REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dobrać odpowiedni zasobnik ciepłej wody?

VAILLANT
Takie urządzenie wizualnie przypomina lodówkę i jest polecane do małego domu, w którym trudno o miejsce na oddzielny montaż kotła i zasobnika. fot. VAILLANT
Takie urządzenie wizualnie przypomina lodówkę i jest polecane do małego domu, w którym trudno o miejsce na oddzielny montaż kotła i zasobnika. fot. VAILLANT

REKLAMA

REKLAMA

Należy bardzo starannie dobrać pojemność zasobnika ciepłej wody. Jeśli zasobnik będzie za mały, nie dostarczy odpowiednie ilości wody do mycia i kąpieli. Jeśli będzie za duży, spowoduje wzrost kosztów eksploatacji.

Pojemność zasobnika należy dostosować do ilości osób, które mieszkają w domu. Trzeba też zwrócić uwagę, z ilu punktów jednocześnie będzie pobierana woda. Najłatwiej określić pojemność zbiornika na podstawie jednoczesnego zużycia wody przez dwa największe punkty. Przykładowo dla domu z dwiema łazienkami będą to wanna i prysznic.

REKLAMA

REKLAMA

Żeby napełnić małą wannę, potrzeba 100 l, dużą – nawet 250 l. Natomiast w ciągu dziesięciu minut pod prysznicem możemy zużyć od 70 do 250 l (w zależności od zamontowanej baterii). Przed wyborem zasobnika musimy też sprawdzić przepływ wody. W standardowym natrysku wynosi on 7–8 l/min; w panelu z hydromasażem – od 15–25 l/min. Następnie należy dodać obie wartości. Potrzebujemy takiego zasobnika, który w ciągu dziesięciu minut zapewni co najmniej taki przepływ wody. Producenci nazywają ten parametr wydajnością początkową lub chwilową.

Jak obliczyć wydajność początkową?
Napełnienie małej wanny – 100 l
Zużycie wody pod prysznicem – 7 l/min
Zużycie wody pod prysznicem w ciągu 10 minut – 7 x 10 = 70 l
100 + 70 = 170 l
Zatem potrzebujemy zasobnika, który w ciągu 10 minut dostarczy co najmniej 170 litrów wody.

Przy wyborze zasobnika trzeba też zwrócić uwagę na sposób, w jaki podgrzewa wodę. Na rynku istnieje kilka rozwiązań, jednak najpopularniejsze są zbiorniki z wężownicą oraz warstwowe.

Tradycyjne zbiorniki z wężownicą

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wężownica to długa rura w postaci spirali, umieszczana w dolnej części zasobnika. Podczas podgrzewania przepływa przez nią gorąca woda z kotła, która przekazuje ciepło do wody użytkowej. Dobre zasobniki powinny cechować się dużą mocą wężownicy i wysoką wytrzymałością. Ponadto powinny posiadać anodę magnezową, która zapobiega korozji oraz króciec spustowy i króciec cyrkulacji ciepłej wody. Takie rozwiązanie zapewni szybkie podgrzanie wody, jeśli będzie współpracować z odpowiednio dobranym kotłem. Ponadto, dzięki izolacji termicznej, znacznie zmniejszy koszty eksploatacji.

Zasobniki mogą różnić się pod względem kształtu. Obudowa zewnętrzna może mieć kształt walca lub prostopadłościanu. Pozwala to na estetyczny montaż urządzenia.

W niektórych zasobnikach zamontowano wskaźnik stanu anody magnezowej, co znacznie ułatwia kontrolę jej zużycia. Dzięki temu nie trzeba już co roku demontować anody. Wymiany i oczyszczania dokonujemy dopiero, gdy zapali się odpowiednia dioda.

Zbiorniki warstwowe

W urządzeniach tych nie stosuje się wężownicy. Posiadają one natomiast dodatkowy wymiennik ciepła oraz małą pompę obiegową. Zimna woda z dolnej części zasobnika przetłaczana jest przez pompę do wymiennika ciepła, gdzie podgrzewana jest do oczekiwanej temperatury. Stamtąd trafia do górnej części zasobnika. Tym sposobem cała zawartość zasobnika zostanie podgrzana do ustawionej przez użytkownika temperatury. Dzięki temu uzyskamy większą akumulację ciepła w mniejszej objętości wody. Dlatego też zasobnik warstwowy o pojemności 100 l może zastąpić zasobnik z wężownicą o pojemności 150 l. Mniejsza pojemność zasobnika zapewni integrację z kotłem.

Zobacz także: Jak bezpiecznie korzystać z kotła gazowego?

Takie urządzenie wizualnie przypomina lodówkę i jest polecane do małego domu, w którym trudno o miejsce na oddzielny montaż kotła, zasobnika oraz instalacji, która łączy oba elementy.

Trzeba również podkreślić, że czas oczekiwania na ciepłą wodę po całkowitym schłodzeniu zasobnika jest o wiele krótszy w zasobnikach warstwowych. Jest to ich niewątpliwą zaletą. Dzieje się tak dlatego, że nie ogrzewają wody równomiernie w całej objętości (jak zasobniki z wężownicą), a małymi partiami podgrzewają ją od razu do żądanej temperatury. Dzięki temu nawet, gdy zużyjemy całą wodę, już po kilku minutach ciepła woda znów będzie do naszej dyspozycji.

Efektywne połączenie

Istnieją również zasobniki warstwowe z dodatkową wężownicą solarną oraz pompą obiegową i sterownikiem. Urządzenie to ma dużą wydajność wody, wykorzystuje energię słoneczną, przy czym zachowuje kompaktowe wymiary.

Zobacz także: Jak dobrać moc kotła?

Mniejsza pojemność zasobnika zapewni integrację z kotłem. fot. VAILLANT
Zasobniki mogą różnić się pod względem kształtu. Obudowa zewnętrzna może mieć kształt walca lub prostopadłościanu. fot. VAILLANT
Czas oczekiwania na ciepłą wodę po całkowitym schłodzeniu zasobnika jest o wiele krótszy w zasobnikach warstwowych. fot. VAILLANT
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA