reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak zamontować antenę na dachu?

Jak zamontować antenę na dachu?


Instalacja anteny na dachu wiąże się często z przeprowadzeniem przewodów przez dach i przebiciem warstw dachowych. Takie miejsca są szczególnie narażone na nieszczelności i możliwość przeciekania wody pod powierzchnię dachu. By temu zapobiec należy w odpowiedni sposób dokonać uszczelnienia połączenia anteny z pokryciem.

Montaż anteny należy zaplanować najlepiej jeszcze przed położeniem przykrycia dachu. Antena montowana na dachu posiada pod jego powierzchnią wspornik, który jest mocowany do najbliższej krokwi. Dopiero od tego miejsca antena przebija warstwy dachu. W celu uniknięcia przewiercania warstw ocieplenia, hydroizolacji i pokrycia, a czasami jeszcze sztywnego poszycia, lepiej jest od razu zaplanować, gdzie będzie się znajdować antena, jeszcze zanim dach zostanie wykonany.

Zobacz także: Jak wykończyć kosze dachowe?

Do montażu anteny na dachu używane są specjalnie wyprofilowane nakładki z tworzywa sztucznego. Jednak przed nałożeniem nakładki należy zastosować dodatkowe metody uszczelnienia. Naciętą (w celu przeprowadzenia anteny) folię dachową obkleja się taśmą uszczelniającą z zakładem na część anteny. Dodatkowo na warstwie folii wodoszczelnej można zastosować rynienkę usytuowaną powyżej miejsca przebicia dachu anteną. W miejscu nad rynienką, do najbliższego górnego zakładu folii stosuje się dodatkową warstwę folii, której brzegi należy przykleić taśmą. Rynienka ma za zadanie odprowadzenie poza miejsce przebicia wody spływającej po folii.

Elementy pokrycia dachu, przez które przechodzi antena, powinny mieć nawiercony otwór. Gdy dach jest kryty dachówkami ceramicznymi lub cementowymi można kupić specjalny element, w kształcie dachówki, ale z odpowiednim otworem. Są to tzw. dachówki przelotowe. Otwór w pokryciu należy osłonić specjalnym kołnierzem, którego zewnętrzne części wywinięte są na powierzchnię dachu. Kołnierz powinien być odpowiednio wyprofilowany do załamań pokrycia. Mocuje się go mechanicznie do pokrycia. Kołnierz można dodatkowo uszczelnić silikonem dekarskim. Dopiero na tak uszczelnionym kołnierzu nakłada się nakładkę z tworzywa sztucznego dobraną w zależności od rodzaju pokrycia.

Zobacz także: Jak należy zadbać o dach domu?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Instalacja anteny na dachu wiąże się często z przeprowadzeniem przewodów przez dach i przebiciem warstw dachowych.
Instalacja anteny na dachu wiąże się często z przeprowadzeniem przewodów przez dach i przebiciem warstw dachowych.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Martyna Owsiak

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama