reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jakie są rodzaje pompy ciepła?

Jakie są rodzaje pompy ciepła?


Dynamicznie rozwijający się rynek pomp ciepła jako alternatywnej metody pozyskiwania energii oferuje ogromną ilość typów i modeli pomp ciepła. Można je podzielić zasadniczo na trzy typy urządzeń pozyskujących energię z otoczenia.

Pompy ciepła grunt - woda są konstruowane z wykorzystaniem gruntowego wymiennika ciepła poziomego lub pionowego. Energia pobierana jest z gruntu poniżej strefy przemarzania (około 1,6-2m poniżej poziomu gruntu zależnie od lokalizacji geograficznej). Gruntowy wymiennik ciepła to nic innego jak rury, najczęściej polietylenowe, zakopane pod powierzchnią ziemi i ułożone w kształt „ślimaka” lub „grzebienia”. Wewnątrz rur płynie roztwór wody i glikolu, który pobiera ciepło z gruntu, aby potem przekazać go ogrzewanemu domowi. Powierzchnia takiego wymiennika musi być odpowiednio duża aby pokryć możliwie całe zapotrzebowanie na ciepło domu. Powierzchnia takich wymienników jest przeważnie od 1,5 do 2 razy większa od powierzchni ogrzewanego domu.

Zobacz także: Co to jest COP oraz EER, czyli jak świadomie dobrać klimatyzator?

Tego typu pompa ciepła może służyć jako źródło energii zimą ponieważ temperatura gruntu poniżej strefy przemarzania waha się od 7 do 120°C. Zimą zaś ta sama temperatura jest na tyle niższa od temperatury powietrza atmosferycznego, że można ją wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń w systemach wody lodowej.

Pompy ciepła typu woda – woda są konstruowane z wykorzystaniem wody jako źródła ciepła lub chłodu. W celu poboru energii najczęściej wykonywane są odwierty do wód głębinowych lub powierzchniowych. Pobrana stamtąd woda jest przesyłana do wymiennika ciepła, gdzie odbiera się jej energie cieplną (lub przekazuje), aby następnie zrzucić z powrotem do źródła. Warto pamiętać, że aby móc wykorzystać ten typ pompy ciepła potrzebne jest nam odpowiednie zezwolenie wodno-prawne. System ten jest najtańszym rozwiązaniem lecz nie zawsze wykonalnym ze względu na warunki geologiczne.

Zobacz także: Czym jest komfort cieplny?

Pompy ciepła typu powietrze – woda są konstruowane z wykorzystaniem powietrza atmosferycznego. W układach tych wykorzystuje się freony jako substancje pośredniczące w wymianie ciepła pomiędzy powietrzem atmosferycznym a wodą w instalacji. Jest to bardzo energooszczędne rozwiązanie ze względu na wysokie sprawności energetyczne. Należy jednak być świadomym ograniczeń tego systemu. Praca tego typu układów w temperaturach ujemnych jest ograniczona ze względu na kondensację pary wodnej na wymienniku ciepła i jej zamarzanie. W takim przypadku urządzenie wchodzi w tryb rozmrażania, a w tym trybie nie pracuje na ogrzewanie. W nowoczesnych pompach ciepła z regulacją temperatury skraplania freonów problem ten jest ograniczany do minimum.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka M. Kalisz

Aplikantka radcowska w kancelarii e|n|w|c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama