REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Z jakiego materiału wykonać instalację c.o.?

Daniel Dębczak
Rury miedziane, stalowe czy  tworzywa sztuczne – cokolwiek wybierzemy, musimy wiedzieć o trwałości i cenie materiału oraz o sposobie montażu.
Rury miedziane, stalowe czy tworzywa sztuczne – cokolwiek wybierzemy, musimy wiedzieć o trwałości i cenie materiału oraz o sposobie montażu.

REKLAMA

REKLAMA

Rury miedziane, stalowe czy tworzywa sztuczne – cokolwiek wybierzemy, musimy wiedzieć o trwałości i cenie materiału oraz o sposobie montażu. Wielokrotnie dąży się do szybszego wykonania instalacji, co zmniejsza ilość punktów bardziej narażonych na awarię.

Przy wyborze materiału, z którego powstanie instalacja c.o. w naszym domu, często sugerujemy się ceną. Obecnie każdy z dostępnych materiałów ma podobną trwałość.

REKLAMA

Instalacja miedziana

Rury miedziane, które mają małą grubości ścianki na zagięciach, gdzie zewnętrzna część przekroju jest pocieniona na skutek wygięcia, po kilku latach mogą przeciekać. Rury miedziane, lutowane z odpowiednią precyzją, zapewnią nam dużą szczelność. Miedź szybko oddaje ciepło, co wymaga dokładnej izolacji przewodów biegnących w zabudowach oraz w posadzce. Uszkodzone odcinki łatwo można wymienić bez gwintowania, a przez dospawanie brakującego odcinka. Małe przekroje rur miedzianych ułatwiają ukrywanie ich w zabudowach i ścianach działowych. Przy wyborze instalacji z miedzi pamiętajmy, aby rura, która wyprowadza ogrzaną wodę z kotła, była wykonana ze stali ocynkowanej na odcinku co najmniej 70 cm.

Instalacja stalowa

Ocynkowane rury są stalowe starszym materiałem, ale nadal często stosowanym do wykonania instalacji c.o. w budownictwie mieszkalnym. Ich cena jest relatywnie niska, jednak wymagające gwintowania grubościenne rury, zniechęcają do wyboru tego rodzaju materiału, mimo że zapewniają trwałość i wieloletnią bezawaryjność. Rury te ciężko się wygina, a kształtki – używane do zmiany kierunku przepływu wody – są trudne w zabudowie. Stal na dłużej magazynuje ciepło, co przy ogrzewaniu domu kotłem na paliwo stałe jest bardziej korzystne. Za wyborem tego materiału przemawia duża ilość fachowców specjalizujących się w solidnym wykonaniu tego typu instalacji za niewielkie pieniądze.

Zobacz także: Z czego składa się instalacja wewnętrzna wodociągowa i grzewcza?

Instalacja z PVC 

Najnowszym i do końca jeszcze nie sprawdzonym materiałem instalacyjnym są tworzywa sztuczne. Rury polipropylenowe charakteryzują się dużą odpornością na wysokie temperatury, a także łatwością w zgrzewaniu. Cena rur i kształtek z tworzywa sztucznego jest porównywalna do ceny rur stalowych. Rury, spajane z kształtkami za pomocą specjalnych spawarek z wyoblonymi końcówkami, zapewniają dużą szczelność. Mniejsza przewodność cieplna materiału pozwala zmniejszyć straty energii na przewodach doprowadzających. Estetyczne przyłącza do kaloryferów są wyprowadzane przez kształtki z rdzeniem stalowym. Małe przekroje i ciężar własny pozwala na stosowanie mniej topornych kotew ściennych. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak montować instalację wodociągową i grzewczą?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

REKLAMA

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA