reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Grzejniki niskotemperaturowe – sprawdzone rozwiązanie do systemów grzewczych

Grzejniki niskotemperaturowe – sprawdzone rozwiązanie do systemów grzewczych


Według aktualnych przepisów Unii Europejskiej, nowo budowane i modernizowane budynki powinny spełniać wymagania dotyczące niskiego zapotrzebowania na zużycie energii. Przez to coraz częściej stosuje się najnowsze osiągnięcia w technologiach pozyskiwania energii z różnych źródeł, m.in.: kolektorów słonecznych, powietrznych lub gruntowych pomp ciepła, kondensacyjnych kotłów olejowych i gazowych o wysokiej sprawności.

Współczesne budynki mają coraz niższe zapotrzebowanie na ciepło, dzięki nowoczesnym technologiom i stosowaniu materiałów o coraz lepszych właściwościach izolacyjnych. Oprócz nowych budynków, dotyczy to także tych remontowanych. W budynkach poddanych termomodernizacji lub nowych wskaźnik obciążenia cieplnego wynosi często mniej niż 40 W/m2.

Zobacz także: Jakie jest zapotrzebowanie na energię cieplną

Do ogrzania takiego budynku do temperatury 20°C wystarczają niższe parametry wody, która zasila instalację grzewczą. Tradycyjna temperatura dla wody zasilającej to 70°C–75°C. W nowoczesnych budynkach można obniżyć obliczeniowe parametry wody zasilającej do 55°C czy nawet 45°C. Pozwala to na zastosowanie rozwiązań systemów grzewczych, które mogą wykorzystywać alternatywne źródła ciepła, jak np. pompy ciepła.

Udowodniono, że nowoczesne budynki są coraz bardziej „czułe termicznie” dzięki stosowaniu coraz lepszych i grubszych warstw materiałów izolacyjnych. Oznacza to, że dodatkowe zyski ciepła (od światła słonecznego, urządzeń elektrycznych i ludzi) mogą mieć duży udział w bilansie cieplnym pomieszczeń oraz bezpośrednio wpływają na temperaturę pomieszczeń. Grzejniki szybciej reagują na zmiany warunków termicznych niż inne emitery ciepła. Powoduje to wzrost efektywności całego systemu o 2–10%.

„Grzejniki są perfekcyjnym emiterem ciepła, dostarczając ciepło zarówno na drodze konwekcji jak i promieniowania. Od zarania dziejów ludzie cieszyli się ciepłem pierwszych promieni słonecznych w chłodne dni, grzejniki dostarczają takiego samego komfortu. Dzięki nowoczesnej technologii sterowania, możliwe jest stworzenie przyjemnego klimatu wewnętrznego z grzejnikami w każdym z pomieszczeń budynku” - twierdzi profesor Leen Peeters z Uniwersytetu VUB w Brukseli

W Szwecji od ponad 20 lat grzejniki cieszą się dużą popularnością, gdyż warunki cieplne zmieniają się tam znacząco wraz z porą roku. Dyrektor Departamentu Systemów Energetycznych Fraunhofer Institute for Building Physics – Dr. Dietrich Schmidt twierdzi: „Patrząc na szwedzki system budowania, możemy łatwo nakreślić trendy w budownictwie dla reszty Europy. Regulacje europejskie dla uzyskania celu 2020 (redukcji efektu cieplarnianego poprzez ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 20%, zwiększenie udziału energii odnawialnej do 20% oraz podniesienie o 20% efektywności energetycznej), zmuszą wszystkie kraje do wprowadzenia rozwiązań będących powszechną praktyką w Szwecji. Nadszedł czas, aby rozważając wybór systemu grzewczego w naszych domach oprzeć się na tej stosowanej od ponad 20 lat praktyce i uznać grzejniki za najlepsze rozwiązanie”.

Zobacz także:  Jak montować instalację wodociągową i grzewczą?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Grzejniki niskotemperaturowe zapewniają bardziej ekonomiczne i efektywne funkcjonowanie instalacji grzewczej niż inne rozwiązania, bez uszczerbku dla komfortu cieplnego. fot. PURMO
Grzejniki niskotemperaturowe zapewniają bardziej ekonomiczne i efektywne funkcjonowanie instalacji grzewczej niż inne rozwiązania, bez uszczerbku dla komfortu cieplnego. fot. PURMO

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama