reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w domu?

Jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w domu?


Najlepszym sposobem ograniczenia zużycia energii elektrycznej jest rozsądne jej używanie. Niewskazane jest np. ciągłe palenie światła w dzień lub zostawianie telewizora w trybie stand by. W racjonalnym gospodarowaniu energią, pomóc może nam m.in. widza o tym ile energii zużywają poszczególne urządzenia w domu.


Odbiorniki energii elektrycznej można z grubsza podzielić na trzy grupy: napędy urządzeń, takie jak silnik pralki, silnik pompy lodówki albo suszarki do włosów, oświetlenie oraz urządzenia wytwarzające ciepło. Dobór urządzeń grupy elektronicznych, jak telewizory komputery itd. opiszę w podsumowaniu. Ilość technologii, rozmaitość urządzeń i producentów jest ogromna i jest to temat na co najemnej kilka artykułów by je choć pokrótce opisać. Opiszę każdą z grup osobno choć wiadomo, że są urządzenia zawierające podzespoły wszystkich trzech grup odbiorników energii. I tak wspomniana suszarka do włosów posiada zarówno silnik, grzałkę oraz świecące diody. Przed charakterystyką ustalmy jednak hierarchię pożeraczy prądu.

Na pierwszym miejscu są urządzenia wytwarzające ciepło. By nie mieć wątpliwości podam przykład: czajnik bezprzewodowy ma grzałkę 2000 do 3000 wat, taką moc pobiera 20 do 30 żarówek 100 watowych tradycyjnych, to tak jakby włączając czajnik włączalibyśmy oświetlenie we wszystkich pomieszczeniach w domu. Analogia do napędów urządzeń silników jest podobna: by zrównoważyć apetyt na energię czajnika musielibyśmy włączyć co najmniej kilka siników urządzeń, pralki, lodówki, miksery. Drugie miejsce jest sporne, w zasadzie napędy ale jeśli w domu jest niewiele silników? Pozostawię ten dylemat bez rozstrzygnięcia.

Raczej nie, ale są wyjątki. Ciepło z prądu produkujemy podczas przepływu prądu przez drut oporowy, najczęściej wolframowy. Doprowadzamy do wysokiej temperatury przez przeciążenie. Grzałka jest wykonana z materiału odpornego na wysokie temperatury. W większości przypadków grzeje bo grzać powinna. Kupując żelazko z parownikiem nabywamy je dla swojej wygody, nie możemy wstawić w nim grzałki o mniejszym zużyciu energii, która dałaby tę ilość ciepła z jednoczesną funkcją parowania. Można jednak w urządzeniach takich jak pralka czy zmywarka, troszkę oszukać te urządzenia, mają one bowiem sekcje grzewcze do podgrzewania wody potrzebnej do efektywnego działania. Często, ze względu na oszczędności stosujemy do podgrzewania wody użytkowej w domu inne urządzenie niż elektryczne źródeł ciepła. Pralkę lub zmywarkę można zasilić ciepłą wodą, która zostanie dogrzane do odpowiedniej temperatury w urządzeniu do którego trafiła (np. zmywarki czy pralki).

Teoretycznie to nie możliwe. Silnik elektryczny to urządzenie, które pobiera tyle energii ile w danej chwili potrzebuje i nie potrzeba pedału gazu jak przy silnikach spalinowych, zużycie energii nie zależy od stylu jazdy. Na wolnych obrotach najmniej a obciążony najwięcej. W praktyce producenci prześcigając się w pozyskaniu klienta, proponują nam urządzenia w klasach oszczędności A, A+, A++ itp. Nie wymyślili co prawda nowych silników, jednak konstruktorzy poświęcili więcej czasu by zaprojektować urządzenia marnujące mniej prądu. Stosują lepsze materiały na łożyska, izolacje, dokładniej dobierają siniki i obciążenia. Warto kupować urządzenia zużywające mniej energii.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Andrzej Rodzewicz

firma MECHATRONIK

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Źródłem światła zużywający najmniej energii są diody LED, które w stosunku do tradycyjnej żarówki zużywają około jednej dziesiątej energii
Źródłem światła zużywający najmniej energii są diody LED, które w stosunku do tradycyjnej żarówki zużywają około jednej dziesiątej energii

Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Veeam Software

Veeam to globalny lider w zakresie inteligentnego zarządzania danymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama