reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak zaopatrzyć się w energię elektryczną, kiedy nie ma prądu?

Jak zaopatrzyć się w energię elektryczną, kiedy nie ma prądu?


Coraz więcej wichur i oblodzeń powoduje uszkodzenia starych linii energetycznych. W efekcie coraz częściej nie mamy przez dłuższy okres czasu prądu. Rozwiązaniem w takich sytuacjach jest agregat prądotwórczy.

Urządzenie, o którym mowa to zestaw z silnikiem spalinowym, napędzającym prądnice prądu zmiennego. Zależnie od mocy takiego agregatu stosowane są silniki benzynowe dwu- lub czterosuwowe, a w większych urządzeniach również wysokoprężne. Prądnica może wytwarzać prąd jednofazowy o nominalnych parametrach 230 V, 50 Hz, lub trójfazowy 3 x 400 V, 50 Hz. 

Moc agregatu prądotwórczego podawana jest w jednostkach VA lub kVA (tzw. moc pozorna), co przy obciążeniu rezystancyjnym (grzejniki, oświetlenie żarowe) odpowiada mocy wyrażonej w watach lub kilowatach, ale przy poborze prądu przez silniki i inne odbiorniki indukcyjne będzie o 20–40% mniejsza.

Podczas rozruchu silników pobierany jest znacznie większy prąd niż wynika to z nominalnej mocy (3–4 krotnie). Kiedy będziesz dobierał agregat, będziesz musiał uwzględnić nadwyżkę mocy potrzebną do jego uruchomienia.

Zobacz także: Czy warto używać listew przepięciowych?

Jedynie niezbędne odbiorniki możesz podłączyć do wydzielonego obwodu. Agregat o mocy 800–1200 VA powinien Ci wystarczyć do zasilania pompy i automatyki kotła grzewczego, chłodziarki, podstawowego oświetlenia. Obwód ten musisz podłączyć przez przełącznik dwupozycyjny, który przełącza zasilanie z sieciowego na „agregatowe”. Minusem tego rozwiązania jest to, że musisz wydzielić zasilane odbiorników z reszty istniejącej instalacji. Niekiedy może być trudne, gdy do rozdzielnicy domowej jest podłączonych niewiele przewodów doprowadzających prąd do poszczególnych urządzeń.

Będziesz mógł korzystać ze wszystkich urządzeń elektrycznych dzięki agregatowi o mocy zbliżonej do mocy pobieranej z sieci elektroenergetycznej, choć będzie to dla Ciebie rozwiązanie kosztowne. Możesz też zapewnić samoczynne załączenie zasilania awaryjnego i możliwość uruchomienia wszystkich urządzeń elektrycznych. Do tego celu potrzebny będzie agregat z rozrusznikiem elektrycznym oraz samoczynny przełącznik agregatu tzw. ATS. W wersji oszczędnościowej, gdy zrezygnujesz z zasilania urządzeń o dużej mocy (pralka, bojler elektryczny, piekarnik, czajnik do wody, itp.), moc agregatu możemy ograniczyć do 3–4 kVA.

Zobacz także: Jak zlokalizować zwarcie instalacji elektrycznej?

Agregat podłączysz do instalacji domowej przez przełącznik zamontowany obok rozdzielnicy, za zabezpieczeniem głównym instalacji. W przypadku, kiedy wykorzystujesz agregat jednofazowy do zasilania instalacji trójfazowej (bez odbiorników trójfazowych) koniecznie będziesz musiał zewrzeć obwody na przełączniku od strony agregatu, umożliwiając w ten sposób zasilanie wszystkich odbiorników.


reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

www.budujesz-kupujesz.pl

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Będziesz mógł korzystać ze wszystkich urządzeń elektrycznych dzięki agregatowi o mocy zbliżonej do mocy pobieranej z sieci elektroenergetycznej.
Będziesz mógł korzystać ze wszystkich urządzeń elektrycznych dzięki agregatowi o mocy zbliżonej do mocy pobieranej z sieci elektroenergetycznej.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Jachymczak

Dziennikarka ekonomiczna, szkoleniowiec z pasją

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama