reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak dobrać moc kotła?

Jak dobrać moc kotła?


Zanim wybierzemy kocioł do naszego domu, musimy wiedzieć, jaka moc będzie niezbędna do przygotowania ciepłej wody oraz do ogrzania budynku w mroźne dni. Wartość ta zależna jest również od rodzaju kotła, który chcemy zastosować (dwufunkcyjny lub jednofunkcyjny).

Kocioł dwufunkcyjny – czyli taki, który wewnątrz swojej obudowy ogrzewa również ciepłą wodę – można zastosować w małym domu z jedną łazienką. Ciepła woda jest ogrzewana na bieżąco podczas jej poboru. Przez to trzeba zastosować kocioł o znacznej mocy. By określić tę wartość, trzeba najpierw ustalić, który punkt poboru ciepłej wody w domu wymaga najwyższego przepływu.

Wartość ta jest praktycznie zawsze wyższa od strat ciepła budynku. Dlatego też na jej podstawie wybieramy odpowiedni model urządzenia.

W przypadku kotłów jednofunkcyjnych współpracujących zawsze mamy zapas ciepłej wody, zgromadzony w zasobniku. Nie potrzeba więc dużej mocy kotła do ogrzewania wody na bieżąco. Możemy dobrać kocioł o mocy niezbędnej do ogrzania budynku. Można też zastosować niewielki zapas mocy (około 10-15%). W przypadku nowego domu informację o mocy, niezbędnej do ogrzania budynku zimą, znajdziemy w projekcie bądź w świadectwie energetycznym. Wartość ta będzie podana w W (watach) lub kW (kilowatach).

W przypadku starego domu możemy zlecić firmie instalacyjnej lub projektowej określenie strat ciepła budynku. Można też skorzystać z metod szacunkowych, które pozwalają orientacyjnie określić wymaganą moc kotła. Jednak nie zaleca się tej metody, gdyż nie jest dokładna.

Zobacz także: Grzejniki niskotemperaturowe – sprawdzone rozwiązanie do systemów grzewczych

Oprócz mocy kotła bardzo ważny jest również wybór odpowiedniej wersji urządzenia. Przy wyborze musimy wziąć pod uwagę nasze potrzeby oraz dostępną przestrzeń w kotłowni czy innym pomieszczeniu przeznaczonym na montaż kotła.

W takim przypadku najlepszy będzie kocioł wiszący o bardzo małych gabarytach, które umożliwiają swobodny montaż również w małej kuchni bądź łazience. Jest on dostępny w wersji jedno- i dwufunkcyjnej. Do wyboru jest kilka modeli o zróżnicowanej mocy. Dzięki temu łatwo można wybrać odpowiednie rozwiązanie.

Żeby osiągnąć wysoką wydajność ciepłej wody przy niewielkich wymiarach, należy zastosować kocioł, który jest połączony z warstwowym zasobnikiem ciepłej wody. Taki zestaw nie zajmuje zbyt wiele miejsca, a jednocześnie pozwala na osiągnięcie znacznej ilości ciepłej wody.

Można efektywnie wykorzystać nawet najmniejszą powierzchnię ogrzewania podłogowego dzięki zastosowaniu kotła, który posiada dwa króćce powrotu z instalacji oraz dużą pojemność wodną. Zimna woda wprowadzana jest do kotła oddzielnie, co pozwala na maksymalne schłodzenie spalin i wykorzystanie ich ciepła zanim trafią do komina. Duża pojemność wodna i znaczna przestrzeń przepływu wewnątrz kotła zabezpieczają urządzenie przez zanieczyszczeniami, które mogą znajdować się w starej instalacji. Dzięki temu, w czasie eksploatacji urządzenia, jego sprawność pozostaje niezmieniona.

Zobacz także: Jak poprawnie zamontować centralne ogrzewanie?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

W przypadku kotłów jednofunkcyjnych współpracujących zawsze mamy zapas ciepłej wody, zgromadzony w zasobniku.
W przypadku kotłów jednofunkcyjnych współpracujących zawsze mamy zapas ciepłej wody, zgromadzony w zasobniku.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama