| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Czy instalacja kotła kondensacyjnego jest opłacalna?

Czy instalacja kotła kondensacyjnego jest opłacalna?


Rośnie zainteresowanie gazowymi kotłami kondensacyjnymi, ponieważ coraz bardziej spadają ich ceny. Dzięki instalacji kotła kondensacyjnego możesz zmniejszyć zużycie gazu nawet o 5–15%. Jego instalacja będzie wymagać jednak od Ciebie dostosowania do niego istniejącej już instalacji.

Dawniej technika kondensacyjna nie była tak popularna i w zasadzie dotyczyła wyłącznie urządzeń gazowych. Dlatego w celach porównawczych z innymi paliwami przyjęto jako wielkość obliczeniową wartość opałową paliwa, która nie uwzględnia zysków ciepła w wyniku skroplenia pary wodnej zawartej w spalinach. Sprawność kotłów odnoszono więc do wartości opałowej, którą przyjmowano jako 100%. Jednak w rzeczywistości możliwości pozyskania ciepła z paliwa są większe, gdy skroplimy zawartą w spalinach wodę. Tę wartość określamy ciepłem spalania, które dla gazu ziemnego jest wyższe o ok. 12% od wartości opałowej. Nie powinna Cię więc dziwić zamieszczona informacja o sprawności kotłów kondensacyjnych na poziomie 106–108%.

Zobacz także: Jak dobrać odpowiedni zasobnik ciepłej wody?

Kotły kondensacyjne, w porównaniu z tradycyjnymi, różnią się przede wszystkim podwójnym wymiennikiem ciepła i wymuszonym ciągiem kominowym. Spaliny, po wstępnym schłodzeniu na pierwszej nagrzewnicy, trafiają do drugiego wymiennika, który obniża ich temperaturę poniżej 50°C. Powoduje to skroplenie pary wodnej zawartej w spalinach i odzyskanie „ukrytej” energii. Efektywność odzysku ciepła zależy od temperatury schłodzenia spalin – im niższa temperatura, tym więcej ciepła odzyskasz. Dlatego kotły kondensacyjne powinieneś instalować przede wszystkim w instalacjach niskotemperaturowych – optymalnie poniżej 35°C wody na powrocie. Ze względu na niską temperaturę spalin ciąg kominowy wymuszany jest przez wentylator podłączony do zamkniętej komory spalania. Kotły kondensacyjne wyposażane są w modulowane palniki o szerokim zakresie wydajności odpowiadającej 30–100% mocy nominalnej. Układy automatyki mogą więc dostosowywać moc grzewczą do twojego aktualnego zapotrzebowania.

Kotły kondensacyjne uzyskują wyższą sprawność podczas pracy z mniejszą mocą. Warto więc, abyś zainstalował kocioł o wyższej – oczywiście w granicach rozsądku – mocy nominalnej niż wynika to z zapotrzebowania. W przypadku urządzeń dwufunkcyjnych zapewnisz też sobie większy wydatek ciepłej wody.

Kotły te mogą współpracować praktycznie z każdą instalacją grzewczą typu zamkniętego, również projektowanej na wyższe parametry obiegu. Nie uzyskasz wtedy pełnej efektywności kondensacji, ale i tak przez dłuższy czas w sezonie grzewczym sprawność będzie wyższa niż w tradycyjnym kotle. Ze względu na dużą ilość wytwarzanego kondensatu (nawet do 20 litrów/dobę) będziesz musiał zapewnić odprowadzenie skroplin do kanalizacji.

Kotły kondensacyjne przystosowane są do współpracy z powietrzno-spalinowym systemem kominowym. Przy podłączeniu do zwykłego komina (z wkładem stalowym lub ceramicznym) możesz rozdzielić – przy użyciu adaptera – przewód spalinowy od powietrznego, a powietrze doprowadzać oddzielną rurą wyprowadzoną np. przez ścianę domu.

Zobacz także: Jak dobrać moc kotła?

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

www.budujesz-kupujesz.pl

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kotły mogą współpracować praktycznie z każdą instalacją grzewczą typu zamkniętego, również projektowanej na wyższe parametry obiegu. fot. VAILLANT
Kotły mogą współpracować praktycznie z każdą instalacją grzewczą typu zamkniętego, również projektowanej na wyższe parametry obiegu. fot. VAILLANT

RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »