reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Uziemienie budynku jednorodzinnego

Uziemienie budynku jednorodzinnego

Uziemienie budynku jednorodzinnego, inaczej nazywane instalacją odgromową lub potocznie - piorunochronem. Uziemienie budynku ma za zadanie przekazywać napięcia elektryczne do gruntu. Jest to szczególnie ważne w chwilach silnych wyładowań atmosferycznych.

Budynki wysokie lub znajdujące się na wzniesieniach są najbardziej narażone na uderzenia pioruna. Wynikiem tego może być pożar budynku, oraz porażenie osób i zwierząt w nim przebywających lub też uszkodzenie urządzeń elektronicznych. Z tego powodu co raz częściej właściciele domów jednorodzinnych decydują się na montaż instalacji odgromowej. Można to zrobić na kilka sposobów wykorzystując elementy już istniejące lub stworzyć tzw. sztuczny uziom. 

Zobacz także: Co zrobić podczas pożaru?

Elementy instalacji odgromowej

Każda instalacja uziemiająca składa się z zwodów, przewodów odprowadzających i uziemiających oraz uziomu. Zwody są to elementy, które bezpośrednio przejmują wyładowania. Umieszczane są na dachu i kominach, czyli najwyżej położonych częściach budynku.
Przewody odprowadzające przekazują napięcie z zwodów do przewodów uziemiających, które następnie przekazują ładunek do uziomu. Przewody instalacji uziemiającej montowane są na ścianach budynku, przynajmniej po dwóch stronach w przeciwległych narożnikach. Uziom stanowią metalowe elementy umieszczone w gruncie. Części uziemienia naturalnego mogą stanowić np. metalowe pokrycie dachu, rury wodociągowe czy zbrojenie ścian i fundamentów. Muszą być one jedynie odpowiednio połączone za pomocą przewodów i skutecznie odprowadzać ładunek do gruntu.

Zobacz także: Jaka powinna być instalacja odgromowa?

Antena aktywna

Innym sposobem zapewnienia bezpieczeństwa przed wyładowaniem piorunów może być montaż anteny aktywnej. Montuje się ją na dachu i wtedy to ona stanowi najwyższy punkt budynku przejmując całkowicie uderzenie pioruna. Ładunek z niej odprowadzany jest do gruntu za pomocą tylko jednego przewodu. System aktywny jest łatwiejszy w montażu ze względu na mniejszą liczbę przewodów, ale za to droższy. Elementy głowicy masztu decydują tu o znacznie wyższej cenie całego uziemienia.reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama