REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w domu?

Andrzej Rodzewicz
firma MECHATRONIK
Źródłem światła zużywający najmniej energii są diody LED, które w stosunku do tradycyjnej żarówki zużywają około jednej dziesiątej energii
Źródłem światła zużywający najmniej energii są diody LED, które w stosunku do tradycyjnej żarówki zużywają około jednej dziesiątej energii

REKLAMA

REKLAMA

Najlepszym sposobem ograniczenia zużycia energii elektrycznej jest rozsądne jej używanie. Niewskazane jest np. ciągłe palenie światła w dzień lub zostawianie telewizora w trybie stand by. W racjonalnym gospodarowaniu energią, pomóc może nam m.in. widza o tym ile energii zużywają poszczególne urządzenia w domu.

Co ma największy apetyt na energię?

REKLAMA

REKLAMA

Odbiorniki energii elektrycznej można z grubsza podzielić na trzy grupy: napędy urządzeń, takie jak silnik pralki, silnik pompy lodówki albo suszarki do włosów, oświetlenie oraz urządzenia wytwarzające ciepło. Dobór urządzeń grupy elektronicznych, jak telewizory komputery itd. opiszę w podsumowaniu. Ilość technologii, rozmaitość urządzeń i producentów jest ogromna i jest to temat na co najemnej kilka artykułów by je choć pokrótce opisać. Opiszę każdą z grup osobno choć wiadomo, że są urządzenia zawierające podzespoły wszystkich trzech grup odbiorników energii. I tak wspomniana suszarka do włosów posiada zarówno silnik, grzałkę oraz świecące diody. Przed charakterystyką ustalmy jednak hierarchię pożeraczy prądu.

Na pierwszym miejscu są urządzenia wytwarzające ciepło. By nie mieć wątpliwości podam przykład: czajnik bezprzewodowy ma grzałkę 2000 do 3000 wat, taką moc pobiera 20 do 30 żarówek 100 watowych tradycyjnych, to tak jakby włączając czajnik włączalibyśmy oświetlenie we wszystkich pomieszczeniach w domu. Analogia do napędów urządzeń silników jest podobna: by zrównoważyć apetyt na energię czajnika musielibyśmy włączyć co najmniej kilka siników urządzeń, pralki, lodówki, miksery. Drugie miejsce jest sporne, w zasadzie napędy ale jeśli w domu jest niewiele silników? Pozostawię ten dylemat bez rozstrzygnięcia.

Czy można zmniejszyć zużycie energii urządzeń grzewczych?

Raczej nie, ale są wyjątki. Ciepło z prądu produkujemy podczas przepływu prądu przez drut oporowy, najczęściej wolframowy. Doprowadzamy do wysokiej temperatury przez przeciążenie. Grzałka jest wykonana z materiału odpornego na wysokie temperatury. W większości przypadków grzeje bo grzać powinna. Kupując żelazko z parownikiem nabywamy je dla swojej wygody, nie możemy wstawić w nim grzałki o mniejszym zużyciu energii, która dałaby tę ilość ciepła z jednoczesną funkcją parowania. Można jednak w urządzeniach takich jak pralka czy zmywarka, troszkę oszukać te urządzenia, mają one bowiem sekcje grzewcze do podgrzewania wody potrzebnej do efektywnego działania. Często, ze względu na oszczędności stosujemy do podgrzewania wody użytkowej w domu inne urządzenie niż elektryczne źródeł ciepła. Pralkę lub zmywarkę można zasilić ciepłą wodą, która zostanie dogrzane do odpowiedniej temperatury w urządzeniu do którego trafiła (np. zmywarki czy pralki).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak ograniczyć zużycie energii napędów urządzeń w domu?

Teoretycznie to nie możliwe. Silnik elektryczny to urządzenie, które pobiera tyle energii ile w danej chwili potrzebuje i nie potrzeba pedału gazu jak przy silnikach spalinowych, zużycie energii nie zależy od stylu jazdy. Na wolnych obrotach najmniej a obciążony najwięcej. W praktyce producenci prześcigając się w pozyskaniu klienta, proponują nam urządzenia w klasach oszczędności A, A+, A++ itp. Nie wymyślili co prawda nowych silników, jednak konstruktorzy poświęcili więcej czasu by zaprojektować urządzenia marnujące mniej prądu. Stosują lepsze materiały na łożyska, izolacje, dokładniej dobierają siniki i obciążenia. Warto kupować urządzenia zużywające mniej energii.

Oświetlenie, czy można zaoszczędzić energię?

REKLAMA

W dziedzinie oświetlenia nastąpił największy postęp technologiczny. Tradycyjna żarówka działa podobnie do grzałki z tą różnicą, że drut wolframowy rozgrzewa się tak mocno, że aż świeci. Byłby się szybko spalił gdyby nie pomył Edisona by zamknąć taki drucik w bańce szklanej bez powietrza w środku. Do spalania niezbędny jest tlen, a w żarówce natomiast jest próżnia. Na swój czas genialne, dziś jest to już przestarzałe rozwiązanie. Stosunek ilości światła do zużytej energii jest kiepski ponieważ duża cześć światła zamienia się w energię cieplną.

Po żarówce wymyślono jarzeniówkę. Jest to źródło światła oparte na jonizacji gazu w rurce szklanej i świeceniu luminoforu, którym pokryta jest rurka. Zużycie energii w stosunku do żarówki jest sporo niższe, jednak światło z jarzeniówki pulsuje z częstotliwością zmian prądu przemiennego w naszej sieci zasilającej – 50 herców (Hz). Światło pulsujące niekorzystnie wpływa na stan zdrowia, w związku z czym stosuje się je głównie w przemyśle. Nowszym rozwiązaniem są jarzeniówki kompaktowe. Producenci strzegą swoich rozwiązań technologicznych i jednocześnie wychwalają je jako pozbawione pierwotnej wady pulsowania z jednoczesną energooszczędnością. Nazywamy je „żarówkami energooszczędnymi”. O lampach sodowych metalohalogenach itp. nie będę się rozpisywał, ponieważ w domach się ich nie stosuje.

Godnym uwagi źródłem światła są halogeny. W porównaniu z żarówkami, sprawniej zamieniają energię na światło a ponadto ich światło najbardziej zbliżone jest do światła słonecznego.

Źródłem światła zużywający najmniej energii są diody LED, które w stosunku do tradycyjnej żarówki zużywają około jednej dziesiątej energii.

Jak skorzystać z wiedzy o zużyciu energii podczas zakupu?

Producenci urządzeń elektrycznych są zobowiązani do zaopatrzenia produktów w tabliczki znamionowe, na których umieszczane są najważniejsze dane techniczne. Podana jest też moc znamionowa, która mówi nam ile dane urządzenie zużywa energii w trakcie pracy. Porównując moce znamionowe np. pralek, wiemy która zużywa mniej prądu.

Kupując źródła światła zwracamy uwagę na moc (wat – W) oraz ilość lumenów (strumień światła – lm) z danej mocy wytwarzanej. W ten sposób dowiemy się ile jednostek światła pochodzi z jednostki mocy.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA