REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest i jak działa wyłącznik różnicowoprądowy?

Adam Górski
Adam Górski
Ekspert ds. Elektroenergetyki oraz Systemów i sieci komputerowych.

REKLAMA

Wyłączniki różnicowoprądowe to element systemu ochrony przeciwporażeniowej bazujący na podstawowych prawach fizycznych, ale nie dajmy się zwieść! Nie jedną osobę „przerosła” jego rola w instalacji elektrycznej.

Wstępnie o „różnicówce”

Wyłącznik różnicowoprądowy jest aparatem elektrycznym pełniącym funkcje zabezpieczające w instalacji elektrycznej, mającym na celu wyłączenie zasilania w warunkach awaryjnych, gdy wystąpiło zagrożenie porażeniem prądem elektrycznym w jakiejkolwiek części zabezpieczanej instalacji. Jako łącznik mechanizmowy również ulega awariom, z tego też względu nie może stanowić jedynego zabezpieczenia przed porażeniem prądem elektrycznym, tj. systemu ochrony przeciwporażeniowego.

REKLAMA

Polecany produkt:  Urlopy wypoczynkowe dla pracowników - PDF

Polecany produkt:  100 pytań o obowiązek podatkowy VAT - PDF

Wyłączniki różnicowoprądowe nie są przeznaczone do stosowania w instalacjach „starego typu” w układzie TN-C. Skuteczność ich ochrony jest wtedy bardzo ograniczona lub wręcz niemożliwa.

Zasada działania tych wyłączników oparta jest o pierwsze prawo Kirchhoffa, a mianowicie sumowane są natężenia pól magnetycznych, zależnych wprost proporcjonalnie od wartości (chwilowych) prądów płynących w poszczególnych fazach i przewodzie neutralnym. W warunkach bezawaryjnej pracy instalacji i urządzeń, suma ta jest bliska zeru (uwzględniając prądy upływowe).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

REKLAMA

Prądy upływowe w instalacji i podłączonych urządzeniach występują zawsze podczas normalnej pracy. Ich wartość zależy od ilości urządzeń, rodzaju oraz rozległości instalacji elektrycznej. Z tego względu ważny jest odpowiedni dobór wyłącznika różnicowoprądowego, z uwzględnieniem wielkości występującego prądu upływowego w danej instalacji.

Sumowanie magnetyczne realizowane jest w przekładniku prądowym, tzw. przekładniku Ferrantiego. Na wyjściu tego przekładnika indukuje się prąd różnicowy, od wartości którego zależy zadziałanie i wyłączenie zasilania w instalacji.
Przykładowy trójfazowy wyłącznik różnicowoprądowy został zaprezentowany na rysunku.

Kiedy następuje zadziałanie i wyłączenie zasilania

Do zadziałania wyłącznika różnicowoprądowego i wyłączenia zasilania dochodzi wtedy, gdy prąd różnicowy przekroczy pewną ustaloną wartość (możliwe zadziałania już od wartości powyżej ½ I∆n wyłącznika). Zakłada się, że taka sytuacja wystąpi tylko przy uszkodzeniu izolacji w instalacji lub w którymś z podłączonych urządzeń. W następstwie tego uszkodzenia na obudowie urządzenia może się pojawić napięcie niebezpieczne dla człowieka.

   Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl


REKLAMA

Często spotykane wewnętrzne przebicie na źle uziemioną obudowę pralki automatycznej, w wyniku którego dotknięcie pralki, lub czasem zwykłe mycie rąk nad umywalką, mogą wiązać się z nieprzyjemnym i niebezpiecznym doznaniem mrowiącego przepływu prądu elektrycznego.

Zadaniem wyłącznika jest przerwanie zasilania w chwili wystąpienia tego uszkodzenia, jeżeli nie zadziałają wcześniej inne zabezpieczenia. Jeżeli uszkodzeniu nie towarzyszą prądy upływowe (np. w wyniku błędnego podłączenia urządzenia), lub gdy dochodzi do ingerencji człowieka w instalację i dotyku elementów znajdujących się pod napięciem, wyłącznik różnicowoprądowy wysokoczuły jest w stanie wyłączyć zasilanie wystarczająco szybko, aby rażona prądem osoba nie odniosła trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Rodzaje i oznaczenia

Istnieje obecnie cała gama wyłączników różnicowoprądowych, pośród których wyróżnić można wyłączniki o różnych właściwościach i wartościach znamionowych prądów. Do podstawowych oznaczeń należą, m.in.: 

1. Oznaczenie znamionowego prądu różnicowego I∆n:

0,01 A; 0,03 A - wyłączniki wysokoczułe;
0,1 A; 0,3 A; 0,5 A - wyłączniki średnioczułe;
pow. 0,5 A - wyłączniki niskoczułe.

2. Oznaczenia rodzaju przebiegu prądu różnicowego powodującego wyłączenie:

AC - reaguje na prądy różnicowe przemienne;
A - reaguje na prądy różnicowe przemienne oraz jednokierunkowe pulsujące;
B - reaguje na prądy różnicowe przemienne, jednokierunkowe pulsujące oraz prądy stałe o niskim wsp. tętnień.

Wyboru dokonuje się mając na uwadze charakter urządzeń znajdujących się w zasięgu danej instalacji. Coraz częściej mamy do czynienia z urządzeniami posiadającymi różnego rodzaju przekształtniki (np. zasilacze), z tego też względu rozważyć należy możliwość występowania prądów różnicowych o charakterze pulsującym i/lub stałym, które są również niebezpieczne dla człowieka.

3. Oznaczenia związane z czasem zadziałania wyłącznika:

S - wyłącznik wybiórczy, selektywny (zwłoczny);
G lub VSK lub KV lub KVP - wyłącznik z czasem przetrzymywania 10 ms (krótkozwłoczny);
brak któregokolwiek oznaczenia z powyższych - wyłącznik bezzwłoczny.

4. Oznaczenia związane z temperaturą otoczenia wyłącznika:

- 25 wyłącznik mrozoodporny, praca na zewnątrz pomieszczeń (min. dop. temp. otoczenia -25⁰C);
-5 lub brak oznaczenia – praca wewnątrz nieogrzewanych pomieszczeń.

Najwyższa temperatura pracy wyłączników różnicowoprądowych to 40⁰C.

Doboru odpowiedniego wyłącznika różnicowoprądowego powinna dokonać osoba uprawniona.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA