| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jaka powinna być kotłownia dla kotła gazowego?

Jaka powinna być kotłownia dla kotła gazowego?


Kotłownia, czyli pomieszczenie przeznaczone na lokalizację kotła spalania, wymaga odpowiednich warunków. W przypadku kotłowni gazowych warunki te zależą od rodzaju paliwa: czy jest to gaz ziemny czy płynny. Warunki te obejmują lokalizację kotłowni, jej wymiary, sposób wentylacji i rodzaje materiałów użytych do jej wykończenia.

W przypadku stosowania gazu ziemnego, kotłownia może być usytuowana na każdym poziomie budynku: w piwnicy, na parterze czy na piętrze. Ograniczenie jest zaś w przypadku gazu płynnego. Kotłownia nie może się znajdować poniżej poziomu terenu. Uwarunkowane jest to, większą od gęstości powietrza, gęstością paliwa. W przypadku nieszczelności, gaz zbierałby się na poziomie podłogi. Kotły o mocy do 30 kW mogą pracować w innych pomieszczeniach, takich jak kuchnia czy łazienka (choć nie jest to zalecane). W pozostałych przypadkach kotły powinny być sytuowane w pomieszczeniach o wysokości co najmniej 2,2 m i kubaturze użytkowej 8 m3 lub 6,5 m3 w przypadku kotłów z komorą zamkniętą.

Zobacz także: Czy instalację gazową należy kontrolować?

Do prawidłowego przebiegu spalania konieczne jest dostarczanie odpowiedniej ilości powietrza. Do spalania 1 m3 gazu potrzeba 10 m3 świeżego powietrza. Obliczenie potrzebnej ilości dostarczanego powietrza oraz przekroje przewodów wentylacyjnych przeprowadza wykwalifikowany projektant. Wentylacja prowadzona jest przez otwory nawiewne i wywiewne o przekroju nie mniejszym niż 200 cm2 każdy. Otwór nawiewny należy umieścić co najwyżej 30 cm nad poziomem podłogi, a otwór wywiewny tuz pod sufitem. W starszych budynkach dopuszcza się nawiew przez nieszczelności w stolarce okiennej, ale kubatura takich pomieszczeń powinna wynosić co najmniej 4 m3 x moc kotła gazowego.

Zobacz także: Jakie grzejniki stosować do instalacji gazowej?

Ściany i podłoga kotłowni powinny być wykończone materiałem niepalnym lub w odległości 0,5 m od pieca zabezpieczone na trwałe okładzinami niepalnymi. Do pomieszczenia z kotłem powinna być doprowadzona instalacja wodociągowa w celu zaopatrywania sieci w nośnik ciepła. W przypadku zastosowania kotła kondensacyjnego, konieczne jest podłączenie do sieci kanalizacyjnej, by możliwe było odprowadzanie kondensatu zbierającego się w kotle.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kotłownia, czyli pomieszczenie przeznaczone na lokalizację kotła spalania, wymaga odpowiednich warunków. W przypadku kotłowni gazowych warunki te zależą od rodzaju paliwa: czy jest to gaz ziemny czy płynny.
Kotłownia, czyli pomieszczenie przeznaczone na lokalizację kotła spalania, wymaga odpowiednich warunków. W przypadku kotłowni gazowych warunki te zależą od rodzaju paliwa: czy jest to gaz ziemny czy płynny.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »