reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak wykonać przyłącze do sieci gazowej? – wymagania

Jak wykonać przyłącze do sieci gazowej? – wymagania


Wykorzystanie gazu ziemnego do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody czy gotowania, jest jednym z bardziej opłacalnych sposobów. Jeśli istnieje taka możliwość, bardzo dobrze jest skorzystać z tego. O tym czy takie rozwiązanie w ogóle wchodzi w grę dowiemy się po złożeniu wniosku u dostawcy gazu o wydanie warunków technicznych i ekonomicznych wykonania przyłącza.

Warunki przyłączenia dla odbiorców indywidualnych, tj. zużywających do 10 m3 gazu na godzinę zostaną wydane bezpłatnie w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku. Wniosek powinien zawierać dane inwestora, adres i rodzaj obiektu, przewidywany termin rozpoczęcia odbioru gazu, cele, na jakie będzie zużywany gaz, rodzaj i liczbę odbiorników gazu oraz w przypadku planowanego ogrzewania gazem – kubaturę pomieszczeń ogrzewanych. 

Zobacz także: Jakie grzejniki stosować do instalacji gazowej?

Dostawca weźmie pod uwagę koszt budowy przyłącza i jego opłacalność i przedstawi wielkość opłaty ryczałtowej lub koszt całkowitego pokrycia inwestycji przez odbiorcę. Gdy dla dostawcy wykonanie takiego przyłącza wyda się nieekonomiczne, np. daleka lokalizacja budynku od gazociągu, warto sprawdzić czy w pobliżu nie ma domów lub działek, których właściciele również byliby chętni do przyłączenia do sieci gazowej. Warto wtedy ponownie złożyć wniosek. 

Zobacz także: Czy instalację gazową należy kontrolować?

Przyłączenie może być niemożliwe do wykonania, np. ze względu na bliskie występowanie innych instalacji. Wydane warunki na wykonanie przyłącza są ważne rok. Jeśli przyłączenie jest możliwe, należy złożyć kolejny wniosek w celu zawarcia umowy przyłączeniowej. Umowa ma na celu określenie i podział obowiązków dostawcy i klienta, ustalenie wysokości opłat i terminu jej zapłaty oraz podanie terminów przygotowania instalacji przez odbiorcę, przyłączenie instalacji do sieci i zawarcie umowy sprzedaży gazu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wykorzystanie gazu ziemnego do  ogrzewania, przygotowania ciepłej wody czy gotowania, jest jednym z bardziej opłacalnych sposobów. Jeśli istnieje taka możliwość, bardzo dobrze jest skorzystać  z tego.
Wykorzystanie gazu ziemnego do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody czy gotowania, jest jednym z bardziej opłacalnych sposobów. Jeśli istnieje taka możliwość, bardzo dobrze jest skorzystać z tego.

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Ręczkowska

Specjalista w zakresie księgowości, kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama