reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Co to jest pompa ciepła?

Co to jest pompa ciepła?


Coraz częściej słyszymy o odnawialnych źródłach energii oraz o przyszłościowych rozwiązaniach związanych z pompami ciepła. Istnieje wiele programów dotacji do instalacji z pompami ciepła. Warto więc zrozumieć czym jest właściwie pompa ciepła i jak możemy ją wykorzystać w naszym domu.

Ogólna zasada działania

Pompy ciepła dają możliwość wykorzystania zasobów energii naturalnej zmagazynowanej w, powietrzu atmosferycznym, gruncie, wodach powierzchniowych lub podziemnych. Urządzenia te pobierają energię cieplną z tych źródeł i transportują ją do budynku. W zależności od rodzaju źródła ciepła jesteśmy w stanie pobrać różne ilości energii. Na przykład pompy ciepła pobierające energię z gruntu wykorzystują gruntowe wymienniki ciepła które są w stanie przejąć około 40 W na każdy metr wymiennika ciepła. Dla porównania, dla ogrzania domku jednorodzinnego potrzeba od 50 do 75 W na każdy metr kwadratowy.

Zobacz także: Jak mądrze ogrzać dom?

Procesy fizykochemiczne

Działanie pompy ciepła jest analogiczne do działania lodówki, z tą różnicą że wykorzystywana jest tu gorąca strona obiegu termodynamicznego w niej zastosowanego. Czynnik roboczy (paradoksalnie nazwany chłodniczym) jest sprężany, rozprężany oraz skraplany w konkretnych elementach pompy ciepła, dzięki czemu uzyskujemy proces grzania lub chłodzenia. Dla odbioru ciepła ze źródeł o niskich temperaturach ( np. woda gruntowa 80C ) wykorzystywane są czynniki o niskich temperaturach parowania – np. R410A.

Pierwotnie ciekły czynnik roboczy wypływa z parownika (wymiennik ciepła po stronie źródła ciepła ) w postaci gazu. Gaz ten zostaje sprężony przez sprężarkę i pod ciśnieniem ulega skropleniu w skraplaczu (wymiennik ciepła po stronie instalacji budynku) na wysokim poziomie temperatury, oddając ciepło skraplania i ciepło sprężania np. wodzie w instalacji grzewczej. Pozostający pod ciśnieniem czynnik ulega rozprężeniu w zaworze rozprężającym, przechodząc do części pierwotnej ( niskociśnieniowej) i obieg rozpoczyna się od początku. Transport energii cieplnej z źródła o niższej temperaturze do ośrodka o temperaturze wyższej możliwy jest dzięki energii elektrycznej dostarczanej z zewnątrz do sprężarki pompy ciepła. Jednak ilość dostarczonej energii jest 2–4 krotnie wyższa od ilości energii pobranej co powoduje że pompa ciepła jest ekologicznym urządzeniem grzewczym.

Zobacz także: Jak dobrać moc kotła?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Pompy ciepła dają możliwość wykorzystania zasobów energii naturalnej zmagazynowanej w, powietrzu atmosferycznym, gruncie, wodach powierzchniowych lub podziemnych. Fot. materiały prasowe
Pompy ciepła dają możliwość wykorzystania zasobów energii naturalnej zmagazynowanej w, powietrzu atmosferycznym, gruncie, wodach powierzchniowych lub podziemnych. Fot. materiały prasowe

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama