reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak prawidłowo dobrać elementy instalacji solarnej?

Jak prawidłowo dobrać elementy instalacji solarnej?


Żeby zredukować koszty eksploatacji instalacji grzewczej, warto zastosować kolektory słoneczne do jej wspomagania. Musimy jednak prawidłowo dobrać wszystkie elementy instalacji, by oszczędności były zauważalne. Przede wszystkim trzeba dobrać optymalną powierzchnię kolektorów i pojemność zasobnika ciepłej wody oraz wybrać odpowiedni system solarny.

Najważniejszą częścią instalacji są kolektory słoneczne. Ich powierzchnia musi być dostosowana do liczby domowników oraz ilości zużywanej przez nich ciepłej wody. W praktyce przyjmuje się, że na jedną osobę należy zastosować 1–1,5 m2 powierzchni czynnej kolektora płaskiego. Dotyczy to gospodarstw domowych, w których jedna osoba zużywa około 50 litrów ciepłej wody na dobę. Jeśli zużywamy więcej wody, należy zastosować proporcjonalnie większą powierzchnię pola kolektorów.

W przypadku zastosowania kolektorów próżnio-rurowych z reguły wymaganą powierzchnię absorbera możemy zmniejszyć o około 20-25%. Jest to możliwie dzięki mniejszym stratom ciepła tego typu kolektorów oraz możliwości wykorzystania również promieniowania rozproszonego (np. podczas ciepłego, ale pochmurnego dnia).

Kolejnym ważnym elementem instalacji jest zasobnik ciepłej wody.

Jego pojemność powinna pozwalać na zgromadzenie w czasie słonecznej pogody zapasu energii na następny dzień, który może być pochmurny. W związku z tym należy dobierać zasobnik o pojemności od 1,5 do 2 razy większej od dobowego zużycia ciepłej wody. Jeśli na przykład w domu są 4 osoby i zużywają po około 50 litrów ciepłej wody na osobę wówczas łączne dobowe zużycie wody wynosi około 200 litrów, a zasobnik powinien mieć pojemność od 300 do 400 litrów.

Zobacz także: Z jakiego materiału wykonać instalację c.o.?

W nowoczesnych domach, które są wyposażone w niskotemperaturowy system grzewczy (np. ogrzewanie podłogowe), coraz częściej wykorzystuje się instalację solarną do wspomagania ogrzewania. W tym przypadku najczęściej dobiera się od 0,8 do 1,1 m2 kolektora płaskiego na każde 10 m2 powierzchni domu lub od 0,5 do 0,8 m2 kolektora próżniowo-rurowego na każde 10 m2 powierzchni domu. 

Nie należy dobierać większej powierzchni kolektorów niż dwukrotna wartość wynikająca z potrzeb przygotowania ciepłej wody. Dzięki temu unikniemy kłopotów w eksploatacji instalacji w okresie letnim Przykładowo, jeśli do wspomagania ogrzewania należy zastosować około 15 m2 kolektorów, a na potrzeby c.w.u. wystarczające jest 6 m2 to oznacza, że powinniśmy zastosować maksymalnie 12 m2 kolektorów.

Obecnie dostępne są różne rodzaje systemów solarnych. Po określeniu wymaganych parametrów instalacji (ilość kolektorów, pojemność zasobnika, itd.) powinniśmy wybrać system, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom.

System solarny powinien umożliwiać łatwy montaż wszystkich elementów systemu, prostą obsługę, i energooszczędną eksploatację. Największym wyzwaniem dla instalacji jest niezawodna praca również podczas nieobecności domowników w lecie. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie kompaktowego systemu, który składa się tylko z trzech elementów: zasobnika ciepłej wody ze zintegrowanym osprzętem, kolektorów słonecznych oraz rur połączeniowych. Kompaktowa budowa skraca czas montażu systemu z uwagi na brak potrzeby stosowania dodatkowych elementów takich jak sterownik, naczynie wzbiorcze, manometr. Układ nie wymaga również czasochłonnego napełniania i odpowietrzania. Zasobnik jest dostarczany z odpowiednią ilością czynnika grzewczego w wężownicy solarnej. Glikol jest tłoczony pompą tylko wtedy, gdy istnieje możliwość odbioru ciepła od kolektorów. Natomiast, gdy nie ma wystarczającego nasłonecznienia lub podczas urlopu czynnik grzewczy pozostaje tylko w wężownicy, dzięki czemu nie ulega zniszczeniu na skutek działania wysokiej temperatury w kolektorach słonecznych.

W tym przypadku również warto jest skorzystać z kompletnego zestawu przygotowanego specjalnie do tego celu. Jest to system solarny z wielofunkcyjnym zbiornikiem buforowym. Zbiornik ten pozwala na integrację w instalacji kotła gazowego, kominka z płaszczem wodnym oraz kolektorów słonecznych. Posiada on wbudowany zasobnik ciepłej wody użytkowej oraz bufor wody grzewczej. Dzięki temu nie ma potrzeby umieszczania w kotłowni kilku zbiorników. Zarządzanie pracą całego systemu zapewnia sterownik pogodowy i solarny. Wszystkich niezbędnych nastaw dokonuje się przy jego pomocy. Dzięki temu obsługa systemu jest bardzo prosta.

Zobacz także: Zasada działania kolektora słonecznego

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Żeby zredukować koszty eksploatacji instalacji grzewczej, warto zastosować kolektory słoneczne do jej wspomagania. fot. VAILLANT
Żeby zredukować koszty eksploatacji instalacji grzewczej, warto zastosować kolektory słoneczne do jej wspomagania. fot. VAILLANT

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama