REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym są i do czego stosuje się pompy cyrkulacyjne w instalacji c.w.u.?

Andrzej Rodzewicz
firma MECHATRONIK
W sieciach dystrybucyjnych wielu odbiorców płacących za wodę, konieczne jest stosowanie cyrkulacji wody ciepłej. Nikt nie będzie płacił za ciepłą wodę jeśli z kranu przez dłuższy czas wypływa woda zimna
W sieciach dystrybucyjnych wielu odbiorców płacących za wodę, konieczne jest stosowanie cyrkulacji wody ciepłej. Nikt nie będzie płacił za ciepłą wodę jeśli z kranu przez dłuższy czas wypływa woda zimna

REKLAMA

REKLAMA

Jaki jest koń każdy widzi, cytując przedwojenną encyklopedię stwierdzam że to zwykła pompa. Najczęściej w domu stosowane są pompy wymuszające obieg w układach centralnego ogrzewania. Zastosowanie cyrkulacji ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) ma na calu poprawę komfortu korzystania z ciepłej wody w domu. Woda krążąc w obiegu między ogrzewaczem wody a punktami odbioru, cały czas ma tą samą temperaturę.

Czym różni się instalacja wodna z obiegiem cyrkulacyjnym od instalacji bez obiegu?

REKLAMA

REKLAMA

W tradycyjnie skonstruowanej instalacji woda jest pod ciśnieniem takim, jakie mamy w sieci zasilającej lub jeśli mamy własne źródło wody, takim jakie wytworzy pompa zasilająca dom w wodę. Budowa instalacji plaga na doprowadzeniu rur wody ciepłej i zimnej do punktów odbioru, umywalek baterii prysznicowych itp. Pod ciśnieniem woda wypełnia sieć rur i zastyga w bezruchu. Po otwarciu zaworu ciśnienie na bieżąco uzupełnia układ o ilość wody która wypłynie, następnie po zamknięciu znowu zastyga. Jeśli długo nie korzystamy z ciepłej wody oddaje ona ciepło do otoczenia – stygnie. Po otwarciu zaworu czekamy, aż pojawi się ciepła woda, która napłynie z podgrzewacza.

Czas jaki musimy odczekać aż spływająca woda nabierze odpowiedniej temperatury, zależy od odległości między podgrzewaczem a naszym domem. Jedynym rozwiązaniem, które wyklucz to zjawisko jest korzystanie z przepływowych podgrzewaczy wody montowanych w punktach odbioru wody. Kiedy zimna woda napływa, podgrzewacz włącza się z momentem otwarcia zaworu i podgrzewa zebraną w nim wodę, która następnie wypływa dalej. To dobre rozwiązanie, niestety podgrzewanie wody prądem elektrycznym nie jest tanie.

Przy innych sposobach podgrzewania wody w domu możemy zminimalizować efekt stygnięcia. Budujemy sieć rur z dodatkową trzecia rurą powrotną do ciepłej wody. Do wymuszenia krążenia montujemy pompę cyrkulacyjną .

Czy rośnie zużycie energii cieplnej w układach ciepłej wody użytkowej z cyrkulacją?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Woda krążąc w obwodzie cyrkulacyjnym też oddaje ciepło do otoczenia. W nocy, niewiele z nas korzysta z wody a cyrkulacja działa stale, w gotowości do szybkiego dostarczenia c. w. u. Można powiedzieć, że jeśli temperatura wody w tradycyjnym układzie spadnie do temperatury otoczenia, nie tracimy energii cieplnej. W tradycyjnej instalacji ze wzrostem odległości od podgrzewacza, czas spływania zimnej ostygłej wody rośnie.

Jeśli wycenimy komfort lub jego brak i porównamy ze stratami wynikającymi ze stałego uzupełniania temperatury wody w układzie cyrkulacyjnym, dowiemy się czy to się nam opłaca. W sieciach dystrybucyjnych wielu odbiorców płacących za wodę, konieczne jest stosowanie cyrkulacji wody ciepłej. Nikt nie będzie płacił za ciepłą wodę jeśli z kranu przez dłuższy czas wypływa woda zimna.

Bardzo duży wpływ na straty ciepła ma izolacja rur sieci tradycyjnych i z cyrkulacją. Inwestując w solidną izolację rur, kierujmy się zasadą, że tam gzie można więcej stracić można też więcej oszczędzić i inwestycja szybciej się zwróci.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA