REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać gniazdko elektryczne?

Kontakt-Simon
Wodoszczlna puszka podłogowa fot. Kontakt-Simon
Wodoszczlna puszka podłogowa fot. Kontakt-Simon

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku dostępny jest bardzo duży wybór różnego rodzaju gniazdek elektrycznych nazywanych potocznie „kontaktami”. Przymierzając się do zakupu, wystarczy nieco zagłębić się w powszechnie dostępne oferty, aby zdać sobie sprawę, że wybór odpowiedniego gniazdka, wcale nie jest taki prosty.

Najbardziej popularne gniazda wtynkowe możemy podzielić na:
- gniazda nadtynkowe i podtynkowe
- gniazda z uziemieniem oraz bez uziemienia
- gniazda pojedyncze lub w ramkach wielokrotnych
- gniazda podwójne w ramkach pojedynczych
- gniazda bryzgoszczelne (z klapką)
- gniazda z dodatkowymi funkcjami np. podświetlana lampką sygnalizującą obecność napięcia oraz
- gniazda o prostej linii a także nowoczesne o wyjątkowym designie.

REKLAMA

Decydując się na samodzielne założenie gniazdka, przede wszystkim powinniśmy zadbać o własne bezpieczeństwo. Jeśli nie potrafimy tego zrobić samodzielnie, powinniśmy poprosić o pomoc fachowca.

Wg. przepisów dotyczących certyfikacji gniazdek elektrycznych, wszystkie z nich powinny być oznaczone znakiem “B”.

REKLAMA

Decydując się na zakup wybranego gniazdka, powinniśmy wiedzieć, że nie każde z gniazdek nadaje się wszędzie. Mimo, iż najczęściej wybierane są kontakty podtynkowe, to nie nadają się one do stosowania w każdym pomieszczeniu. Nie powinno się ich używać w piwnicach, garażach oraz niektórym drewnianym budownictwie. W powyższych pomieszczeniach najlepiej jest zastosować gniazda natynkowe.

W pomieszczeniach o dużym stopniu wilgotności takich jak kuchnie czy łazienki a także na zewnątrz budynków, powinno stosować się kontakty odporne na działanie wilgoci – ze specjalną klapką.
Klapka, ochroni kontakt nie tylko przed wilgocią ale i przed niepożądanymi osobami – a wszystko to dzięki specjalnemu zamkowi, który można otworzyć tylko specjalnym kluczem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli posiadamy dzieci, warto zamontować gniazda z przesłonami torów prądowych. Uniemożliwiają one wprowadzenie do styku pojedynczego przedmiotu (np. kabla lub długopisu).

REKLAMA

Producenci przewidzieli także rozwiązania dla osób niepełnosprawnych. Na rynku dostępne są gniazda z klapką oraz łączniki, na których umieszczone są duże, wypukłe, dobrze widoczne symbole, które można także rozpoznać za pomocą dotyku.
Gniazdka na wyjeździe

Będąc na wyjeździe, niejednokrotnie może okazać się, że wzięty ze sobą sprzęt elektroniczny, nie nadaje się do podłączenia do tamtejszych gniazdek. W różnych krajach obowiązują odmienne standardy. W Polsce powszechnie stosowane są gniazda typu francuskiego z uziemieniem w formie bolca o przekroju okrągłym oraz gniazda Schucko (występujące powszechnie na rynkach UE) z uziemieniem w postaci sprężystych zatrzasków. Osoby wyjeżdżające np. do Wielkiej Brytanii z pewnością zetkną się z kontaktami o prostokątnych otworach. Ratunkiem w takim przypadku okazać się może tzw. przejściówka, pozwalająca dopasować wtyczkę do innego rodzaju gniazda.

Estetyczne gniazdka elektryczne

Niejednokrotnie wybierając gniazdka do domu czy mieszkania, oprócz ich funkcji kierujemy się także ich estetyką. Na rynku dostępne są całe kolekcje różnego typu gniazdek oraz łączników dopracowanych w każdym detalu. Spotkać możemy gniazda kolorowe, złote, srebrne, w ozdobnych ramkach , z połyskiem i bez, drewniane, szklane a nawet skórzane.

Nie tylko na ścianach

Producenci oferują też osprzęt do rozprowadzania energii elektrycznej. Takie rozwiązania zapewniają możliwość dowolnych zestawień gniazd i łączników montowanych w kolumnach, blokach, czy specjalnych puszkach podłogowych (te ostatnie zasługują na szczególną uwagę, zwłaszcza jeśli mowa o puszkach wodoodpornych spełniających normę IP66. Dzięki nim zasilimy dowolne urządzenie np. w ogrodzie, tarasie czy na balkonie).

Kontakt chowany w biurku fot. Kontakt-Simon
Łącznik z serii Classic fot. Kontakt-Simon
Gniazdko elektryczne fot. Kontakt-Simon
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przegląd kominiarski 2024 – jak często, ile kosztuje, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz?

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    REKLAMA

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    Ostre hamowanie w budownictwie? Statystyki budowlane GUNB nie pozostawiają złudzeń, ale…

    Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Czy branżę budowlaną czeka ostre hamowanie? Niekoniecznie. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że w ręku inwestorów jest dużo niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

    REKLAMA