reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Co to jest czerpnia i wyrzutnia powietrza i jakie są ich rodzaje?

Co to jest czerpnia i wyrzutnia powietrza i jakie są ich rodzaje?


Aby korzystać z dobrodziejstw instalacji wentylacji mechanicznej należy zastanowić się nad lokalizacją czerpni oraz wyrzutni powietrza. Właściwy wybór ich typów i umiejscowienia są bardzo istotnymi sprawami w odniesieniu do późniejszej pracy instalacji.

Czerpnia powietrza jest to początkowy element instalacji, w którym powietrze zewnętrzne jest pobierane z atmosfery do instalacji w celu jego obróbki. Wyrzutnia powietrza jest to końcowy element instalacji, gdzie powietrze zużyte jest wyrzucane do atmosfery.

Zobacz także: Jak działa wentylacja grawitacyjna

Czerpnie i wyrzutnie powietrza jako podobne elementy instalacji (jedynie kierunek przepływu powietrza jest inny) można zamontować w podobnych wykonaniach:
- wykonanie ścienne – lokalizacja na elewacji budynku,
- wykonanie pionowe dachowe – są to wszelkiego rodzaju czerpnie i wyrzutnie „kominkowe”, gdzie powietrze przepływa przez pionowy kanał,
- wykonanie poziome – kierunek przepływu powietrza poziomy względem dachu lub gruntu.

Wybór typu czerpni należy oprzeć na możliwościach architektonicznych oraz wytycznych dotyczących możliwej lokalizacji czerpni oraz wyrzutni.

Zobacz także: Jak zapewnić komfort cieplny w mieszkaniu?

Bardzo ważnym zagadnieniem jest właściwa lokalizacja czerpni i wyrzutni powietrza. Szczegółowe wytyczne można odnaleźć w „Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”. Uogólniając i streszczając najważniejsze punkty wyżej wymienionego rozporządzenia należy zauważyć na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze miejsca ich lokalizacji:
1. Lokalizacja czerpni względem wyrzutni,
2. Lokalizacja czerpni względem wywiewek kanalizacyjnych, kominów,
3. Odpowiednia wysokość czerpni nad poziomem gruntu, ulicy etc. oraz względem miejsc zanieczyszczonych,
4. Odpowiednia odległość wyrzutni powietrza od okien otwieranych,
5. Lokalizacja wyrzutni na ścianie w przypadku, gdy powietrze nie zawiera uciążliwych zapachów (np. z kuchni) i gdy sąsiedni budynek jest oddalony o minimum 8 m,
6. Lokalizacja czerpni oraz wyrzutni poza strefami zagrożenia wybuchem,
7. Lokalizacja czerpni w miejscu, gdzie nie będzie narażona na opady atmosferyczne i a wędrówka słońca w trakcie dnia będzie miała niewielki wpływ na temperaturę powietrza czerpanego,
8. Lokalizacja czerpni i wyrzutni w miejscach niewrażliwych na działanie wiatrów.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama