reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak projektować instalację odprowadzenia skroplin z klimatyzatora?

Jak projektować instalację odprowadzenia skroplin z klimatyzatora?


Ważnym procesem instalacji klimatyzacyjnej jest osuszanie powietrza wewnętrznego. Na skutek wykraplania wody na wymienniku otrzymujemy jakiś strumień wilgoci, nazywany skroplinami, które należy odprowadzić do instalacji kanalizacyjnej. Ważne, aby świadomie dokonać wyboru instalacji skroplin i zoptymalizować jej koszty.

Skropliny są efektem wykraplania się wilgoci na lamelach wymiennika ciepła w jednostce wewnętrznej klimatyzatora. Strumień wilgoci zależy od wilgotności powietrza w pomieszczeniu – im wyższa wilgotność i temperatura tym większy strumień wody zostanie wytworzony. Wilgoć ta zbierana jest przez tacki skroplin pod wymiennikiem, które są skierowane do instalacji skroplin. Stamtąd usuwana jest na zewnątrz pomieszczenia za pomocą pompki skroplin lub grawitacyjnie.

Zobacz także: Gdzie lokalizować wyrzutnię powietrza?

Wyróżniamy dwie podstawowe metody odprowadzenia skroplin z urządzeń klimatyzacyjnych. Pierwsza metoda to odpływ grawitacyjny. Polega on na prowadzeniu instalacji pod takim kątem, aby woda płynęła w nim samoistnie, ze względu na spadek instalacji. Zalecany kąt spadku to 1–2% względem podłogi. System ten sprawdza się świetnie w małych systemach klimatyzacyjnych, gdzie odległość jednostki wewnętrznej klimatyzacji i docelowego miejsca odpływu skroplin jest niewielka. W takim przypadku instalacja prowadzona nawet na widoku, nie będzie raziła wyglądem. Metoda ta jest oczywiście ograniczona ze względu na wysokość pomieszczeń.
W przypadku większych instalacji metoda grawitacyjnego odpływu nie sprawdza się. W takim przypadku stosuje się instalacje mechanicznego odpływu, w których stosuje się pompki skroplin, które nadają wodzie ciśnienie odpowiednie do pokonania oporów przepływu. Stosując odpowiednią ilość takich pompek przepychamy skropliny ku ujściu – może nim być grunt zewnętrzny utwardzony, lub pion instalacji kanalizacyjnej. Pamiętajmy, że pompki skroplin to małe pompy, które zawyżają koszty inwestycyjne klimatyzacji. Warto je brać pod uwagę w trakcie wyceny takiej instalacji.

Zobacz także: Czym są gruntowe wymienniki ciepła i jakie mają zastosowanie?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Skropliny są efektem wykraplania się wilgoci na lamelach wymiennika ciepła w jednostce wewnętrznej klimatyzatora.
Skropliny są efektem wykraplania się wilgoci na lamelach wymiennika ciepła w jednostce wewnętrznej klimatyzatora.

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie księgowości, kadr i płac, audytu, podatków oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama