reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak dobrać wentylator dla instalacji wentylacji?

Jak dobrać wentylator dla instalacji wentylacji?


Właściwy dobór wentylatora do naszej instalacji wentylacyjnej to podstawa systemu wentylacyjnego. Urządzenie to dostarcza powietrze do najdalej położonych pomieszczeń. Ale czy wiemy jak dalekich i od czego to zależy?

Ogólnie mówiąc, wentylator jest rodzajem pompy, która napędza przepływ powietrza w instalacji wentylacji. Poprzez ruch obrotowy łopatek wentylatora zostaje wytworzone nadciśnienie po ich stronie tłocznej i podciśnienie po stronie ssawnej. Taka różnica ciśnień będzie powodować przepływ powietrza. Ilość powietrza zależy do wielkości różnicy ciśnienia czyli sprężu dyspozycyjnego wentylatora. Zależy on od indywidualnej konstrukcji wentylatora, prędkości obrotowej wirnika i rodzaju wirnika. Nowoczesne wentylatory osiągają nawet do 3000 obrotów na minutę. 

Moc przerobową, jaką udostępnia pracujący wentylator, musimy odpowiednio spożytkować na instalacji. Każda sieć przewodów wentylacyjnych charakteryzuje się pewnymi stratami ciśnienia w trakcie przepływu powietrza. Straty te są charakterystyczne dla każdej instalacji i dzielą się na straty ciśnienia liniowe (na długości) oraz miejscowe. Straty liniowe ciśnienia występują na kanałach prostych , zaś miejscowe na wszelkich elementach regulacyjnych, zmiany średnicy, załamań, itp. Dla szacunkowych obliczeń można przyjąć w prostych instalacjach spadek liniowy na poziomie 1 Pa/m, a miejscowych 35% strat liniowych. W tak prosty i przybliżony sposób uzyskujemy wartość spadku ciśnienia w instalacji. Pamiętajmy, że długości te oraz miejscowe spadki liczymy dla najbardziej niekorzystnego (najdalej oddalonego) obiegu. Z racji charakteru ciśnienia, jeśli w ostatnim nawiewniku zapewnimy dopływ powietrza, to wszystkie pozostałe, bliżej położone również otrzymają powietrze.

Zobacz także: Jak zapewnić świeże powietrze bez konieczności wietrzenia?

Gdy znamy spadek ciśnienia na instalacji, dobór wentylatora jest banalny. Wybieramy wentylator o sprężu dyspozycyjnym większym o 20% niż straty ciśnienia na instalacji. Jeśli zwiększymy wydajność wentylatora, przestaniemy być wrażliwi na zmiany prowadzenia instalacji już w trakcie budowy, oraz ewentualnie zbyt niechlujne jej łączenie (nieszczelności). Z tak dobranym wentylatorem będziemy zadowoleni z ilości powietrza nawianego do pomieszczeń.

Zobacz także: Jak można wspomagać wentylację naturalną?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Właściwy dobór wentylatora do naszej instalacji wentylacyjnej to podstawa systemu wentylacyjnego.
Właściwy dobór wentylatora do naszej instalacji wentylacyjnej to podstawa systemu wentylacyjnego.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama