| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w domu?

Jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w domu?


Najlepszym sposobem ograniczenia zużycia energii elektrycznej jest rozsądne jej używanie. Niewskazane jest np. ciągłe palenie światła w dzień lub zostawianie telewizora w trybie stand by. W racjonalnym gospodarowaniu energią, pomóc może nam m.in. widza o tym ile energii zużywają poszczególne urządzenia w domu.

W dziedzinie oświetlenia nastąpił największy postęp technologiczny. Tradycyjna żarówka działa podobnie do grzałki z tą różnicą, że drut wolframowy rozgrzewa się tak mocno, że aż świeci. Byłby się szybko spalił gdyby nie pomył Edisona by zamknąć taki drucik w bańce szklanej bez powietrza w środku. Do spalania niezbędny jest tlen, a w żarówce natomiast jest próżnia. Na swój czas genialne, dziś jest to już przestarzałe rozwiązanie. Stosunek ilości światła do zużytej energii jest kiepski ponieważ duża cześć światła zamienia się w energię cieplną.

Po żarówce wymyślono jarzeniówkę. Jest to źródło światła oparte na jonizacji gazu w rurce szklanej i świeceniu luminoforu, którym pokryta jest rurka. Zużycie energii w stosunku do żarówki jest sporo niższe, jednak światło z jarzeniówki pulsuje z częstotliwością zmian prądu przemiennego w naszej sieci zasilającej – 50 herców (Hz). Światło pulsujące niekorzystnie wpływa na stan zdrowia, w związku z czym stosuje się je głównie w przemyśle. Nowszym rozwiązaniem są jarzeniówki kompaktowe. Producenci strzegą swoich rozwiązań technologicznych i jednocześnie wychwalają je jako pozbawione pierwotnej wady pulsowania z jednoczesną energooszczędnością. Nazywamy je „żarówkami energooszczędnymi”. O lampach sodowych metalohalogenach itp. nie będę się rozpisywał, ponieważ w domach się ich nie stosuje.

Godnym uwagi źródłem światła są halogeny. W porównaniu z żarówkami, sprawniej zamieniają energię na światło a ponadto ich światło najbardziej zbliżone jest do światła słonecznego.

Źródłem światła zużywający najmniej energii są diody LED, które w stosunku do tradycyjnej żarówki zużywają około jednej dziesiątej energii.

Producenci urządzeń elektrycznych są zobowiązani do zaopatrzenia produktów w tabliczki znamionowe, na których umieszczane są najważniejsze dane techniczne. Podana jest też moc znamionowa, która mówi nam ile dane urządzenie zużywa energii w trakcie pracy. Porównując moce znamionowe np. pralek, wiemy która zużywa mniej prądu.

Kupując źródła światła zwracamy uwagę na moc (wat – W) oraz ilość lumenów (strumień światła – lm) z danej mocy wytwarzanej. W ten sposób dowiemy się ile jednostek światła pochodzi z jednostki mocy.


Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Andrzej Rodzewicz

firma MECHATRONIK

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Źródłem światła zużywający najmniej energii są diody LED, które w stosunku do tradycyjnej żarówki zużywają około jednej dziesiątej energii
Źródłem światła zużywający najmniej energii są diody LED, które w stosunku do tradycyjnej żarówki zużywają około jednej dziesiątej energii

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »