reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak prawidłowo należy wykonać instalację elektryczną w łazience?

Jak prawidłowo należy wykonać instalację elektryczną w łazience?

Łazienka to pomieszczenie, w którym należy uważać korzystając z elektryczności. Woda przewidzi prąd elektryczny, a niewłaściwe korzystanie z elektryczności może być bardzo niebezpieczne. Woda w postaci pary wodnej osiada także na całym wyposażeniu łazienki, i jeśli urządzenia są „mokre” jest duże prawdopodobieństwo, że także przewodzą prąd elektryczny.

Jeśli przewidujemy w łazience instalację elektryczną, musimy mieć świadomość, że jeśli przewody zetkną się z czymkolwiek poza zadaną trasą, stworzą zagrożenie porażenia prądem. Instalacje domowe są wykonane w systemach TN-C, TN-S lub mieszany TN-C-S. Najogólniej mówiąc źródła w tych odmianach sieci są uziemione i ochronę realizuje się poprzez przewody uziemiające, co oznacza stosowanie przewodu PEN, który i przewodzi i chroni nas przed porażeniem prądem; oznaczenie S – oznacza, że zastosowano w instalacji dodatkowy przewód ochronny PE, oraz oznaczenie N – przewód neutralny.

Można chronić człowieka w takim środowisku jak łazienki na dwa sposoby. Przez dokładne odizolowanie instalacji od środowiska, oraz przez zasilenie urządzeń w łazience taki prądem, który byłby stosunkowo bezpiecznym. Przepisy dotyczące instalacji w łazience dzielą pomieszczenie na 4 strefy mierzone od urządzeń wodnych. Od zerowej w obrębie samych urządzeń wanny czy zlewu gdzie nic nie może być zasilone prądem, do 4 gdzie można stosować zasilanie napięciem 230 V, ze wzrostem odległości dopuszczają zastosowanie różnych napięć.

Do tych przepisów odsyłam wszystkich którzy mają na tyle duże łazienki by było możliwe spełnienie określonych tam parametrów. Zawsze uśmiech na twarzy wywołuje u mnie widok nowoczesnych kabino łaźni gdzie pompy wodne, grzałki w parownikach, oświetlenie a w droższych i telewizory czy radia są w strefie zerowej i nikomu to nie przeszkadza dopuszczone do handlu. Łazienka przeciętnego polaka to pomieszczenie niewielkie gdzie często są pralki, gdzie się golimy oraz wykonujemy inne prace i czynności. Pytanie jak zrobić w takiej łazience bezpieczną instalację elektryczną ?

Do niedawna nawet w technicznej nomenklaturze branży elektrycznej funkcjonowało takie pojęcie i podawano wartości napięć bezpiecznych prądu stałego i przemiennego. Widocznie, dochodziło do wypadów także z takimi napięciami bowiem przeprowadzono kolejne badania i najnowsze reguły stosowania obniżonych napięć bezpiecznych ściśle powiązano z warunkami środowiskowymi. Ponadto dowiedziono, że częstotliwość prądu przemiennego 50 Hz jaki jest w sieci zasilającej w Polsce zawiera się w przedziale częstotliwości najbardziej niebezpiecznych dla organizmu człowieka i może bez względu na wysokość napięcia zakłócić pracę serca.

Każdy prąd czy stały czy zmienny może zakłócić pracę implantów coraz częściej stosowanych w medycynie. Stosowanie niskich napięć zasilania warunkuje używanie tyko urządzeń przystosowanych to takiego napięcia i że będzie można ich używać tylko w obrębie sieci niskiego napięcia. Zalecałbym skupić się na solidnym i pewnym odizolowaniu instalacji elektrycznej od środowiska człowieka bez względu na wysokość napięcia zasilania.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Andrzej Rodzewicz

firma MECHATRONIK

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jeśli przewidujemy w łazience instalację elektryczną, musimy mieć świadomość, że jeśli przewody zetkną się z czymkolwiek poza zadaną trasą, stworzą zagrożenie porażenia prądem
Jeśli przewidujemy w łazience instalację elektryczną, musimy mieć świadomość, że jeśli przewody zetkną się z czymkolwiek poza zadaną trasą, stworzą zagrożenie porażenia prądem

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Klaudia Pierzchalska

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama