| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jakie są metody doprowadzania energii cieplnej do budynku jednorodzinnego?

Jakie są metody doprowadzania energii cieplnej do budynku jednorodzinnego?


W trakcie planowania budowy własnego domu jednorodzinnego stajemy przed wyborem systemu zasilania w ciepło. Warto przeanalizować nasz wybór pod kątem nie tylko kosztów inwestycyjnych, lecz także kosztów oraz wymagań eksploatacyjnych. Każde z tych źródeł ma swoją charakterystykę pracy i różne wymagania, które powinniśmy spełniać.

Doprowadzenie ciepła do domu z miejskiej sieci ciepłowniczej wymusza na nas wykonanie przyłącza sieci, oraz zapewnienie miejsca na wymiennik ciepła, który będzie pośredniczył w wymianie ciepła pomiędzy siecią ciepłowniczą a instalacją ogrzewania w naszym domu. Wymiennik ciepła musi być zabezpieczony odpowiednią armaturą regulująco-zabezpieczającą, a system ogrzewania musi posiadać własną pompę obiegową na potrzeby instalacji. Energia cieplna z sieci ciepłowniczej jest najtańszym sposobem zaopatrzenia się w energię cieplną (eksploatacyjnie), lecz uzależnia nas od dostawcy energii. Drugą wadą tego systemu jest to, że sieć ciepłownicza nie zawsze jest dostępna w naszej okolicy, a koszty doprowadzenia przyłącza są zbyt wysokie inwestycyjnie.

Indywidualnym rozwiązaniem, które uniezależnia nas energetycznie jest zastosowanie indywidualnego kotła jedno- lub dwufunkcyjnego, który zaopatrzy nas w energię cieplną na cele centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Kocioł zasilany paliwem stałym, płynnym lub gazowym wymaga zastosowania całkiem dużej ilości armatury wspomagającej, regulacyjnej i zabezpieczającej. Jest również uzależniony od dostaw paliwa. Najbardziej ekonomiczne rozwiązania to kotły kondensacyjne zasilane gazem ziemnym, połączone z instalacją ogrzewania oraz cieplej wody użytkowej. Inwestycyjnie koszt duży, lecz poprawnie wykonany i zaprojektowany, jest tani w utrzymaniu i bardzo wydajny.

Zobacz także: Czy instalacja kotła kondensacyjnego jest opłacalna?

Jako nowoczesna technologia wkracza na rynek dostawców energii pompa ciepła. Koszt zakupu i instalacji pompy ciepła jest bardzo różny w zależności od jej rodzaju (najczęściej idzie to w szeregu z wydajnością energetyczną układu). Najtańsze pompy ciepła powietrze-woda są coraz chętniej stosowane ze względu na stosunkowo dobre współczynniki konwersji energii zawartej w powietrzu na energię cieplną w instalacji ogrzewania. Największym problemem tych systemów jest ich wrażliwość na skrajnie niskie temperatury powietrza zewnętrznego (-20, -25C). W takich warunkach część pomp ciepła ulega oszronieniu. Pompa przechodzi wtedy w tryb oszraniania, zamiast pracować na ogrzanie domu. Rozwiązanie takie nie sprawdza się w lokalizacjach mroźnych, z dużą zawartością wilgoci w powietrzu.

Zobacz także: Ogrzewanie podłogowe - oszczędniejsza alternatywa?

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Najbardziej ekonomiczne rozwiązania to kotły kondensacyjne zasilane gazem ziemnym, połączone z instalacją ogrzewania oraz cieplej wody użytkowej.
Najbardziej ekonomiczne rozwiązania to kotły kondensacyjne zasilane gazem ziemnym, połączone z instalacją ogrzewania oraz cieplej wody użytkowej.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »