REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego „różnicówka” często wyłącza bez wyraźnej przyczyny?

Adam Górski
Adam Górski
Ekspert ds. Elektroenergetyki oraz Systemów i sieci komputerowych.
Zadziałanie wyłącznika różnicowoprądowego, wbrew oczekiwaniom i jego przeznaczeniu, nie zawsze oznacza usterkę urządzenia lub instalacji elektrycznej zagrażającej zdrowiu organizmów żywych.
Zadziałanie wyłącznika różnicowoprądowego, wbrew oczekiwaniom i jego przeznaczeniu, nie zawsze oznacza usterkę urządzenia lub instalacji elektrycznej zagrażającej zdrowiu organizmów żywych.

REKLAMA

REKLAMA

W praktyce popełnianych jest wiele błędów przy doborze instalacji oraz eksploatacji wyłączników różnicowoprądowych, które są przyczyną ich niepożądanego zadziałania. W tym artykule przybliżono podstawowe błędy, które mogą skutkować wyzwoleniem różnicówki.

Istota problemu

REKLAMA

Zadziałanie wyłącznika różnicowoprądowego, wbrew oczekiwaniom i jego przeznaczeniu, nie zawsze oznacza usterkę urządzenia lub instalacji elektrycznej zagrażającej zdrowiu organizmów żywych. Co więcej, wyłączenie nastąpić może w wyniku wystąpienia „normalnych” stanów przejściowych w instalacji, które mają różne pochodzenie.

Podstawowym sprawdzeniem poprawnego działania wyłącznika, zalecanym do częstego stosowania, jest jego wyzwolenie przy pomocy przycisku ‘Test’, umieszczonego na dostępnej dla użytkownika części wyłącznika w rozdzielnicy. Najczęściej przycisk ten jest w kolorze białym, żółtym, niebieskim lub czarnym, z umieszczoną na nim literą T.

Zobacz także: Czym jest i jak działa wyłącznik różnicowoprądowy?

REKLAMA

W wyniku przerwy zasilania przerwana zostaje praca wszystkich urządzeń, gaśnie światło, uniemożliwiając kontynuowanie wykonywanych wcześniej czynności, a co gorsza możliwe są straty materialne z tego tytułu. W takich sytuacjach najczęściej wina zrzucana jest na „niewyjaśnione” okoliczności lub po prostu na błąd wyłącznika. Tymczasem nie należy pochopnie szukać winy w samym wyłączniku, gdy brak jest bezpośrednich przesłanek, aby domniemywać jego uszkodzenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy dochodzi do coraz częstszych wyzwoleń wyłącznika różnicowoprądowego wskazane jest, aby osoba uprawniona dokonała oględzin oraz niezbędnych badań stanu technicznego wyłącznika oraz instalacji elektrycznej.

Zobacz także: Kto jest uprawniony do prac przy instalacjach elektrycznych?

Przyczyny nieuzasadnionych wyłączeń

REKLAMA

Podstawowym powodem zadziałania wyłącznika różnicowoprądowego jest zbyt duży prąd upływu w instalacji za wyłącznikiem. Na wielkość prądu upływu mają wpływ, przede wszystkim: rozległość instalacji elektrycznej (długość kabli tworzących instalację) oraz rodzaj i ilość poszczególnych urządzeń, objętych daną instalacją elektryczną. Wyższymi wartościami prądów upływu charakteryzują się takie urządzenia AGD, jak: pralki automatyczne, czy przepływowe podgrzewacze wody.

Zakłada się, że wyłącznik różnicowoprądowy o znamionowym prądzie różnicowym I∆n = 0,03 A, nie będzie powodował zbędnych wyłączeń wywołanych prądami upływu, w przypadku wyposażonego w standardowe urządzenia AGD i RTV mieszkania o pow. do 70 m2. Można natomiast spodziewać się zbędnych wyzwoleń, przy zasilaniu więcej niż 20 opraw świetlówkowych, większej grupy komputerów lub ogrzewania elektrycznego.

Błędem związanym z opisanym wyżej zjawiskiem nadmiernego prądu upływu jest, np. pozostawienie rozwiniętego i podłączonego do zasilania przedłużacza ogrodowego, np. przy okazji elektrycznego koszenia trawnika. Dodatkowo negatywny wpływ będzie tutaj miała deszczowa, burzliwa pogoda, wpływająca za zwiększenie prądu upływu i niebezpieczeństwa porażenia. W tym przypadku nie ma większego znaczenia jakość izolacji, ponieważ prądy upływu mają charakter pojemnościowy (między przewodami zasilającymi a ziemią) i zależą wprost proporcjonalnie od długości tych przewodów.
Innym powodem nieregularnych wyłączeń są błędnie wykonane połączenia w instalacji i/lub rozdzielnicy, np. połączenie przewodów N oraz PE za wyłącznikiem różnicowoprądowym, czy połączenie na wspólnej listwie wszystkich przewodów N różnych obwodów, chronionych przez różne wyłączniki różnicowoprądowe.

Gdy zastosowane zostały wyłączniki różnicowoprądowe, w rozdzielnicy z wyłącznikiem lub wyłącznikami należy zastosować oddzielne listwy N dla każdej grupy obwodów z osobna, podłączonej do (zasilanej z) danego wyłącznika różnicowoprądowego.

Powodem wyłączeń może być również zbyt duża liczba różnego rodzaju wyłączników w jednej rozdzielnicy, co powoduje podwyższoną, w stosunku do otoczenia, temperaturę pracy, a także prawdopodobieństwo zadziałania wyłącznika różnicowoprądowego podczas zwarcia w innym obwodzie. Duże znaczenie ma także zastosowanie ochrony przeciwprzepięciowej, zwłaszcza gdy zasilanie budynku realizowane jest z linii napowietrznej.

Jak temu zaradzić…

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy zastosowane wyłączniki różnicowoprądowe mają odpowiednie dane znamionowe, właściwe przeznaczenie (zachowana selektywność) i odporność udarową. Znaczenie ma również odpowiednie podłączenie każdego z zacisków wyłącznika. W zależności od indywidualnych potrzeb, zastosować można wyłączniki krótko zwłoczne (załączane pojemności, długie trasy przewodów, szczególnie w metalowych osłonach, filtry przeciwzakłóceniowe, wiele opraw jarzeniowych i komputerów), lub wyłączniki odporne na udarowy prąd różnicowy (przepięcia atmosferyczne, indukowane i łączeniowe, np. przepalenie bezpiecznika w sąsiednim obwodzie) oraz zastosowanie ochrony przeciwprzepięciowej.

W przypadku występowania zbyt dużych prądów upływu w instalacji (zbyt rozległa instalacja elektryczna, charakterystyczne odbiorniki), należy zastosować kilka wysokoczułych wyłączników różnicowoprądowych, dzieląc przy tym instalację na kilka obwodów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Karol
    2022-01-28 07:15:29
    Opuszczając mieszkanie na kilka dni wyłączam wszystko, wyłączona opróżniona lodówka , a popowrocie wyrzucił. różnicowy i tak kilka razy w roku. Elektryk rozkłada ręce.
    0
    pokażodpowiedzi (1)
QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przegląd kominiarski 2024 – jak często, ile kosztuje, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz?

Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

REKLAMA

Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

REKLAMA

Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

Ostre hamowanie w budownictwie? Statystyki budowlane GUNB nie pozostawiają złudzeń, ale…

Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Czy branżę budowlaną czeka ostre hamowanie? Niekoniecznie. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że w ręku inwestorów jest dużo niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

REKLAMA