| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak należy wykonać instalację oświetleniową w ogrodzie?

Jak należy wykonać instalację oświetleniową w ogrodzie?


Na sam początek pamiętajmy, żeby najpierw wykonać instalację elektryczną na własne potrzeby, a następnie kolejne etapy wizażu ogrodu. Ciężko nam będzie później patrzeć, jak ktoś rujnuje nam ogród, by położyć kilka być może niezbędnych kabli dla oświetlenia np. ścieżki

Aczkolwiek, jeśli ogród mamy już założony i nie chcemy go rujnować dla kilku lampek doświetlających nam ścieżkę w ogródku, pewną alternatywą jest oświetlenie solarne, coraz częściej stosowane w naszych ogrodach.

Ze względów bezpieczeństwa instalacje oświetleniową w ogrodzie należy zostawić elektrykowi z uprawnieniami elektrycznymi. Instalacja taka powinna być zabezpieczona dodatkowo. Mowa tutaj o zabezpieczeniach różnicowo-prądowych.

Ułożenie kabli zależy od powierzchni ogrodów i ilości montowanych źródeł światła. Jeśli ogród nie ma znacznej powierzchni, czy mowa o kilku punktach wzdłuż dojścia do budynku, preferowana jest instalacja zasilona napięciem 12 lub 24 V. Możemy ją prowadzić na dowolnej głębokości i w zasadzie bez większych problemów z doborem kabla (nie przewodu). Natomiast, jeśli mowa o działkach o znaczącej powierzchni użytkowej należy instalacje układać w rurach osłonowych kablem YKY (min. 2.5 mm2). Należy pamiętać o tym, że trasa, którą będzie biegł kabel zasilający poszczególne lampy czy gniazda, nie powinna przebiegać w sąsiedztwie dużych drzew, wzdłuż fundamentów, rur wodociągowych czy innych odbiorów budynku. Kable zawsze trzeba prowadzić w prostych odcinkach (nigdy łukiem). Kable należy umieszczać w wykopie o głębokości 70 cm, a około 30 cm nad nimi umieścić taśmę ostrzegawczą. 

Zobacz także: Nowoczesne instalacje – rozwiązania modułowe


Najlepiej, aby taka instalacja była zasilona z rozdzielni elektrycznej przeznaczonej specjalnie na potrzeby ogrodu, bądź zasilona z odrębnej, np. garażu.
Do sterowania oświetleniem najlepiej stosować wyłączniki zmierzchowe, czujniki ruchu czy czasowe wyłączniki zainstalowanych w tablicy elektrycznej ogrodu. Czujniku ruchu mogą niekiedy przestrzec o zbliżającym się niebezpieczeństwie, jakim są złodzieje.
Jeśli w swoim ogrodzie posiadamy basen czy oczko wodne, oświetlenie takie będzie wyglądać inaczej. Sprawa się zmienia ze względów bezpieczeństwa.

Cechy takiego oświetlenia to:
-wszystkie części czynne dodatkowe muszą być uziemione na wypadek przepięcia
- zasilanie napięciem bezpiecznym
- dodatkowymi zabezpieczeniami dla instalacji basenowych czy oczek wodnych na wypadek porażenia prądem elektrycznym.

Zobacz także: Jak zamontować szynę oświetleniową?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Adam Misiński

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »