reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jakie są najważniejsze parametry pompy ciepła?

Jakie są najważniejsze parametry pompy ciepła?


Decydując się na inwestycję z pompą ciepła powinniśmy zaznajomić się z jej najważniejszymi parametrami. Nie zawsze warto inwestować w najdroższe urządzenie na rynku jeśli z założenia nie będziemy wykorzystywali jego możliwości i potencjału. Jakie są więc parametry pomp ciepła na które powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie?

Koszty utrzymania pompy ciepła

Aby przeanalizować koszty jakie poniesiemy użytkując pompę ciepła należy dokonać bilansu energii jaka zostanie pobrana w trakcie jej pracy w stosunku do energii przekazanej. Współczynnikiem opisującym taką zależność jest COP. Jest to iloraz energii oddanej do energii pobranej z gniazdka elektrycznego. W nowoczesnych pompach ciepła współczynnik ten waha się od 3,5 do 4,5. Oznacza to że pompa ciepła pobierając 1,0 kW energii elektrycznej jest w stanie pobrać i przekazać 4,5 kW energii cieplnej. Przy standardowych systemach grzewczych sprawności są mniejsze od jedności. Im wyższy współczynnik COP tym większe przebicie i bardziej wydajne urządzenie. Warto pamiętać że pompy ciepła osiągają najwyższe wydajności przy współpracy z instalacjami niskotemperaturowymi. Przykładem może być instalacja grzewcza o temperaturze zasilania 600C i powrotu 450C, lub ogrzewania podłogowego 40/300C. Pompy ciepła świetnie się również sprawdzają jako źródło ciepła do podgrzania ciepłej wody użytkowej (550C).

Zobacz także: Jak prawidłowo dobrać elementy instalacji solarnej?

Rodzaj źródła dolnego

Jednym z podstawowych parametrów pompy ciepła jest rodzaj źródła dolnego z którego mamy zamiar czerpać energię. Jeśli zdecydujemy się na pobór energii z gruntu, wówczas należy zwrócić uwagę na sprawności energetyczne wymienników gruntowych, oraz jaką powierzchnię zajmują. W przypadku zastosowania pompy typu powietrze – woda, musimy znaleźć miejsce na posadowienie agregatu zewnętrznego na naszym ternie. 

Rodzaj źródła górnego

Na rynku występują różne pompy ciepła specjalnie dedykowane do konkretnych rozwiązań grzewczych. Przykładem mogą być pompy ciepła do instalacji ogrzewania podłogowego które pracują na niskich parametrach wody obiegowej.

Wpływ pompy ciepła na środowisko 

Aby przeanalizować energetyczną efektywność pomp ciepła trzeba porównywać całkowite zużycie energii pierwotnej (czyli również tej zawartej w paliwach takich jak gaz, węgiel czy ropa) z całkowitym zużyciem energii w urządzeniach grzejnych. Jedynie taka analiza daje odpowiedni obraz wpływu na środowisko naturalne.

Zobacz także: Grzejniki niskotemperaturowe – sprawdzone rozwiązanie do systemów grzewczych

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Aby przeanalizować koszty jakie poniesiemy użytkując pompę ciepła należy dokonać bilansu energii jaka zostanie pobrana w trakcie jej pracy w stosunku do energii przekazanej. Fot. Fotolia
Aby przeanalizować koszty jakie poniesiemy użytkując pompę ciepła należy dokonać bilansu energii jaka zostanie pobrana w trakcie jej pracy w stosunku do energii przekazanej. Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama