| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak należy zaprojektować wentylację grawitacyjną w domku jednorodzinnym?

Jak należy zaprojektować wentylację grawitacyjną w domku jednorodzinnym?


Wentylacja grawitacyjna jako najtańsza i najprostsza forma wentylacji spełni swoje zadanie tylko wtedy gdy będzie poprawnie zaprojektowana i wykonana. Na co zwracać uwagę przy sprawdzaniu projektu i wykonawstwie takiej instalacji?

Instalacja wentylacji grawitacyjnej choć jest najprostszym rozwiązaniem w wielu przypadkach, jest bardzo trudną formą wentylacji i należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Podstawowym wymaganiem działania jakiejkolwiek instalacji grawitacyjnej jest to aby na miejsce powietrza usuwanego mogło wpłynąć powietrze świeże. Kiedyś realizowane to było poprzez nieszczelności w oknach i drzwiach. Dzisiaj w dobie szczelnych okien stosuje się specjalne nawiewniki okienne lub podokienne które w przypadku małego podciśnienia w pomieszczeniu otwierają się pozwalając wpłynąć powietrzu atmosferycznemu. Takie uzupełnianie powietrza nazywamy kompensacją.

W przypadku braku kompensacji , powietrze w pomieszczeniu będzie stało i nie nastąpi usunięcie zanieczyszczeń.

W przypadku zastosowania jedynie instalacji grawitacyjnej w domu, kanały lokalizujemy w pomieszczeniach najbardziej narażonych na wilgoć i zanieczyszczenia oraz tam gdzie przebywają najczęściej ludzie. W przeciętnym domu kanały wentylacji grawitacyjnej zlokalizujemy w kuchni, łazience oraz dużym pokoju.

Do standardowych celów w budownictwie mieszkaniowym stosuje się kanały o wymiarach 14x14cm jeśli budynek jest nie wyższy niż 2 kondygnacje. Przy wyższych budynkach wymiary kanałów rosną.

Ilości powietrza jakie płyną w takim kanale są zmienne i zależne od parametrów powietrza zewnętrznego i wewnętrznego. Im większa różnica temperatur na zewnątrz i w pomieszczeniu tym większy ciąg kominowy ( siła motoryczna przepływu powietrza ). Wprost proporcjonalnie do wzrostu ciągu rośnie ilość powietrza wyciąganego z pomieszczenia.

Lokalizacja kominka wyrzutowego kanału grawitacyjnego powinna być możliwie osłonięta przed wpływem zmiennego wiatru oraz warunków atmosferycznych. W tym celu stosuje się specjalnie osłonięte kominki dachowe, czasem z nasadami wspomagającymi proces usuwania powietrza a zabezpieczającymi przed cofaniem się powietrza.

Wykonanie kanałów wentylacji grawitacyjnej powinno być jak najbardziej staranne ze względu na duże opory miejscowe niechlujnie wykonanej instalacji. Opory te powodują redukcję ciągu kominowego, a co za tym idzie zmniejszenie ilości wyciąganego powietrza.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wentylacja grawitacyjna jako najtańsza i najprostsza forma wentylacji spełni swoje zadanie tylko wtedy gdy będzie poprawnie zaprojektowana i wykonana.
Wentylacja grawitacyjna jako najtańsza i najprostsza forma wentylacji spełni swoje zadanie tylko wtedy gdy będzie poprawnie zaprojektowana i wykonana.

RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

MojeBiuro24

MojeBiuro24.pl jest platformą dedykowaną biurom rachunkowym w celu ułatwienia pracy księgowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »