reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Co wybrać: klimatyzator przenośny czy SPLIT?

Co wybrać: klimatyzator przenośny czy SPLIT?

Każda osoba planująca zakup systemu klimatyzacji do swojego domu/mieszkania staje przed decyzją, jaki typ klimatyzatora kupić. Rynek oferuje wiele typów. Najbardziej popularne z nich to: klimatyzatory monoblokowe przenośne oraz typu SPLIT.

Klimatyzator monoblokowy

Ten typ urządzenia charakteryzuje się przede wszystkim specyficzną budową oraz niskim kosztem zakupu. Jednostka ta wymusza wystawienie giętkiego przewodu wentylacyjnego poza pomieszczenie. Nie zawsze jest to możliwe, a na pewno nie wygląda estetycznie. Urządzenie takie zajmuje również przestrzeń użytkową pomieszczenia, ponieważ są to jednostki wolnostojące. Dużą zaletą klimatyzatorów monoblokowych jest ich mobilność i możliwość wykorzystania tego samego urządzenia w różnych pomieszczeniach przy łatwym podłączeniu. Sprawności tych urządzeń są stosunkowo niskie, lecz z roku na rok stają się coraz bardziej wydajne. Do prawidłowego działania urządzenia wystarczy doprowadzić energię elektryczną i okresowo opróżniać zbiornik skroplin, które są wilgocią wykroploną z powietrza.

Zobacz także: Jak korzystać z klimatyzatora, aby był bezpieczny dla zdrowia?

Klimatyzator typu SPLIT

Urządzenia typu SPLIT są droższe, a ponad to wymuszają montaż „na stałe”, który jest dodatkowym kosztem (w przypadku klimatyzatorów monoblokowych, niema potrzeby montażu). Kolejnym ważnym zagadnieniem jest możliwość instalacji jednostki na zewnątrz budynku. Następnym kosztem jest wykonanie osobnej instalacji odprowadzenia skroplin (najczęściej na zewnątrz lub do pionu kanalizacyjnego) oraz instalacji zasilania z tablicy rozdzielczej. W zamian układy typu SPLIT gwarantują nam niezawodną i wydajną pracę przez długie lata. Koszty eksploatacji tych układów są znacznie niższe od kosztów klimatyzatorów monoblokowych (lepsze współczynniki energetyczne). 

Zobacz także: Co to jest klimatyzator typu Split i do czego służy?

Sama jakość chłodzenia powietrza oraz jego rozprowadzenia w pomieszczeniu również jest dużo lepsza, a dzięki różnym typom jednostek wewnętrznych można dostosować klimatyzację do warunków architektonicznych na obiekcie. Istnieje możliwość przeniesienia klimatyzatora typu SPLIT do innego pomieszczenia lecz wiąże się to ze sporymi kosztami montażowymi oraz ingerencją w przegrody budowlane budynku i inne prace budowlane.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Urządzenia typu SPLIT są droższe, a ponad to wymuszają montaż „na stałe”, który jest dodatkowym kosztem (w przypadku klimatyzatorów monoblokowych, niema potrzeby montażu).
Urządzenia typu SPLIT są droższe, a ponad to wymuszają montaż „na stałe”, który jest dodatkowym kosztem (w przypadku klimatyzatorów monoblokowych, niema potrzeby montażu).

Ulga na złe długi w VAT i podatkach dochodowych59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Żurowski

Dyrektor Regionalny Zebra Technologies w Europie Środkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama