REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Gdzie należy lokalizować czerpnię powietrza?

Artur Nowotka

REKLAMA

Właściwa lokalizacja czerpni powietrza może znacząco wpłynąć na pracę instalacji wentylacji i jakość powietrza nawiewanego. Dodatkowo należy się stosować do odpowiednich przepisów przy lokalizowaniu czerpni powietrza względem innych elementów budowlano-instalacyjnych.

Czemu wadliwa lokalizacja wpływa na pracę instalacji i jakość powietrza

REKLAMA

Czerpnia jest pierwszym elementem każdej instalacji wentylacyjnej. Jakość i parametry powietrza w jej otoczeniu są parametrami jakie dostaną się do obróbki w naszej centrali wentylacyjnej. Jeśli parametry te będą gorsze od możliwych do uzyskania z innego miejsca gdzie możemy umieścić czerpnię to jesteśmy stratni. 

Lokalizacja czerpni powietrza na blaszanym dachu powoduje zassanie gorącego powietrza w lecie o parametrach dużo wyższych niż z czerpni na północnej elewacji budynku. Powietrze na dachu będzie dużo cieplejsze (temperatura w upalne dni dochodzi do 550C przy zewnętrznej temperaturze 300C). W takim przypadku powietrze chłodzimy od temperatury 550 a nie 300. Potrzebujemy na to oczywiście odpowiednio więcej energii.

Lokalizacja czerpni w miejscu gdzie powietrze jest zanieczyszczone wymusza na nas stosowanie dodatkowej filtracji, co jest często kosztownym zabiegiem.

Zobacz także: Czym jest wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdzie nie lokalizować?

Czepni nie należy lokalizować w miejscach gdzie temperatura powietrza zewnętrznego jest sztucznie podwyższona lub zaniżona. Czerpni nie należy instalować nad śmietnikami, w pobliżu uczęszczanych dróg gdzie jakość powietrza zostawia wiele do życzenia. Warto zastanowić się czy na czerpnię nie będzie oddziaływały wiatry i czy nie zakłóci to jej pracy (np. wpychanie powietrza do kanału). Czerpni nie należy lokalizować w środowisku zapylonym jeśli istnieje możliwość innej lokalizacji. Czerpnię powietrza należy odsunąć od istniejących wyrzutni powietrza na odległość taką by powietrze nie było zaciągane z powrotem do instalacji.

Gdzie lokalizować?

Dobrą lokalizacją czerpni powietrza są ściany północne elewacji budynku, pod warunkiem zabezpieczenia przed zalaniem (wykonuje się daszki). Czerpnie dachowe są również dobrym rozwiązaniem pod warunkiem że temperatura powietrza na dachu nie odbiega znacząco od właściwej temperatury atmosfery. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są czerpnie zlokalizowane jako osobne obiekty na ogrodzie, i są połączone instalacją kanałów podziemnych z instalacją wentylacji. 

Przepisy związane z czerpniami powietrza

Dokładne przepisy i uwarunkowania posadowienia i lokalizacji czerpni powietrza można odnaleźć w ogólnodostępnym Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dania 12 kwietnia 2002r rozdział 6, paragraf 152.

Zobacz także: Gdzie najlepiej umieścić jednostkę wewnętrzną klimatyzatora?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA