REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy warto używać listew przepięciowych?

Andrzej Rodzewicz
firma MECHATRONIK
Podłączanie pod jedno gniazdo wielu odbiorników grozi przeciążeniem przewodu doprowadzającego prąd do gniazda.
Podłączanie pod jedno gniazdo wielu odbiorników grozi przeciążeniem przewodu doprowadzającego prąd do gniazda.

REKLAMA

REKLAMA

Zasilanie odbiorników w domowej sieci elektrycznej w większości przypadków realizowane jest przez złącza gniazdo wtyczka, rzadziej poprzez bezpośrednie podłączenia kabli pod zaciski odbiornika. Oba rozwiązania uzależniają ilość odbiorników od ilości punktów doprowadzenia kabli przygotowanych w trakcie budowy instalacji.

Postęp techniczny i coraz większa ilość urządzeń elektrycznych w domu często przekracza ilość gniazd, szczególnie w starszych instalacjach. Do zaspokojenia potrzeb często używamy grupy urządzeń elektrycznych. Nie jak kiedyś telewizor, a całe stacje multimedialne: telewizor, urządzenia nagrywające, tunery, zestawy głośnikowe, itd. Pojawiły się w domach komputery. O ile laptopy są zintegrowane, o tyle komputery stacjonarne to osobne zasilanie monitora, komputera, zestawu głośników, a wszystkie komputery współpracują z urządzeniami peryferyjnymi, jak drukarki, skanery. W kuchni czajniki elektryczne, miksery, blendery, roboty kuchenne, itd. Radzimy sobie z takim nagromadzeniem odbiorników, dzięki rozdzielaczom, listwom, które powielają pojedyncze gniazdo do potrzebnej nam ilości. Podłączanie wielu odbiorników pod gniazdo przystosowane do jednego odbiornika grozi przeciążeniem linii zasilającej. To ważne, poświęcę temu zagrożeniu kilka zdań w dalszej części, kiedy uporamy się z głównym zagadnieniem.

REKLAMA

Zobacz także: Jak sprawdzić czy licznik energii elektrycznej działa prawidłowo?

Czym różni się zwykła listwa rozdzielająca od listwy przeciw przepięciowej?

Zwykła listwa rozdzielająca zwiększa ilości gniazd i nic poza tym. Listwa przeciw przepięciowa wyposażona jest we włącznik, bezpieczniki topikowe chroniące przed nadmiernym wzrostem natężenia prądu, układ warystorowy. Zabezpiecza to przed przepięciami – nagłymi impulsami wielkich napięć. Często są też wyposażone w stabilizator napięcia, który likwiduje mniejsze impulsy napięciowe. Listwa przeciw przepięciowa oprócz dostarczenia odbiornikom prądu chroni je też przed zagrożeniami z sieci zasilania, oraz może pełnić funkcję wyłącznika głównego, np. stacji medialnej. Listwy zasilające przeciw przepięciowe są droższe od zwykłych, ale mają także więcej zalet. Z taką wiedzą proszę samemu wybrać czy warto.

Jakie zagrożenia stwarza stosowanie listew rozdzielających?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podłączanie pod jedno gniazdo wielu odbiorników grozi przeciążeniem przewodu doprowadzającego prąd do gniazda. Możemy w ten sposób doprowadzić do częstego wybijania bezpieczników. Pierwsze takie działanie zabezpieczania powinno nas zobligować do zasilania przynajmniej części odbiorników z innej linii zasilającej. Przydałaby się znajomość własnej instalacji, bo często kilka gniazd zasilane jest w jednym pomieszczeniu z jednej linii i połączenie do gniazda obok nic nie zmieni. Sporo odbiorników elektronicznych nie pobiera dużej mocy prądu, jednak największe zagrożenie przeciążeniem występuje w kuchni. Czajniki bezprzewodowe, kuchenki mikrofalowe, płyty grzewcze, piekarniki to urządzenia, które pobierają sporą moc prądu dochodzącą do kilku tysięcy wat. Niezbędnym może okazać się zbudowanie dodatkowej linii zasilającej. Największe odbiorniki warto zasilić osobnymi liniami tyko dla nich i pod osobnym zabezpieczeniem w rozdzielni.

Zobacz także: Jak często należy wykonywać okresowe pomiary instalacji elektrycznej?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA