REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są metody doprowadzania energii cieplnej do budynku jednorodzinnego?

Artur Nowotka
Najbardziej ekonomiczne rozwiązania to kotły kondensacyjne zasilane gazem ziemnym, połączone z instalacją ogrzewania oraz cieplej wody użytkowej.
Najbardziej ekonomiczne rozwiązania to kotły kondensacyjne zasilane gazem ziemnym, połączone z instalacją ogrzewania oraz cieplej wody użytkowej.

REKLAMA

REKLAMA

W trakcie planowania budowy własnego domu jednorodzinnego stajemy przed wyborem systemu zasilania w ciepło. Warto przeanalizować nasz wybór pod kątem nie tylko kosztów inwestycyjnych, lecz także kosztów oraz wymagań eksploatacyjnych. Każde z tych źródeł ma swoją charakterystykę pracy i różne wymagania, które powinniśmy spełniać.

Sieć ciepłownicza

REKLAMA

Doprowadzenie ciepła do domu z miejskiej sieci ciepłowniczej wymusza na nas wykonanie przyłącza sieci, oraz zapewnienie miejsca na wymiennik ciepła, który będzie pośredniczył w wymianie ciepła pomiędzy siecią ciepłowniczą a instalacją ogrzewania w naszym domu. Wymiennik ciepła musi być zabezpieczony odpowiednią armaturą regulująco-zabezpieczającą, a system ogrzewania musi posiadać własną pompę obiegową na potrzeby instalacji. Energia cieplna z sieci ciepłowniczej jest najtańszym sposobem zaopatrzenia się w energię cieplną (eksploatacyjnie), lecz uzależnia nas od dostawcy energii. Drugą wadą tego systemu jest to, że sieć ciepłownicza nie zawsze jest dostępna w naszej okolicy, a koszty doprowadzenia przyłącza są zbyt wysokie inwestycyjnie.

Kocioł

Indywidualnym rozwiązaniem, które uniezależnia nas energetycznie jest zastosowanie indywidualnego kotła jedno- lub dwufunkcyjnego, który zaopatrzy nas w energię cieplną na cele centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Kocioł zasilany paliwem stałym, płynnym lub gazowym wymaga zastosowania całkiem dużej ilości armatury wspomagającej, regulacyjnej i zabezpieczającej. Jest również uzależniony od dostaw paliwa. Najbardziej ekonomiczne rozwiązania to kotły kondensacyjne zasilane gazem ziemnym, połączone z instalacją ogrzewania oraz cieplej wody użytkowej. Inwestycyjnie koszt duży, lecz poprawnie wykonany i zaprojektowany, jest tani w utrzymaniu i bardzo wydajny.

Zobacz także: Czy instalacja kotła kondensacyjnego jest opłacalna?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pompa ciepła

Jako nowoczesna technologia wkracza na rynek dostawców energii pompa ciepła. Koszt zakupu i instalacji pompy ciepła jest bardzo różny w zależności od jej rodzaju (najczęściej idzie to w szeregu z wydajnością energetyczną układu). Najtańsze pompy ciepła powietrze-woda są coraz chętniej stosowane ze względu na stosunkowo dobre współczynniki konwersji energii zawartej w powietrzu na energię cieplną w instalacji ogrzewania. Największym problemem tych systemów jest ich wrażliwość na skrajnie niskie temperatury powietrza zewnętrznego (-20, -25C). W takich warunkach część pomp ciepła ulega oszronieniu. Pompa przechodzi wtedy w tryb oszraniania, zamiast pracować na ogrzanie domu. Rozwiązanie takie nie sprawdza się w lokalizacjach mroźnych, z dużą zawartością wilgoci w powietrzu.

Zobacz także: Ogrzewanie podłogowe - oszczędniejsza alternatywa?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA