reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Co wybrać: gaz płynny czy ziemny?

Co wybrać: gaz płynny czy ziemny?


Decydując się na ogrzewanie domu gazem należy sprawdzić czy nie jest możliwe przyłączenie budynku do sieci gazowej dostarczającej gaz ziemny, który jest tańszy i wygodniejszy w eksploatacji niż jak to jest w przypadku gazu płynnego. Wyboru nie mamy, gdy gazociąg znajduje się zbyt daleko od działki.

Gaz ziemny

Dostarczany jest przez sześć regionalnych spółek należących do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Głównym składnikiem gazu ziemnego jest metan. Jest to gaz o połowę lżejszy od powietrza, dlatego przy ewentualnym ulatnianiu rozprzestrzenia się po całym pomieszczeniu. O tym czy możliwe jest podłączenie się do sieci gazowej dowiemy się po złożeniu wniosku o wydanie warunków technicznych przyłączenia i dostawy gazu. Taki wniosek należy złożyć w zakładzie gazowniczym. Jeżeli gazociąg idzie wzdłuż ulicy, nie ma żadnych utrudnień, zaś gdy jest on dalej, konieczna będzie jego rozbudowa, której koszty może pokryć spółka gazownicza, oczywiście, gdy jest to dla niej opłacalne. Tak jest w przypadku, gdy z okolicy wpłynie większa ilość wniosków.

Zobacz także: Jakie grzejniki stosować do instalacji gazowej?

Po wydaniu opinii o możliwości przyłączenia, należy zlecić projekt wykonania takiego przyłącza osobie uprawnionej. Często takie projekty wykonuje dostawca. Należy również posiadać zezwolenie i projekt na wykonanie instalacji gazowej wewnątrz domu. Gaz ziemny jest paliwem ekologicznym, emituje mało spalin oraz jest tani i wygodny w eksploatacji. Przy jego użyciu można ogrzać dom, podgrzać wodę i prowadzić gotowanie. To, co go odróżnia od gazu płynnego, to brak zbiorników magazynujących oraz to, że opłaty dokonywane są po zużyciu paliwa.

Gaz płynny

Gaz płynny jest cięższy od powietrza, dlatego przy niewielkim sprężeniu daje się przechowywać w zbiornikach. Do instalacji przekazywany jest jako gaz. Zamiana stanu następuje w reduktorze. Do ogrzewania domu gazem płynnym konieczne jest zainstalowanie zbiornika. Może on być zakopany lub znajdować się na powierzchni terenu. Często bywa to problemem, szczególnie w przypadku małych działek. Oprócz projektu instalacji gazowej wewnątrz budynku konieczne jest wykonanie projektu instalacji zbiornikowej. Gdy zdecydujemy się na tego typu paliwo, wystarczy wybrać dostawcę, który to zajmie się przygotowaniem projektu, a także dostarczeniem zbiornika, który możemy dzierżawić lub wypożyczyć za kaucją. Niestety wiąże się to z podpisaniem umowy na kupno określonej ilości paliwa w ciągu roku u danego dostawcy. Jako inwestor, należy jedynie zgłosić budowę zbiornika w starostwie powiatowym. 

Zobacz także: Jakie są rodzaje kotłów gazowych?

Zbiorniki należy poddawać kontroli co 5 lat, dokonuje jej Inspektor Nadzoru Technicznego, zaś co 10 lat zbiornik jest oddawany do dogłębnej kontroli powierzchni na wypadek wystąpienia korozji. Instalację z wykorzystaniem gazu płynnego łatwo przekształcić na taką z gazem ziemnym. Oprócz instalacji zbiornika, wadą jest konieczność kontrolowania ilości paliwa i jego dostarczanie. Zarówno w przypadku gazu ziemnego, jak i płynnego przynajmniej raz w roku należy kontrolować urządzenia gazowe i przewody wentylacyjne oraz dwa razy w roku przewody spalinowe.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Decydując się na ogrzewanie domu gazem należy sprawdzić czy nie jest możliwe przyłączenie budynku do sieci gazowej dostarczającej gaz ziemny, który jest tańszy i wygodniejszy w eksploatacji niż jak to jest w przypadku gazu płynnego. Fot. materiały prasowe
Decydując się na ogrzewanie domu gazem należy sprawdzić czy nie jest możliwe przyłączenie budynku do sieci gazowej dostarczającej gaz ziemny, który jest tańszy i wygodniejszy w eksploatacji niż jak to jest w przypadku gazu płynnego. Fot. materiały prasowe

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Macuga

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama