, konieczne jest podłączenie do sieci kanalizacyjnej, by możliwe było odprowadzanie kondensatu zbierającego się w kotle.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kotłownia, czyli pomieszczenie przeznaczone na lokalizację kotła spalania, wymaga odpowiednich warunków. W przypadku kotłowni gazowych warunki te zależą od rodzaju paliwa: czy jest to gaz ziemny czy płynny.
Kotłownia, czyli pomieszczenie przeznaczone na lokalizację kotła spalania, wymaga odpowiednich warunków. W przypadku kotłowni gazowych warunki te zależą od rodzaju paliwa: czy jest to gaz ziemny czy płynny.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Dura

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama