reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jakie zabezpieczenia antywłamaniowe zastosować w domu?

Jakie zabezpieczenia antywłamaniowe zastosować w domu?

Dom przed włamaniem można zabezpieczyć na wiele różnych sposobów. W pierwszej kolejności należy zastanowić się jakie zabezpieczenie będzie dla nas najbardziej odpowiednie. Budynki o tej samej konstrukcji, ale zbudowane w różnych miejscach, mogą wymagać odmiennych zabezpieczeń.

Czujki alarmowe

Czujki alarmowe są bardzo popularnym rozwiązaniem. W zależności od sposobu ich działania i miejsca zastosowania, dzielimy je na:
• pasywne czujki podczerwieni,
• czujki ultradźwiękowe,
• czujki mikrofalowe,
• czujki magnetyczne (kontaktrony),
• czujki stłuczeniowe szkła,
• czujki reagujące na drgania i wibracje.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć nasz dom przed wyjazdem na urlop?

Czujki podczerwieni i czujki stykowe

Standardowe systemy ochronne chronią głównie te pomieszczenia, w których akurat nie ma domowników. W takim przypadku najczęściej wykorzystuje się pasywne czujki podczerwieni i kontaktrony (czujki stykowe). Pracują one naprzemiennie w dzień i w nocy. W czasie kiedy domownicy śpią, mogą chronić one np. cały parter lub inne pomieszczenia, w których nikt nie przebywa. Czujki podczerwieni powinny być podłączone różnymi liniami dozorowymi do prostej centralki alarmowej, dzięki czemu będzie można szybko zlokalizować miejsce, w którym ktoś próbuje się włamać.

Wadą czujek jest to, że w momencie ich działania, pomieszczenia które są ochraniane, są jednocześnie niedostępne dla domowników.
Zaletą czujek jest ich niski koszt. Przy małym zagrożeniu budynku nie trzeba inwestować w drogie systemy bezpieczeństwa. W takiej sytuacji wystarczy jedna pasywna czujka podczerwieni i kilka kontaktronów umieszczonych w najbardziej narażonych na włamanie częściach domu.

Zobacz także: Dom inteligentny – Instalacje bezprzewodowe

Czujki stłuczeniowe szkła

Im budynek ma ciekawszą formę architektoniczną, tym więcej pieniędzy trzeba wydać na systemy alarmowe. Spowodowane jest to występowaniem dużej ilości wnęk i załamań ścian, które są idealną kryjówką dla złodzieja. W takim wypadku należy stworzyć obwodową strefę ochrony biegnącą po obrysie budynku. Powinna się ona składać z kilku czujek tłuczenia szkła oraz z kilkunastu kontaktronów. Taki system (choć nie najtańszy) umożliwia swobodne poruszanie się domowników po wszystkich pomieszczeniach w domu. System ma też jednak swoje wady, czasem może zdarzyć mu się uruchomienie fałszywego alarmu. Mogą również występować zakłócenia, kiedy w okolicy domu będzie przejeżdżał pojazd na sygnale.

Instalacja alarmowa bez okablowania

Bezprzewodowy system alarmowy umożliwia podniesienie poziomu bezpieczeństwa domu jednorodzinnego bez ingerencji w pomieszczenia. Dobrze zrobiona instalacja tego typu, jest równie skuteczna jak tradycyjna. Prowadzenie okablowania nie jest konieczne, ponieważ wszelkie dane (z czujek do centrali) są przenoszone za pomocą fal radiowych. Instalacje takie poleca się osobom, które chcą osiągnąć wysoki poziom bezpieczeństwa oraz estetykę wnętrz budynku a także tym, którzy chcą uniknąć uciążliwego remontu.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama