REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W jakich pomieszczeniach nie warto stosować świetlówek energooszczędnych?

Andrzej Rodzewicz
firma MECHATRONIK
Świetlówki energooszczędne stosujemy ze względu na oszczędność, opłacalność dla naszego portfela.
Świetlówki energooszczędne stosujemy ze względu na oszczędność, opłacalność dla naszego portfela.

REKLAMA

REKLAMA

Świetlówki energooszczędne stosujemy ze względu na oszczędność, opłacalność dla naszego portfela. Przyczyniamy się także do ochrony środowiska, zużywamy mniej energii elektrycznej. Mniej zużytej energii oznacza mniej zużytych surowców do jej wytworzenia, a w konsekwencji mniej zanieczyszczeń gazami z elektrowni węglowych i mniej odpadów radioaktywnych z elektrowni atomowych.

Taką logiką (jak przypuszczam) kierują się twórcy dyrektyw europejskich, które zmuszają nas do odchodzenia od tradycyjnych żarówek i zastępowania ich nowoczesnymi, energooszczędnymi źródłami światła. Co miał na myśli autor pytania? Ja sformułowałbym takie pytanie:

REKLAMA

Jakie cechy świetlówek energooszczędnych ograniczają ich zastosowanie?

Świetlówki kompaktowe są zachwalane przez producentów jako pozbawione wad pierwowzorów świetlówek tradycyjnych do dziś stosowanych w przemyśle. Wydaje mi się, że nie wszystkich. Czas rozruchu w obu przypadkach jest stosunkowo długi. Stosowanie takiego oświetlenia do często gasnących i zapalających się np. reklam jest bezcelowe. Gdyby w marynarce wojennej próbowano wysłać wiadomość sygnałami świetlnymi – alfabetem morsa – lampą wyposażoną w świetlówkę energooszczędną skutek byłby raczej marny. W gospodarstwie domowym też można podać kilka przykładów, gdzie powolny rozruch może podważyć sens ich stosowania.

Oto one:

- spiżarnie, schowki, szafy i inne pomieszczenia do których sięgamy tyko na chwile, czekanie na świetlówkę, aż się zaświeci jest uciążliwe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- pomieszczenia przejściowe gdzie dłużej przebywamy raczej rzadko i nim się rozjarzy świetlówka już byśmy je opuścili

Oprócz oczekiwania na zadziałanie oświetlenia napotykamy też na inne uciążliwości, które mogą powodować rozdrażnienie i niepotrzebne straty energii elektrycznej. Konieczność włączania i wyłączania na chwilę oświetlenia jest uciążliwe, jeśli przykładowo jest to podręczna spiżarka przy kuchni do której często sięgamy po produkty. Nie trudno wyobrazić sobie, że za którymś razem zostawimy przez roztargnienie włączone oświetlenie w schowku.

Zobacz także: Jak często należy wykonywać okresowe pomiary instalacji elektrycznej?

Jak pomóc roztargnionym w gaszeniu światła?

Najlepsze rozwiązanie dla pomieszczeń typ schowek, szafa, spiżarka w domu już mamy w lodówce. Otwarcie drzwi powoduje włączenie, a zamknięcie – wyłączenie oświetlenia.

Wystarczy kupić odpowiedni wyłącznik, który w stanie bez nacisku drzwi zawsze jest załączony, zainstalować i kłopot z głowy. Sam zadba o nasz domowy bilans energetyczny.

Można wyeliminować włącznik całkowicie przez zamontowanie czujnika ruchu współpracującego z przekaźnikiem czasowym. Czujnik w razie ruchu w pomieszczeniu załącza oświetlenie, a przekaźnik czasowy po upływie nastawionego czasu wyłącza je pod warunkiem ustania bodźca załączającego czyli ruchu w pomieszczeniu. To rozwiązanie dobre do łazienki, przedpokoju, doskonałe przed domem, po wykryciu zbliżającej się osoby oświetla drogę do domu nawet w sytuacji, gdy powracamy do pustego domu instalacja oświetli nam powrót. To rozwiązanie może też odstraszyć nieproszonych gości. W dłuższych trasach można stosować kilka czujników, które podzielą trasę na odcinki jak ogniwa w łańcuchu, będą oświetlać kolejne etapy drogi, albo miejsca, gdzie ktoś przebywa. Do zastosowań zewnętrznych, a czasami i w domu stosuje się wyłączniki zmierzchowe, przy jednoczesnym ograniczeniu działania do pory wieczorno nocnej.

Zobacz także: Jak należy wykonać instalację oświetleniową w ogrodzie?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA