reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak dobrać kurtynę powietrzną?

Jak dobrać kurtynę powietrzną?


Właściwy dobór kurtyny powietrznej jest podstawą do jej właściwej i efektywnej pracy. Warto poznać warunki, w jakich najlepiej one pracują i wykorzystać to w celu optymalizacji wyboru kurtyny do własnej inwestycji.

Podstawową czynnością jest wybór odpowiedniego typu kurtyny. Wyróżniamy kurtyny zimne i ciepłe, które poza nawianiem powietrza z dużą prędkością dodatkowo je ogrzewają. Systemy z ciepłymi kurtynami są wykorzystywane na ogół w pomieszczeniach gdzie wymagany jest komfort cieplny. Podgrzanie powietrza zimą nie będzie powodowało nadmiernego wychłodzenia osoby przechodzącej pod kurtyną. Kurtyny zimne są najczęściej stosowane w dużych halach produkcyjnych, gdzie komfort człowieka nie jest najważniejszym czynnikiem.

Gdy decydujemy się na kurtynę powietrzną, powinniśmy podać sprzedawcy konkretne dane dotyczące otworu, który chcemy kurtyną zabezpieczyć, czyli szerokość otworu i wysokość. Na tej podstawie zostanie dobrana kurtyna powietrzna o odpowiedniej rozpiętości strugi oraz zasięgu. Kurtyny powietrzne z reguły szerokością równe są szerokości otworu, zaś posiadają odpowiednie biegi, na których zabezpieczają otwory o określonych wysokościach. W trakcie wyboru kurtyny powietrznej warto również spojrzeć na jej parametry. Najważniejszym, zaraz po cenie jest sprawność odgrodzenia. Ważnym parametrem jest również hałas generowany przez kurtynę. Kurtyny powietrzne są raczej urządzeniami głośnymi i dlatego proponuje się wygłuszanie ich, np. poprzez obicie wełną mineralną.

Zobacz także: Jak zbudować komin?

Kurtyna powietrzna w zależności od wymagań może posiadać regulację płynną, skokową lub włącz-wyłącz. Najczęściej stosowana regulacja skokowa sprawdza się w zastosowaniach komfortu, gdzie przestrzeń drzwiowa jest stale otwarta. Regulację włącz-wyłącz stosuje się w przemyśle i magazynach, gdzie kurtyna jest połączona z instalacją sterowania bram szybkobieżnych. W takim przypadku kurtyna włączana jest tylko w momencie otwarcia bramy. Sterowanie tego typu znacznie obniża koszty utrzymania kurtyny powietrznej.

Zobacz także: Jak można wspomagać wentylację naturalną?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wyróżniamy kurtyny zimne i ciepłe, które poza nawianiem powietrza z dużą prędkością dodatkowo je ogrzewają.
Wyróżniamy kurtyny zimne i ciepłe, które poza nawianiem powietrza z dużą prędkością dodatkowo je ogrzewają.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stronyireszta.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama