reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Co to jest proces nawilżania powietrza?

Co to jest proces nawilżania powietrza?


Często spotykamy się z nadwrażliwością i odczuciem suchych oczu po przebywaniu w pomieszczeniu kilka godzin. Może być to efektem zbyt suchego powietrza. Rozwiązaniem tego problemu będzie proces nawilżania powietrza w centrali wentylacyjnej.

Proces ten opiera się na dostarczeniu wody strumieniowi powietrza. Woda może się dostać do powietrza w postaci pary wodnej suchej, mokrej, mgły wodnej lub poprzez odparowanie z powierzchni zwierciadła wody w zbiorniku. Cząstki wody są absorbowane przez powietrze, aż do granicznej „pojemności” powietrza w danej temperaturze. Punkt graniczny nasycenia to wilgotność 100% przy konkretnej temperaturze.

Realizację procesu, w zależności od stanu skupienia w jakim dostarczamy wodę do układu, dzielimy na nawilżacze parowe oraz komory zraszania. W pierwszym typie urządzeń para wodna jest wprowadzana do strugi powietrza poprzez lance parowe, „wstrzykujące” określone ilości pary wodnej. Zaletą tej metody jest błyskawiczna absorpcja wilgoci i jej równomierne rozprowadzenie w strumieniu powietrza. Wadą tej metody jest temperatura pary wtłaczanej – 1200C i więcej. Powoduje to podwyższenie temperatury powietrza, co nie zawsze jest pożądane.

Zobacz także: Jak zbudować komin?

Drugą metodą nawilżania jest metoda porywania cząsteczek wody przez strugę powietrza. Realizuje się to przez kontakt ze zbiornikiem wypełnionym wodą, lub przez przepuszczanie powietrza przez tkaninę zwilżaną wodą. Powietrze porywa małe i większe krople, a następnie powinno napotkać odkraplacz większych kropel (zabezpieczenie przed wykropleniem nadmiaru wilgoci w kanałach). Zaletą takiego układu jest jego cena oraz prostota obsługi i eksploatacji. Wady to możliwość wzrostu bakterii i mikroorganizmów na wilgotnych tkaninach (idealne warunki – ciepło i wilgotno). Dodatkowym problemem może być wielkość porywanych cząstek wody. Gdy jest ona zbyt duża (wynika to z prędkości powietrza) to nadmiar wilgoci będzie się wykraplał w instalacji.

Zobacz także: Jak można wspomagać wentylację naturalną?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Często spotykamy się z nadwrażliwością i odczuciem suchych oczu po przebywaniu w pomieszczeniu kilka godzin. fot. PURMO
Często spotykamy się z nadwrażliwością i odczuciem suchych oczu po przebywaniu w pomieszczeniu kilka godzin. fot. PURMO

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama