reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jakie są domowe metody regulacji instalacji wentylacji mechanicznej?

Jakie są domowe metody regulacji instalacji wentylacji mechanicznej?


Warunkiem prawidłowego działania każdej instalacji wentylacji jest jej właściwa regulacja. Do zgrubnej regulacji małych instalacji domowych nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza ani aparatura. Zapoznajmy się jednak z podstawami i wykorzystajmy je w praktyce.

Efektem prawidłowego działania instalacji wentylacji jest odpowiednia ilość powietrza wpływająca do pomieszczenia przez konkretne nawiewniki, i usuwanego przez wywiewniki. W większości instalacji domowych strumień powietrza nawiewanego powinien być równy ilości powietrza usuwanego, jest to tzw. wentylacja zrównoważona. Sercem takiego układu są wentylatory nawiewne i wyciągowe. Wentylatory te charakteryzują się sprężem dyspozycyjnym (ciśnieniem dyspozycyjnym). Wartość ta decyduje o sile tych wentylatorów i wyrażona jest w Paskalach. Siła ta jest spożytkowana na pokonanie strat ciśnienia na instalacji. Straty ciśnienia są spowodowane budową instalacji – tzn. zależą od mechanicznych właściwości kanałów, ich układu i rozłożenia.

Straty ciśnienia na przewodach można odczuć wykonując proste doświadczenie z rurką do picia. Najpierw dmuchnijmy w rurkę i oceńmy jaką siłę w to włożyliśmy. Następnie lekko zaciśnijmy dwa palce na rurce (zostawiając przelot) i znów dmuchnijmy. Okazuje się że trudniej nam przedmuchać powietrze i musimy użyć większej siły aby to zrobić. Wynika to z oporów powietrza które powstały gdy zacieśniliśmy przelot powietrzu.

Podstawowym zadaniem wentylatorów jest pokonanie strat ciśnienia na instalacji i spowodowaniem że powietrze wyleci z anemostatu z jakąś prędkością żeby dolecieć do strefy przebywania człowieka.

Zobacz także: Co to jest czerpnia i wyrzutnia powietrza i jakie są ich rodzaje?

Przepustnice oraz „grzybki” anemostatów są elementami których zadaniem jest zwiększenie oporów miejscowych na instalacji. Skutkiem większych oporów będzie mniejszy wypływ powietrza. W momencie otwarcia przepustnic, odkręcenia grzybków, zmniejszają się opory i więcej powietrza dostanie się do pomieszczenia.

Znając zjawisko jakimi poddaje się powietrze w kanałach przystępujemy do regulacji poprzez dokręcanie grzybków anemostatów i kręcenia przepustnicami w taki sposób by ilość powietrza nawiewanego i wywiewanego w pomieszczeniu były zbliżone. W razie braku jakiegokolwiek urządzenia pomiarowego możemy posłużyć się zapalniczką i patrzeć jak powietrze odchyla płomień. Jest to metoda bardzo niedokładna, ale pomoże na regulację podobnych ilości powietrza w różnych pomieszczeniach. I pamiętajmy żeby instalację regulować zaczynając od najdalszych krańców instalacji w kierunku wentylatora.

Zobacz także: Gdzie najlepiej umieścić jednostkę wewnętrzną klimatyzatora?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama