REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy instalacja kotła kondensacyjnego jest opłacalna?

Eksperci Budujesz - Kupujesz
Kotły mogą współpracować praktycznie z każdą instalacją grzewczą typu zamkniętego, również projektowanej na wyższe parametry obiegu. fot. VAILLANT
Kotły mogą współpracować praktycznie z każdą instalacją grzewczą typu zamkniętego, również projektowanej na wyższe parametry obiegu. fot. VAILLANT

REKLAMA

REKLAMA

Rośnie zainteresowanie gazowymi kotłami kondensacyjnymi, ponieważ coraz bardziej spadają ich ceny. Dzięki instalacji kotła kondensacyjnego możesz zmniejszyć zużycie gazu nawet o 5–15%. Jego instalacja będzie wymagać jednak od Ciebie dostosowania do niego istniejącej już instalacji.

Sprawność kotłów na poziomie 106–108?

REKLAMA

Dawniej technika kondensacyjna nie była tak popularna i w zasadzie dotyczyła wyłącznie urządzeń gazowych. Dlatego w celach porównawczych z innymi paliwami przyjęto jako wielkość obliczeniową wartość opałową paliwa, która nie uwzględnia zysków ciepła w wyniku skroplenia pary wodnej zawartej w spalinach. Sprawność kotłów odnoszono więc do wartości opałowej, którą przyjmowano jako 100%. Jednak w rzeczywistości możliwości pozyskania ciepła z paliwa są większe, gdy skroplimy zawartą w spalinach wodę. Tę wartość określamy ciepłem spalania, które dla gazu ziemnego jest wyższe o ok. 12% od wartości opałowej. Nie powinna Cię więc dziwić zamieszczona informacja o sprawności kotłów kondensacyjnych na poziomie 106–108%.

Zobacz także: Jak dobrać odpowiedni zasobnik ciepłej wody?

Sposób działania kotła kondensacyjnego

REKLAMA

Kotły kondensacyjne, w porównaniu z tradycyjnymi, różnią się przede wszystkim podwójnym wymiennikiem ciepła i wymuszonym ciągiem kominowym. Spaliny, po wstępnym schłodzeniu na pierwszej nagrzewnicy, trafiają do drugiego wymiennika, który obniża ich temperaturę poniżej 50°C. Powoduje to skroplenie pary wodnej zawartej w spalinach i odzyskanie „ukrytej” energii. Efektywność odzysku ciepła zależy od temperatury schłodzenia spalin – im niższa temperatura, tym więcej ciepła odzyskasz. Dlatego kotły kondensacyjne powinieneś instalować przede wszystkim w instalacjach niskotemperaturowych – optymalnie poniżej 35°C wody na powrocie. Ze względu na niską temperaturę spalin ciąg kominowy wymuszany jest przez wentylator podłączony do zamkniętej komory spalania. Kotły kondensacyjne wyposażane są w modulowane palniki o szerokim zakresie wydajności odpowiadającej 30–100% mocy nominalnej. Układy automatyki mogą więc dostosowywać moc grzewczą do twojego aktualnego zapotrzebowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kotły kondensacyjne uzyskują wyższą sprawność podczas pracy z mniejszą mocą. Warto więc, abyś zainstalował kocioł o wyższej – oczywiście w granicach rozsądku – mocy nominalnej niż wynika to z zapotrzebowania. W przypadku urządzeń dwufunkcyjnych zapewnisz też sobie większy wydatek ciepłej wody.

Jak dostosować instalację do kotła kondensacyjnego?

Kotły te mogą współpracować praktycznie z każdą instalacją grzewczą typu zamkniętego, również projektowanej na wyższe parametry obiegu. Nie uzyskasz wtedy pełnej efektywności kondensacji, ale i tak przez dłuższy czas w sezonie grzewczym sprawność będzie wyższa niż w tradycyjnym kotle. Ze względu na dużą ilość wytwarzanego kondensatu (nawet do 20 litrów/dobę) będziesz musiał zapewnić odprowadzenie skroplin do kanalizacji.

Kotły kondensacyjne przystosowane są do współpracy z powietrzno-spalinowym systemem kominowym. Przy podłączeniu do zwykłego komina (z wkładem stalowym lub ceramicznym) możesz rozdzielić – przy użyciu adaptera – przewód spalinowy od powietrznego, a powietrze doprowadzać oddzielną rurą wyprowadzoną np. przez ścianę domu.

Zobacz także: Jak dobrać moc kotła?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA