reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Czy stosować wyłączniki różnicowoprądowe?

Czy stosować wyłączniki różnicowoprądowe?


Wyłącznik różnicowoprądowy stanowi skuteczny środek w zapobieganiu porażeniom prądem elektrycznym. To prosta idea, łatwa w zastosowaniu, zalecana w aktach normatywnych przez specjalistów. A jeżeli ktoś nie jest jeszcze przekonany…

Sposób działania wyłącznika różnicowoprądowego bazuje na jednym z podstawowych praw fizycznych, które pozwala wykryć niepożądany upływ prądów w chronionej instalacji. Te upływy mogą mieć wiele przyczyn, jednakże w przypadku awarii lub nieodpowiedzialnego postępowania, mogą one powstać w chwili rażenia człowieka i przepływu prądu przez ludzki organizm.

Wyłączniki różnicowoprądowe stanowią jeden z elementów systemu ochrony przeciwporażeniowej i jako takie nie mogą stanowić jedynego zabezpieczenia przed porażeniem prądem elektrycznym.

Dość mocno utarło się przekonanie, że „różnicówka” to tylko kłopot dla użytkownika, ponieważ często powoduje wyłączenie bez powodu. Istotnie, istnieją podstawy ku takiemu poglądowi, niemniej nie należy ich zaliczać na poczet wad wyłączników. Gdy dochodzi do niekontrolowanych wyłączeń, bezwzględnie należy skontrolować instalację pod kątem poprawnego doboru wyłączników, ich sprawności oraz braku ewentualnych usterek i błędnych połączeń w instalacji.

Wyłącznik różnicowoprądowy stanowić może, poza ochroną od porażeń prądem elektrycznym, również ochronę przeciwpożarową. W tym celu przyjmuje się, że stopień ochrony zapewniany przez wyłącznik o znamionowym prądzie różnicowym I∆n ≤ 0,5 A jest wystarczający, aby nie doszło do zapalenia się drewna od prądu doziemnego, występującego przy uszkodzeniu izolacji instalacji elektrycznej.

Zgodnie z postanowieniami normy zharmonizowanej PN-HD 60364-4-41, w instalacjach elektrycznych, tj. instalacje domowe, ochronę uzupełniającą powinno się realizować w oparciu o wysokoczuły wyłącznik różnicowoprądowy, zawsze gdy dotyczy:
- obwodów gniazd wtyczkowych powszechnego użytku (przez osoby nieuprawnione), których prąd znamionowy In ≤ 20 A;
- zasilania urządzeń ruchomych, których prąd znamionowy In ≤ 32 A, użytkowanych na zewnątrz pomieszczeń.

Powyższy zapis oznacza, że praktycznie każda domowa instalacja elektryczna powinna być zabezpieczona, m.in. przez zastosowanie wysokoczułego wyłącznika różnicowoprądowego o znamionowym prądzie różnicowym I∆n ≤ 0,03 A. W szczególności dotyczy to obwodów obejmujących pomieszczenia łazienek i ubikacji. Jest to tzw. środek ochrony dodatkowej (uzupełniającej). 

Stosowanie się do regulacji ujętych w Polskich Normach (PN) jest dobrowolne (zgodnie z art. 5. ust. 3. Ustawy o normalizacji z dn. 12.09.2002r., Dz.U. 2002 nr 169. poz. 1386., z późn. zm.), z wyjątkiem sytuacji, gdy wymagają tego zapisy innych ustaw, np. dotyczące inwestycji finansowanych ze środków publicznych (zgodnie z art. 30. ust. 1. Ustawy Prawo zamówień publicznych).

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Ekonomista, prawnik, doradca podatkowy, publicysta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama