REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy stosować wyłączniki różnicowoprądowe?

Adam Górski
Adam Górski
Ekspert ds. Elektroenergetyki oraz Systemów i sieci komputerowych.

REKLAMA

Wyłącznik różnicowoprądowy stanowi skuteczny środek w zapobieganiu porażeniom prądem elektrycznym. To prosta idea, łatwa w zastosowaniu, zalecana w aktach normatywnych przez specjalistów. A jeżeli ktoś nie jest jeszcze przekonany…

Względy techniczne

REKLAMA

Sposób działania wyłącznika różnicowoprądowego bazuje na jednym z podstawowych praw fizycznych, które pozwala wykryć niepożądany upływ prądów w chronionej instalacji. Te upływy mogą mieć wiele przyczyn, jednakże w przypadku awarii lub nieodpowiedzialnego postępowania, mogą one powstać w chwili rażenia człowieka i przepływu prądu przez ludzki organizm.

Wyłączniki różnicowoprądowe stanowią jeden z elementów systemu ochrony przeciwporażeniowej i jako takie nie mogą stanowić jedynego zabezpieczenia przed porażeniem prądem elektrycznym.

REKLAMA

Dość mocno utarło się przekonanie, że „różnicówka” to tylko kłopot dla użytkownika, ponieważ często powoduje wyłączenie bez powodu. Istotnie, istnieją podstawy ku takiemu poglądowi, niemniej nie należy ich zaliczać na poczet wad wyłączników. Gdy dochodzi do niekontrolowanych wyłączeń, bezwzględnie należy skontrolować instalację pod kątem poprawnego doboru wyłączników, ich sprawności oraz braku ewentualnych usterek i błędnych połączeń w instalacji.

Wyłącznik różnicowoprądowy stanowić może, poza ochroną od porażeń prądem elektrycznym, również ochronę przeciwpożarową. W tym celu przyjmuje się, że stopień ochrony zapewniany przez wyłącznik o znamionowym prądzie różnicowym I∆n ≤ 0,5 A jest wystarczający, aby nie doszło do zapalenia się drewna od prądu doziemnego, występującego przy uszkodzeniu izolacji instalacji elektrycznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Względy ochrony przeciwporażeniowej

Zgodnie z postanowieniami normy zharmonizowanej PN-HD 60364-4-41, w instalacjach elektrycznych, tj. instalacje domowe, ochronę uzupełniającą powinno się realizować w oparciu o wysokoczuły wyłącznik różnicowoprądowy, zawsze gdy dotyczy:
- obwodów gniazd wtyczkowych powszechnego użytku (przez osoby nieuprawnione), których prąd znamionowy In ≤ 20 A;
- zasilania urządzeń ruchomych, których prąd znamionowy In ≤ 32 A, użytkowanych na zewnątrz pomieszczeń.

REKLAMA

Powyższy zapis oznacza, że praktycznie każda domowa instalacja elektryczna powinna być zabezpieczona, m.in. przez zastosowanie wysokoczułego wyłącznika różnicowoprądowego o znamionowym prądzie różnicowym I∆n ≤ 0,03 A. W szczególności dotyczy to obwodów obejmujących pomieszczenia łazienek i ubikacji. Jest to tzw. środek ochrony dodatkowej (uzupełniającej). 

Stosowanie się do regulacji ujętych w Polskich Normach (PN) jest dobrowolne (zgodnie z art. 5. ust. 3. Ustawy o normalizacji z dn. 12.09.2002r., Dz.U. 2002 nr 169. poz. 1386., z późn. zm.), z wyjątkiem sytuacji, gdy wymagają tego zapisy innych ustaw, np. dotyczące inwestycji finansowanych ze środków publicznych (zgodnie z art. 30. ust. 1. Ustawy Prawo zamówień publicznych).

Nie należy jednak zapominać, że normy przyjęte przez Polski Komitet Normalizacyjny stanowią źródło wiedzy technicznej oraz wytycznych, które dają gwarancję należytej realizacji zadań, z dziedziny elektrotechniki włącznie. Co więcej, w sytuacjach spornych to właśnie zapisy zawarte w PN pomagają rozstrzygać o odpowiedzialności oraz winie.

Za stosowaniem się do wytycznych przedstawionych w PN przemawia również ustawowa odpowiedzialność osób wykonujących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie „za wykonywanie tych funkcji zgodnie z przepisami i zasadami wiedzy technicznej” oraz ich jakość. (art. 12. ust. 6. Ustawy z dn. 7.07.1994r. - Prawo budowlane, tekst jednolity z dn. 12.11.2010r. Dz.U. nr 243. poz. 1623.).

Odpowiedź brzmi: TAK

Bezpieczeństwo człowieka jest dobrem nadrzędnym, a więc celowym jest sięganie po wszelkiego rodzaju rozwiązania techniczne, mające na celu polepszenie ochrony zdrowia i życia ludzkiego. Porażenie prądem elektrycznym należy do szczególnie groźnych, ze względu na podstawową własność prądu elektrycznego - jest niewidoczny. Zastosowanie wyłącznika różnicowoprądowego nie musi oznaczać dodatkowych i nieuzasadnionych wyłączeń, a co najważniejsze, uzyskuje się zwiększony poziom bezpieczeństwa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA