reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak zbudować własną oczyszczalnię?

Jak zbudować własną oczyszczalnię?


Kiedy zamierzasz wybudować przydomową oczyszczalnię zamiast szamba, musisz wziąć pod uwagę kilka kwestii. Są to między innymi uregulowania prawne oraz dobór odpowiedniego typu oczyszczalni do rodzaju gruntu i poziomu wód gruntowych. Artykuł przeprowadzi Cię przez te i inne istotne kwestie dotyczące budowy oczyszczalni.

To czy będziesz mógł w ogóle rozpocząć budowę oczyszczalni zależy od uregulowań formalno-prawnych, które dotyczą twojego domu. Lokalne władze samorządowe ustalają bowiem, w jaki sposób mają być gromadzone i odprowadzane ścieki z gospodarstw domowych na określonym terenie. Te regulacje prawne możesz znaleźć w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub w formie uchwały samorządu gminy. Dodatkowym ograniczeniem prawnym o którym musisz pamiętać jest też konieczność zachowania odległości 30 m między studnią a miejscem odprowadzenia ścieków (ciągiem drenarskim, studnią chłonną). Taki zapis prawny powoduje, że jeżeli posiadasz mniejszą działkę to budowa oczyszczalni jest niemożliwa, chyba, że na działki doprowadzony jest wodociąg, a twoi sąsiedzi wyrażą zgodę na taką budowę.

Zobacz także: Jakie grzejniki stosować do instalacji gazowej?

Optymalne warunki do budowy oczyszczalni to grunt przepuszczalny, o poziomie wód gruntowych poniżej 2 m. Na takim gruncie możesz wybudować stosunkowo tanią i wygodną w użytkowaniu oczyszczalnię z drenażem rozsączającym. Zajmuje ona jednak dość dużą powierzchnię (ok. 100 m² dla 4-osobowej rodziny). Dreny co prawda schowane są w gruncie, ale znacznie ograniczą twoją możliwość zagospodarowania działki. Jeżeli na twojej działce poziom wód gruntowych jest wysoki to musisz ułożyć dreny w warstwie filtracyjnej w formie nasypu o wysokości, która zapewni odstęp przynajmniej 1,5 m między rurą drenarską a najwyższym poziomem wód gruntowych. Natomiast jeżeli twoja działka jest mała i dodatkowo posiada niekorzystne warunki wodno-gruntowe alternatywnym rozwiązaniem jest oczyszczalnia ze złożem biologicznym lub sekwencyjna (SBR). Jednak zastosowanie tego rozwiązania będzie wymagać od Ciebie doprowadzenia energii elektrycznej koniecznej do zasilania pomp i napowietrzaczy, a zainstalowane urządzenia mechaniczne wpływają na większą ich awaryjność. Wysoką zdolnością oczyszczania ścieków charakteryzują się też oczyszczalnie roślinne, w których funkcję złoża biologicznego pełni system korzeniowych, odpowiednio dobranych roślin. Mogą być one jednak dość kapryśne w działaniu, zwłaszcza przy nierównomiernym dopływie ścieków.

Działaniem, które będziesz musiał okresowo (przeciętnie raz do roku) wykonywać, będzie usuwanie osadów stałych ze zbiornika wstępnego. Ewentualnie dodatkowym Twoim obowiązkiem będzie czyszczenie lub wymiana wkładów filtracyjnych, a w oczyszczalniach wyposażonych w urządzenia mechaniczne – bieżąca ich konserwacja. Okres, w którym będziesz mógł się cieszyć poprawnym działaniem oczyszczalni, to 15–20 lat. Po tym czasie będziesz musiał wymienić złoża filtracyjne i biologiczne oraz przełożyć dreny rozsączające.

Zobacz także: Jak dobrać odpowiedni zasobnik ciepłej wody?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama