| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Ściemniacz czy tradycyjny wyłącznik?

Ściemniacz czy tradycyjny wyłącznik?


Ściemniacze są jedną z opcji, która pojawia się przy wyborze tradycyjnych włączników. Oprócz funkcji włączania i wyłączania światła umożliwiają regulację jego natężenia w zależności od naszych potrzeb.


Najczęściej spotykane na rynku są ściemniacze obrotowe. Regulacja natężenia światła w ich przypadku następuje poprzez obrót pokrętła lub też za pomocą przycisku. Dodatkowo, dostępne może być także zdalnie sterowana pilotem. Z jego pomocą, jednym ruchem można stworzyć odpowiedni nastrój do romantycznej kolacji lub usypiania dziecka. Na rynku dostępne są także ściemniacze dotykowe, uruchamiane poprzez dotknięcie odpowiedniego pola z jednoczesną funkcją sterowana pilotem (np. z wieży Hi-Fi lub telewizora). Niektóre ze ściemniaczy wyposażone są także w świecącą diodę, ułatwiającą odszukanie ich na ścianie w ciemności.

Część dostępnych na rynku ściemniaczy sterowanych za pomocą pilota ma możliwość ustawienia wybranego klawisza na pilocie do konkretnego ściemniacza lub grupy ściemniaczy. Dzięki tej opcji, urządzenie kontroluje odpowiedni klawisz pilota, poza tym eliminuje ewentualne zakłócenia, które mogą powstać poprzez tradycyjne korzystanie z pilota telewizyjnego. Funkcja ta umożliwia także sterowanie konkretnym ściemniaczem, gdy na ścianie zainstalowanych jest więcej urządzeń.

W rynku dostępne są także "symulatory obecności". Są one świetnym rozwiązaniem uzupełniającym lub zastępującym system alarmowy. Po ustawieniu specjalnego trybu, ściemniacz odtwarza zapamiętany wcześniej cykl włączania i wyłączania światła z ostatnich kilku dni. Odzwierciedla to obecność mieszkańców we wnętrzu i odstrasza tym samym potencjalnego złodzieja.

Ogromny wybór ściemniaczy dostępnych na rynku powoduje, że każdy na pewno znajdzie właściwy produkt odpowiadający jego wymaganiom. Zarówno pod kątem użyteczności jak i wyglądu. Większość z urządzeń dostępnych jest w bardzo bogatej gamie kolorów i różnych seriach co powoduje, że bez problemu możemy dopasować je do konkretnych pomieszczeń.

Główną zaletą ściemniaczy jest ich energooszczędność. Po dłuższym czasie pracy i ograniczonym, dzięki ściemniaczowi oświetleniu pobór mocy maleje, a co za tym idzie mamy niższe rachunki. Ściemniacze pozwalają na oszczędności, które dla ogólnego budżetu rodzinnego z pewnością są korzystne.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ściamniacz fot. Kontakt-Simon
Ściamniacz fot. Kontakt-Simon

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Jankowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »