reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Czym są i do czego stosuje się pompy cyrkulacyjne w instalacji c.w.u.?

Czym są i do czego stosuje się pompy cyrkulacyjne w instalacji c.w.u.?


Jaki jest koń każdy widzi, cytując przedwojenną encyklopedię stwierdzam że to zwykła pompa. Najczęściej w domu stosowane są pompy wymuszające obieg w układach centralnego ogrzewania. Zastosowanie cyrkulacji ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) ma na calu poprawę komfortu korzystania z ciepłej wody w domu. Woda krążąc w obiegu między ogrzewaczem wody a punktami odbioru, cały czas ma tą samą temperaturę.

W tradycyjnie skonstruowanej instalacji woda jest pod ciśnieniem takim, jakie mamy w sieci zasilającej lub jeśli mamy własne źródło wody, takim jakie wytworzy pompa zasilająca dom w wodę. Budowa instalacji plaga na doprowadzeniu rur wody ciepłej i zimnej do punktów odbioru, umywalek baterii prysznicowych itp. Pod ciśnieniem woda wypełnia sieć rur i zastyga w bezruchu. Po otwarciu zaworu ciśnienie na bieżąco uzupełnia układ o ilość wody która wypłynie, następnie po zamknięciu znowu zastyga. Jeśli długo nie korzystamy z ciepłej wody oddaje ona ciepło do otoczenia – stygnie. Po otwarciu zaworu czekamy, aż pojawi się ciepła woda, która napłynie z podgrzewacza.

Czas jaki musimy odczekać aż spływająca woda nabierze odpowiedniej temperatury, zależy od odległości między podgrzewaczem a naszym domem. Jedynym rozwiązaniem, które wyklucz to zjawisko jest korzystanie z przepływowych podgrzewaczy wody montowanych w punktach odbioru wody. Kiedy zimna woda napływa, podgrzewacz włącza się z momentem otwarcia zaworu i podgrzewa zebraną w nim wodę, która następnie wypływa dalej. To dobre rozwiązanie, niestety podgrzewanie wody prądem elektrycznym nie jest tanie.

Przy innych sposobach podgrzewania wody w domu możemy zminimalizować efekt stygnięcia. Budujemy sieć rur z dodatkową trzecia rurą powrotną do ciepłej wody. Do wymuszenia krążenia montujemy pompę cyrkulacyjną .

Woda krążąc w obwodzie cyrkulacyjnym też oddaje ciepło do otoczenia. W nocy, niewiele z nas korzysta z wody a cyrkulacja działa stale, w gotowości do szybkiego dostarczenia c. w. u. Można powiedzieć, że jeśli temperatura wody w tradycyjnym układzie spadnie do temperatury otoczenia, nie tracimy energii cieplnej. W tradycyjnej instalacji ze wzrostem odległości od podgrzewacza, czas spływania zimnej ostygłej wody rośnie.

Jeśli wycenimy komfort lub jego brak i porównamy ze stratami wynikającymi ze stałego uzupełniania temperatury wody w układzie cyrkulacyjnym, dowiemy się czy to się nam opłaca. W sieciach dystrybucyjnych wielu odbiorców płacących za wodę, konieczne jest stosowanie cyrkulacji wody ciepłej. Nikt nie będzie płacił za ciepłą wodę jeśli z kranu przez dłuższy czas wypływa woda zimna.

Bardzo duży wpływ na straty ciepła ma izolacja rur sieci tradycyjnych i z cyrkulacją. Inwestując w solidną izolację rur, kierujmy się zasadą, że tam gzie można więcej stracić można też więcej oszczędzić i inwestycja szybciej się zwróci.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Andrzej Rodzewicz

firma MECHATRONIK

Źródło:

Własne

Zdjęcia

W sieciach dystrybucyjnych wielu odbiorców płacących za wodę, konieczne jest stosowanie cyrkulacji wody ciepłej. Nikt nie będzie płacił za ciepłą wodę jeśli z kranu przez dłuższy czas wypływa woda zimna
W sieciach dystrybucyjnych wielu odbiorców płacących za wodę, konieczne jest stosowanie cyrkulacji wody ciepłej. Nikt nie będzie płacił za ciepłą wodę jeśli z kranu przez dłuższy czas wypływa woda zimna

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama