reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Czym jest i jak działa wyłącznik różnicowoprądowy?

Czym jest i jak działa wyłącznik różnicowoprądowy?


Wyłączniki różnicowoprądowe to element systemu ochrony przeciwporażeniowej bazujący na podstawowych prawach fizycznych, ale nie dajmy się zwieść! Nie jedną osobę „przerosła” jego rola w instalacji elektrycznej.

Wstępnie o „różnicówce”

Wyłącznik różnicowoprądowy jest aparatem elektrycznym pełniącym funkcje zabezpieczające w instalacji elektrycznej, mającym na celu wyłączenie zasilania w warunkach awaryjnych, gdy wystąpiło zagrożenie porażeniem prądem elektrycznym w jakiejkolwiek części zabezpieczanej instalacji. Jako łącznik mechanizmowy również ulega awariom, z tego też względu nie może stanowić jedynego zabezpieczenia przed porażeniem prądem elektrycznym, tj. systemu ochrony przeciwporażeniowego.

Polecany produkt:  Urlopy wypoczynkowe dla pracowników - PDF

Polecany produkt:  100 pytań o obowiązek podatkowy VAT - PDF

Wyłączniki różnicowoprądowe nie są przeznaczone do stosowania w instalacjach „starego typu” w układzie TN-C. Skuteczność ich ochrony jest wtedy bardzo ograniczona lub wręcz niemożliwa.

Zasada działania tych wyłączników oparta jest o pierwsze prawo Kirchhoffa, a mianowicie sumowane są natężenia pól magnetycznych, zależnych wprost proporcjonalnie od wartości (chwilowych) prądów płynących w poszczególnych fazach i przewodzie neutralnym. W warunkach bezawaryjnej pracy instalacji i urządzeń, suma ta jest bliska zeru (uwzględniając prądy upływowe).

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Prądy upływowe w instalacji i podłączonych urządzeniach występują zawsze podczas normalnej pracy. Ich wartość zależy od ilości urządzeń, rodzaju oraz rozległości instalacji elektrycznej. Z tego względu ważny jest odpowiedni dobór wyłącznika różnicowoprądowego, z uwzględnieniem wielkości występującego prądu upływowego w danej instalacji.

Sumowanie magnetyczne realizowane jest w przekładniku prądowym, tzw. przekładniku Ferrantiego. Na wyjściu tego przekładnika indukuje się prąd różnicowy, od wartości którego zależy zadziałanie i wyłączenie zasilania w instalacji.
Przykładowy trójfazowy wyłącznik różnicowoprądowy został zaprezentowany na rysunku.

Kiedy następuje zadziałanie i wyłączenie zasilania

Do zadziałania wyłącznika różnicowoprądowego i wyłączenia zasilania dochodzi wtedy, gdy prąd różnicowy przekroczy pewną ustaloną wartość (możliwe zadziałania już od wartości powyżej ½ I∆n wyłącznika). Zakłada się, że taka sytuacja wystąpi tylko przy uszkodzeniu izolacji w instalacji lub w którymś z podłączonych urządzeń. W następstwie tego uszkodzenia na obudowie urządzenia może się pojawić napięcie niebezpieczne dla człowieka.

  Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Autor:

Źródło:

Własne
INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Łukaszyk

Radca Prawny Paulina Łukaszyk specjalizuje się w problematyce gospodarki nieruchomościami, postępowań egzekucyjnych oraz prawa cywilnego. Na co dzień zajmuje się sprawami branży wodociągowo-kanalizacyjnej, aspektami prawnymi funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych oraz ochroną danych osobowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama