reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Gdzie należy lokalizować czerpnię powietrza?

Gdzie należy lokalizować czerpnię powietrza?


Właściwa lokalizacja czerpni powietrza może znacząco wpłynąć na pracę instalacji wentylacji i jakość powietrza nawiewanego. Dodatkowo należy się stosować do odpowiednich przepisów przy lokalizowaniu czerpni powietrza względem innych elementów budowlano-instalacyjnych.

Czerpnia jest pierwszym elementem każdej instalacji wentylacyjnej. Jakość i parametry powietrza w jej otoczeniu są parametrami jakie dostaną się do obróbki w naszej centrali wentylacyjnej. Jeśli parametry te będą gorsze od możliwych do uzyskania z innego miejsca gdzie możemy umieścić czerpnię to jesteśmy stratni. 

Lokalizacja czerpni powietrza na blaszanym dachu powoduje zassanie gorącego powietrza w lecie o parametrach dużo wyższych niż z czerpni na północnej elewacji budynku. Powietrze na dachu będzie dużo cieplejsze (temperatura w upalne dni dochodzi do 550C przy zewnętrznej temperaturze 300C). W takim przypadku powietrze chłodzimy od temperatury 550 a nie 300. Potrzebujemy na to oczywiście odpowiednio więcej energii.

Lokalizacja czerpni w miejscu gdzie powietrze jest zanieczyszczone wymusza na nas stosowanie dodatkowej filtracji, co jest często kosztownym zabiegiem.

Zobacz także: Czym jest wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna?

Czepni nie należy lokalizować w miejscach gdzie temperatura powietrza zewnętrznego jest sztucznie podwyższona lub zaniżona. Czerpni nie należy instalować nad śmietnikami, w pobliżu uczęszczanych dróg gdzie jakość powietrza zostawia wiele do życzenia. Warto zastanowić się czy na czerpnię nie będzie oddziaływały wiatry i czy nie zakłóci to jej pracy (np. wpychanie powietrza do kanału). Czerpni nie należy lokalizować w środowisku zapylonym jeśli istnieje możliwość innej lokalizacji. Czerpnię powietrza należy odsunąć od istniejących wyrzutni powietrza na odległość taką by powietrze nie było zaciągane z powrotem do instalacji.

Dobrą lokalizacją czerpni powietrza są ściany północne elewacji budynku, pod warunkiem zabezpieczenia przed zalaniem (wykonuje się daszki). Czerpnie dachowe są również dobrym rozwiązaniem pod warunkiem że temperatura powietrza na dachu nie odbiega znacząco od właściwej temperatury atmosfery. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są czerpnie zlokalizowane jako osobne obiekty na ogrodzie, i są połączone instalacją kanałów podziemnych z instalacją wentylacji. 

Dokładne przepisy i uwarunkowania posadowienia i lokalizacji czerpni powietrza można odnaleźć w ogólnodostępnym Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dania 12 kwietnia 2002r rozdział 6, paragraf 152.

Zobacz także: Gdzie najlepiej umieścić jednostkę wewnętrzną klimatyzatora?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wyoming LLC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama