reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak mądrze ogrzać dom?

Jak mądrze ogrzać dom?


Od systemu grzewczego oczekujemy zapewnienia komfortu cieplnego przy jak najniższych kosztach eksploatacji. Żeby osiągnąć, należy odpowiednio dobrać poszczególne elementy przy uwzględnieniu ich wzajemnego oddziaływania na siebie.

W domach jednorodzinnych wytworzone ciepło przekazywane jest do pomieszczeń dzięki grzejnikom lub ogrzewaniu podłogowemu. Można też łączyć te dwa systemy. Najważniejsze różnice tych dwóch rozwiązań to: sposób przekazywania ciepła oraz temperatura wody zasilającej instalację. W ogrzewaniu podłogowym temperatura wody zasilającej wynosi najczęściej 30–40 stopni C. Natomiast grzejniki pracują zwykle przy temperaturze grzewczej sięgającej nawet 75 stopni C.

W ogrzewaniu podłogowym elementem grzejnym jest cała podłoga. Przekazuje ona ciepło nagromadzone w wylewce przez promieniowanie, dzięki czemu ciepło dochodzi wszędzie równomiernie. Ponadto, rozkład temperatury zbliżony jest do idealnego dla organizmu człowieka – najcieplej jest w okolicach stóp, a chłodniej na wysokości głowy.

Tradycyjne grzejniki mają znacznie mniejszą powierzchnię w stosunku do ogrzewania podłogowego, a przez to wyższą temperaturę zasilania. Ciepło oddają przez konwekcję, która polega na ogrzewaniu powietrza opływającego grzejnik – ciepłe unosi się, a na jego miejsce napływa chłodne od dołu.

Zobacz także: Jak poprawnie zamontować centralne ogrzewanie?

Instalację podłogową warto stosować do współpracy z takimi źródłami ciepła jak:

• gazowy kocioł kondensacyjny. Rozbudowana powierzchnia wymiennika ciepła oraz niewysoka temperatura wody w instalacji sprawia, że kocioł pracuje w pełnej kondensacji. Kocioł VC ecoTEC plus, który zasila ogrzewanie podłogowe, osiąga wtedy sprawność 109%, a jeśli podłączymy go do instalacji grzejnikowej i zastosujemy automatykę pogodową – 106–107%;

• instalacja solarna. Kolektory słoneczne auroTHERM VTK 570/2 również mogą wspomagać ogrzewanie podłogowe. Jednak współpraca z grzejnikami byłaby za mało efektywna;
• pompa ciepła. W układzie grzewczym z pompą ciepła geoTHERM VWS plus i grzejnikami sezonowy współczynnik efektywności (COP) wyniesie 2,9. Natomiast, jeśli grzejniki zastąpimy w całym domu podłogówką możemy osiągnąć wartość 4,4. Zatem z każdej włożonej kWh prądu elektrycznego uzyskamy 4,4 kWh ciepła. Zatem dzięki zastosowaniu ogrzewania podłogowego, zamiast grzejników, roczne koszty ogrzewania budynku mogą być mniejsze o 34%.

Jeśli zamontujemy specjalny model pompy ciepła geoTHERM exclusive razem z ogrzewaniem podłogowym, zyskamy możliwość chłodzenia pomieszczeń podczas upalnego lata. Moc elektryczna wszystkich urządzeń jest zatem znacznie niższa niż w przypadku standardowego klimatyzatora – nie przekracza 250 W. Ponadto, w tym rozwiązaniu pompa nie usuwa ciepła z pomieszczeń do powietrza wokół domu, a akumuluje je w ziemi. Dzięki temu podwyższamy temperaturę gruntu, z którego później będzie pobierane ciepło. Użytkownicy takiego systemu nie muszą obawiać się zbyt dużego obniżenia temperatury w pomieszczeniach czy roszenia się powierzchni podłogi. Aby uzyskać zadowalający efekt temperatura zasilania podłogi powinna wynosić 18–20 stopni C. Wartość ta cały czas jest kontrolowana przez układ elektroniczny pompy ciepła.

System grzewczy, w skład którego wchodzi ogrzewanie podłogowe oraz nowoczesne źródła ciepła, jest najbardziej polecanym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych. Podczas działania osiąga bardzo wysoką efektywność, dzięki czemu koszty ogrzewania budynku utrzymane są na zadowalającym poziomie. 

Zobacz także: Kilka słów o kotłach gazowych

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

W domach jednorodzinnych wytworzone ciepło przekazywane jest do pomieszczeń dzięki grzejnikom lub ogrzewaniu podłogowemu.
W domach jednorodzinnych wytworzone ciepło przekazywane jest do pomieszczeń dzięki grzejnikom lub ogrzewaniu podłogowemu.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama