reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym?

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym?


Dom to miejsce bezpieczne i taka też przede wszystkim musi być instalacja elektryczna. Musimy więc zadbać o bezpieczeństwo domowników, zwierząt ale także o sam budynek i urządzenia będące na wyposażeniu.

Podstawowym zadaniem instalacji elektrycznej jest dostarczenie energii do miejsc odbioru, projektujemy linię główną zasilającą, przyłącze do sieci, szafkę licznikowa, rozdzielnię i linie zasilające poszczególne obwody. Takie okablowanie musimy właśnie zabezpieczyć, na pewno każdy spotkał się z informacją, że instalacja elektryczna spowodowała pożar.

Pożary i przepalenia przewodów są skutkami wydzielania się ciepła podczas przepływu prądu. Po osiągnięciu wysokiej temperatury druty się topią i dochodzi do iskrzenia.
Wydzielanie się ciepła z przewodu powstaje w przewodach nadmiernie obciążonych. Można zapobiegać temu zjawisku na dwa sposoby:

- poprzez właściwy dobór grubości żył przewodów. Trudniej przeciążyć jest grubszy przewód, mimo, że grubsze przewody są droższe, trzeba tak dobrać właściwą grubość aby była ona wystarczająca dla odbiorników danego obwodu i jednocześnie nie za gruba aby bez potrzeby nie podnosić kosztów budowy instalacji.

- do konkretnej grubości przewodów, dobieramy odpowiednie zabezpieczenia nad prądowe. Są to urządzenia, które odłączą kabel, w którym pojawi się zbyt duży prąd. Taka sytuacja może powstać w skutek zwarcia czy podłączenia pod linię zbyt wielu odbiorników. Zazwyczaj stosuje się albo bezpieczniki topikowe, gdzie przy nadmiernym wzroście prądu przepala się wkładka albo automatyczne wyłączniki tzw. „esy”.

Zabezpieczenia nad prądowe chronią instalację przed zniszczeniem a dom przed skutkami pojawienia się ognia, nie chronią jednak domowników przed skutkami porażenia. Choć czas działania zabezpieczeń nad prądowych nie jest duży, to skutki porażenia mogą być tragiczne. Jeśli osoba porażona będzie znajdować się w miejscu mokrym lub będzie dotykać innych przewodzących prąd elementów umożliwiając tym samym przepływ prądu do ziemi, może dojść do porażenia.

Musimy zastosować zabezpieczenia o bardzo szybkim działaniu i wykrywające niewielkie nawet upływy prądu poza instalację elektryczną. Są to zabezpieczenia różnicowo prądowe, czas zadziałania to zaledwie 0,2 milisekundy a prąd wyzwalający zadziałanie to 30 miliamper

Przyjmuje się, że czas porażenia człowieka 0,2 milisekundy nawet w najbardziej niekorzystnych warunkach nie spowoduje śmierci. Zabezpieczenia tego typu są niezbędne w pomieszczeniach gdzie jest prąd i woda : pralnie, łazienki, kuchnie itp.

Zabezpieczamy dom przed bezpośrednim uderzeniem pioruna w budynek oraz przed nagłym wzrostem napięcia w linii zasilającej po uderzeniu pioruna w sieć energetyczną zasilającą dom. Przed bezpośrednim uderzeniem pioruna w dom, powodującym najczęściej pożar lub inne zniszczenia, zabezpiecza instalacja odgromowa przejmując na siebie wyładowanie i odprowadzając ładunek do ziemi. Przed skutkami nagłych i wielkich wzrostów napięć na linii zasilającej chroni wyłącznik przepięciowy, połączony jest z uziemieniem i do ziemi odprowadza gwałtowne impulsy wielkich napięć.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Andrzej Rodzewicz

firma MECHATRONIK

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Podstawowym zadaniem instalacji elektrycznej jest dostarczenie energii do miejsc odbioru
Podstawowym zadaniem instalacji elektrycznej jest dostarczenie energii do miejsc odbioru

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria transportowa ITD-PIP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama