REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać zdrowe ogrzewanie do sypialni?

Ogrzewanie podłogowe to zdrowy i komfortowy sposób na ogrzanie sypialni. Fot. PURMO
Ogrzewanie podłogowe to zdrowy i komfortowy sposób na ogrzanie sypialni. Fot. PURMO

REKLAMA

REKLAMA

Idealnie dobrane centralne ogrzewanie powinno umożliwiać domownikom korzystanie z ogrzewania według ich uznania. Optymalna temperatura, która powinna panować w sypialni to 18 st. C - jak wybrać zdrowe ogrzewanie do sypialni? Dlatego komfortową sytuacją była by możliwość utrzymania w niej niższej temperatury niż w pozostałych pomieszczeniach.

Wybór zdrowego sposobu ogrzewania ma znaczenie dla naszego organizmu, szczególnie dotyczy to sypialni. Jeśli urządzamy nowe mieszkanie powinniśmy dobrze rozplanować układ mebli, tak by łóżko nie stało bezpośrednio przy grzejniku. Jego bliskość negatywnie wpływa na zdrowie, powoduje wysuszenie śluzówek i ogólnie gorsze samopoczucie. Budzimy się zmęczeni i źle wypoczęci. Dlatego także osoby, które mają już urządzone sypialnie, a w nich grzejniki blisko łóżka powinni wraz z nadejściem wiosny pomyśleć o zmianie aranżacji przestrzeni sypialnej, w taki sposób, aby grzejnik znajdował się jak najdalej od wezgłowia łóżka.

REKLAMA

Zdrowe ogrzewanie

Najwygodniejszym i zdrowym rozwiązaniem do sypialni jest ogrzewanie podłogowe.

Zobacz także: Jak dobrze urządzić sypialnię?

„Ciepło rozchodzi się wówczas równomiernie, gdyż instalacja rozłożona jest pod powierzchnią całej podłogi w danym pomieszczeniu” – wyjaśnia Marcin Kotas z firmy Purmo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Montaż ogrzewania podłogowego w sypialni powoduje zdrowy i naturalny rozkład ciepła: więcej przy podłodze, a mniej na poziomie głowy. Ogrzewanie zamontowane pod podłogą powoduje mniejszą cyrkulację kurzu, co jest szczególnie ważne w sypialni, gdzie odpowiednia jakość powietrza zapewnia komfort snu. Dodatkowe zalety tego rozwiązania to także estetyka. Instalacja w całości ukryta jest pod podłogą, dzięki czemu w pomieszczeniu mamy swobodę aranżacji na wszystkich ścianach. Nie musimy się już martwić o odpowiednie ustawienie łóżka względem grzejników. Ważny jest też komfort, jaki zapewnia ciepła podłoga, kiedy wstajemy rano z łóżka.

To o czym powinniśmy pamiętać decydując się na montaż ogrzewania podłogowego w sypialni to konieczność ułożenia na podłodze naturalnych materiałów jak kamień, płytki ceramiczne lub odpowiedni rodzaj drewna, które dobrze przewodzą ciepło. Jako ostateczność dopuszczalne są także cienkie wykładziny dywanowe.

„Jeśli planujemy ogrzewanie połogowe w sypialni pamiętajmy, aby wybrać łóżko na nóżkach. Dzięki wolnej przestrzeni pod łóżkiem ciepło równomiernie rozchodzi się po sypialni” – podpowiada ekspert Purmo.

Inteligentna regulacja

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, jak np. termostaty, ogrzewanie podłogowe w sypialni zapewnia najwyższy komfort użytkowania. Termostat monitorując stale temperaturę powietrza i podłogi, inteligentnie steruje ogrzewaniem podłogowym i nie pozwala na przegrzewanie lub wychłodzenie podłogi dzięki zaawansowanej regulacji PWM (Pulse Width Modulation). Załącza i wyłącza ogrzewanie z wyprzedzeniem, tak aby uzyskać komfort cieplny o ustawionej przez użytkownika porze. Dopasowuje się do bezwładności danego pomieszczenia, dzięki funkcji samoadaptacji. Przystosowuje się do dobowego cyklu życia użytkownika, aby zapewnić możliwie najlepszy mikroklimat w sypialni oraz innych pomieszczeniach. Regulacja indywidualna, oprócz najwyższego komfortu, generuje również duże oszczędności, ponieważ obniża temperaturę i komfort cieplny, kiedy nie korzystamy z pomieszczenia. Skala oszczędności sięga niemal 50% w porównaniu do systemów bez żadnej regulacji oraz 20-30% przy systemach z jednym czujnikiem temperatury na cały budynek. Przy obecnych i stale rosnących cenach źródeł energii, inwestycja w system termostatów zwraca się po około 2-4 latach. W przypadku grzejników również warto korzystać z termostatów (montowanych bezpośrednio na grzejniku). One także pomogą nam ustawić temperaturę w sypialni na optymalnym poziomie 18°C i zredukować koszty.

Zobacz także: Jak urządzić wygodną sypialnię?

Uwaga na porady

REKLAMA

Ogrzewanie centralne wpływa na zmniejszenie wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Wokół wiele porad jak z tym walczyć. Dlatego często domowymi sposobami próbujemy nawilżyć powietrze, szczególnie w sypialni wieszając np. zmoczony ręcznik na grzejnik. Nie zawsze najprostsze metody są jednak właściwe. Umieszczenie mokrego ręcznika na grzejniku płytowym powoduje zakrycie od góry wylotu ciepłego powietrza. W efekcie grzejnik nie może działać prawidłowo. Warto więc pamiętać, by nigdy nie zakrywać w całości grzejnika od góry. Lepiej wybrać elektryczny nawilżacz powietrza.

Eksperci Purmo ostrzegają także, by nie suszyć na grzejniku ścierek gospodarczych, które nasączone były detergentami czy płynami do czyszczenia. Detergent, po rozgrzaniu ścierki może się ulatniać i negatywnie wpłynąć na zdrowie. Często niszczy także sam grzejnik, który w wyniku silnego działania środków czyszczących zmienia kolor i powoduje odwarstwienie pokrywającej go emalii.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przegląd kominiarski 2024 – jak często, ile kosztuje, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz?

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    REKLAMA

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    Ostre hamowanie w budownictwie? Statystyki budowlane GUNB nie pozostawiają złudzeń, ale…

    Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Czy branżę budowlaną czeka ostre hamowanie? Niekoniecznie. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że w ręku inwestorów jest dużo niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

    REKLAMA