REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dobrać wentylator dla instalacji wentylacji?

Artur Nowotka
Właściwy dobór wentylatora do naszej instalacji wentylacyjnej to podstawa systemu wentylacyjnego.
Właściwy dobór wentylatora do naszej instalacji wentylacyjnej to podstawa systemu wentylacyjnego.

REKLAMA

REKLAMA

Właściwy dobór wentylatora do naszej instalacji wentylacyjnej to podstawa systemu wentylacyjnego. Urządzenie to dostarcza powietrze do najdalej położonych pomieszczeń. Ale czy wiemy jak dalekich i od czego to zależy?

Co to jest wentylator?

REKLAMA

Ogólnie mówiąc, wentylator jest rodzajem pompy, która napędza przepływ powietrza w instalacji wentylacji. Poprzez ruch obrotowy łopatek wentylatora zostaje wytworzone nadciśnienie po ich stronie tłocznej i podciśnienie po stronie ssawnej. Taka różnica ciśnień będzie powodować przepływ powietrza. Ilość powietrza zależy do wielkości różnicy ciśnienia czyli sprężu dyspozycyjnego wentylatora. Zależy on od indywidualnej konstrukcji wentylatora, prędkości obrotowej wirnika i rodzaju wirnika. Nowoczesne wentylatory osiągają nawet do 3000 obrotów na minutę. 

Spręż dyspozycyjny wentylatora a spadek ciśnienia na instalacji

Moc przerobową, jaką udostępnia pracujący wentylator, musimy odpowiednio spożytkować na instalacji. Każda sieć przewodów wentylacyjnych charakteryzuje się pewnymi stratami ciśnienia w trakcie przepływu powietrza. Straty te są charakterystyczne dla każdej instalacji i dzielą się na straty ciśnienia liniowe (na długości) oraz miejscowe. Straty liniowe ciśnienia występują na kanałach prostych , zaś miejscowe na wszelkich elementach regulacyjnych, zmiany średnicy, załamań, itp. Dla szacunkowych obliczeń można przyjąć w prostych instalacjach spadek liniowy na poziomie 1 Pa/m, a miejscowych 35% strat liniowych. W tak prosty i przybliżony sposób uzyskujemy wartość spadku ciśnienia w instalacji. Pamiętajmy, że długości te oraz miejscowe spadki liczymy dla najbardziej niekorzystnego (najdalej oddalonego) obiegu. Z racji charakteru ciśnienia, jeśli w ostatnim nawiewniku zapewnimy dopływ powietrza, to wszystkie pozostałe, bliżej położone również otrzymają powietrze.

Zobacz także: Jak zapewnić świeże powietrze bez konieczności wietrzenia?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Możliwości instalacyjne i dobór konkretnego wentylatora

Gdy znamy spadek ciśnienia na instalacji, dobór wentylatora jest banalny. Wybieramy wentylator o sprężu dyspozycyjnym większym o 20% niż straty ciśnienia na instalacji. Jeśli zwiększymy wydajność wentylatora, przestaniemy być wrażliwi na zmiany prowadzenia instalacji już w trakcie budowy, oraz ewentualnie zbyt niechlujne jej łączenie (nieszczelności). Z tak dobranym wentylatorem będziemy zadowoleni z ilości powietrza nawianego do pomieszczeń.

Zobacz także: Jak można wspomagać wentylację naturalną?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

REKLAMA